Emine Erdoğan: Bilgiyi insani faziletlerle işlemelisiniz!

AA |  29 Kasım 2019 Cuma - 14:04 | Son Güncelleme : 29 11 2019 - 14:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Hayriye Gülbaran Deneyap Atölyesi'nde özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini belirterek, "Bu eğitimleri alan gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler ve belki aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları, araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz." dedi.


Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  Hayriye Gülbaran Deneyap Atölyesi'nin açılış törenindeki konuşmasında, bu  müstesna ve köklü eğitim kurumunun, gerek eğitim kalitesi gerekse yetiştirdiği  nice başarılı öğrencisiyle İstanbul'un önemli değerlerinden biri olduğunu  söyledi.
 
İki kızının da bu okulda eğitim aldıklarını, eğitime ve ilme olan  düşkünlüklerinin tohumlarının burada atıldığını anlatan Erdoğan, bu nedenle bu  eğitim yuvasının ailelerindeki yerinin hep özel olduğunu belirtti.
 
Emine Erdoğan, eğitim ihtiyaçlarının ve anlayışının çağın  getirdikleriyle birlikte hızla değiştiğine değinerek, öğrencilerin bilgileri  ezberleyen ve pasif birer dinleyici olarak derse katıldıkları modellerin artık  çağın gerisinde kaldığını anlattı.
 
Bugün çocukları bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde  bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetiştiklerini aktaran Erdoğan,  dolayısıyla öğrencilerin öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma  kabiliyetlerinin arttığını, etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm  üretebildiklerini, çünkü bilginin deneyimle birleştiğini ve bugün açtıkları  dene-yap atölyesinin, tam olarak bu amaca hizmet edeceğini kaydetti.
 
"Gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve  üretecekler"
 
Emine Erdoğan, hedeflerinin, çağın ihtiyacı olan becerilerle donanmış,  öğrenmeye karşı ilgi ve sevgisi artmış bireyler yetiştirmek olduğunu anlatarak,  "En önemlisi de teknoloji okur-yazarlığı kazanacak olmalarıdır. Böylelikle  geleceğin dünyasına doğru kuşkusuz daha sağlam adımlarla yürüyecekler. Çünkü  aldığı bilgiyi deneyime aktaran öğrenciler daha sağlam bir kariyer bilincine  sahip oluyorlar." diye konuştu.
 
 Dene-yap atölyesinde, özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik,  havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve  uygulamalı eğitimler verileceğini dile getiren Emine Erdoğan, "Bu eğitimleri alan  gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler ve belki  aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları,  araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele  sahip olduğuna inanıyoruz. Yeter ki yeteneklerini geliştirebilecekleri imkanları  olsun. Çok şükür devletimiz eğitim alanında sunduğu hizmetlerle bu ihtiyaçları  karşılamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
 
 
"Kız çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile erken yaşlarda tanışması  önemli"
 
Emine Erdoğan, proje kapsamında 200 öğrencinin temel kodlama eğitimi  aldığını ve bu alana büyük talep gösterdiğini öğrendiğini dile getirerek,  öğrencilerin bu ilgisinin son derece sevindirici olduğunu vurguladı.
 
Eğitimcilerin, derslere katılan gençlerin teknolojiye bakış açılarının  değiştiğini, öz güvenlerinin arttığını ve araştırmacı yönlerinin güçlendiğini  gözlemlediklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bildiğiniz gibi teknoloji gittikçe hayatımızda daha çok yer alıyor.  Fakat tüm dünyada kadınların bilim ve teknoloji ile ilgili alanlarda gerek  öğrenci olarak gerekse çalışanlar olarak nüfusları beklenenden azdır. Bu durum  dünyanın her yerinde, hatta teknolojinin kalbinin attığı merkezlerde dahi  böyledir. Mesela Amerika’da Silikon Vadisi'nde çalışanların, yalnızca yüzde 24'ü  kadınlardan oluşuyor. Ülkemizde de mühendislik fakültelerimizden mezun ettiğimiz  kız öğrenci oranı yüzde 24 civarlarındadır. Bildiğiniz gibi teknoloji tasarımla  iç içe bir alandır. Yani kullandığımız teknoloji, yaşadığımız hayat, aslında bir  tasarım ürünüdür. Bu tasarıma ortak olmazsanız ancak size sunulanı tüketmek ve  yaşamak zorunda kalırsınız. Bu noktada kız çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile  erken yaşlarda tanışması ve bu alanda başarabileceklerine dair öz güven  geliştirmelerinin çok önemli olduğuna inanıyorum."
 
