Esad teröristlerle anlaştı!

AA |  21 Mayıs 2018 Pazartesi - 13:46 | Son Güncelleme : 21 05 2018 - 13:46

Beşşar Esed rejimi ve terör örgütü DEAŞ'ın vardığı anlaşma sonucu, teröristler ve rejimin kontrolü altında yaşamak istemeyen sivilleri tahliye eden ilk konvoy yola çıktı.


AA muhabirinin Yermük Kampı'ndaki yerel kaynaklardan edindiği bilgiye  göre, DEAŞ ve Beşşar Esed rejimi anlaşmaya vardı.
 
DEAŞ'lıları ve rejim kontrolünde yaşamak istemeyen sivilleri taşıyan  ilk konvoy kamptan ayrıldı.
 
DEAŞ'lı teröristlerin 7 otobüsle, Humus ilinde Badiya olarak bilinen  çöl bölgesindeki mevcut DEAŞ mensuplarının yanına gideceği öğrenildi.
 
Sivilleri taşıyan 9 otobüs ise İdlib'e doğru yola çıktı. Tahliyelerin  sürmesi bekleniyor.
 
Yermük Kampı'nda durum  
 
Yermük Kampı, Şam’ın 8 kilometre güneyinde yoğunluklu olarak  Filistinli mültecilerin yaşadığı ve 16 kilometrekare alana yayılmış bir yerleşim  bölgesi olarak biliniyor.
 
Rejimin ilerlemesinden önce bölgenin batı kısmındaki 8  kilometrekarelik bölümü terör örgütü DEAŞ, doğu kesimindeki 7 kilometrekarelik  bölümü ise Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrol ediyordu.
 
Kampın kuzeyinde Esed rejimi ile DEAŞ arasında kalan bir  kilometrekarelik alanı ise rejim karşıtı silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam  elinde tutuyordu. 
 
Nisan ayı sonunda rejimle yapılan anlaşma sonucu ÖSO ve Heyet Tahrir  Şam bölgeden tahliye edilmişti.
 
Yaklaşık 5 yıldır Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması  altındaki Yermük’ün DEAŞ kontrolündeki bölgesinde rejimin ilerlemesinden önce  çoğu Filistinli, 2 bin 500 aile yaşıyordu.
 
Tahliye anlaşmaları ve rejimin operasyonları sırasında çok sayıda  sivil, ÖSO bölgesine geçti, oradan da ülkenin kuzeyine tahliye edildi. Dün  itibariyle DEAŞ bölgesindeki terörist ve sivil sayısının 600'er olduğu tahmin  ediliyor.
 
DEAŞ halen Suriye'nin Irak sınırında Deyrizor'da, Humus'un çöl  bölgesinde ve Dera'nın batısında sınırlı alanda varlık gösteriyor.