Bilim, teknoloji ve sanat gibi alanların mutlaka insanlığa fayda  sağlamayı amaçlayan bir odak noktasına sahip olması gerektiğinin altını çizen  Erdoğan, Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar'ın, "Başarılı olmak, Nobel almak  değildir. Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet  etmek demektir." sözlerini hatırlattı.
 
Dünyada yaşanan kaosun, bazen bilim ve teknolojinin hiç de iyi niyetli  olmayan amaçlarla kullanılabildiğini gösterdiğini belirten Erdoğan, birilerinin  bir yandan çaresiz hastalıklara şifa olsun diye laboratuvarlarda sabahlarken,  birilerinin aynı vakti, biyolojik silah geliştirmek için de kullanabildiğine  dikkati çekti.
 
 
"Aklınızı bilimle, ilimle yoğurup, edindiğiniz bilgiyi insani faziletlerle işlemelisiniz"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, konuşmasına  şöyle devam etti:
 
 "İşte yol ayrımı buradadır. Ben bu güzide kurumumuzun, evlatlarımızı  en güncel bilgilerle donattıklarını biliyorum. Bunun da ötesinde, bilgiye fazilet  katarak, insanlığın ihtiyaç duyduğu ahlaki yükselişe de katkı sunduklarına  yürekten inanıyorum. Bu vesile ile imam hatip liselerinin kurucusu Celaleddin  Ökten Hocamızı da buradan rahmetle anmak isterim. Onun vizyonu 'Asrın  ihtiyaçlarına müdrik, şarkı ve garbı iyi bilen bir nesil' yetiştirmekti. Yalnızca  doğuyu ya da yalnızca batıyı değil, iki dünyayı da anlayan, ilme bir bütün olarak  bakan öğrenciler yetiştirmek istemişti. Kur'an'ın mesajını tam olarak idrak  edebilmek ve doğru anlatabilmek için tüm ilimlere yönelmenin gerekli olduğunu  anlatmıştı. Allah ondan razı olsun. Ona olan borcumuzu ödemenin tek yolu,  hayalini kurduğu nesiller olabilmektir."
 
Erdoğan, bu nedenle gençlere büyük iş düştüğünü söyleyerek, "Aklınızı  bilimle, ilimle yoğurup, edindiğiniz bilgiyi dünyanın sorunlarına çözüm olacak  şekilde insani faziletlerle işlemelisiniz. Çünkü imam hatipli olmak bunu  gerektirir. Vicdan sahibi insanlar olmak, kendinden başkasını düşünebilmeyi,  elindeki tüm imkanları insanlığa hizmetkar kılmayı gerektirir. Sizlerin her  birinizin bu iştiyakla dopdolu olduğu, ışıldayan gözlerinizden anlaşılıyor."  dedi.
 
 "Ülkemiz dünyanın vicdanıdır"
 
Ülkelerin kaderinin, yetiştirdiği insan kaynağıyla doğrudan alakalı  olduğunu belirten Erdoğan, eğer bugün zamanını bilimle, ilimle, sanatla dolduran  bir gençlik yetiştirilebilirse, ülkenin gelecekte de lider bir ülke olmasının  teminat altına alınabileceğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şunu unutmayalım ki, Türkiye'ye sadece bizim değil, tüm dünyanın  ihtiyacı var. Çünkü ülkemiz dünyanın vicdanıdır. Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız  Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin her kademedeki çalışanlarını ve öğretmenlerini  canıgönülden tebrik ediyorum. Sağladıkları kaliteli eğitimin emsal olmasını  diliyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Kıymetli  annemin isminin, böylesine güzel bir eğitim kurumunda yaşatılması beni derinden  etkiledi. Sabrı, tevekkülü, insanlığa hizmet etme iştiyakını kendisinden  öğrendiğim annemin ruhaniyeti, bu güzide öğrencilerin gayretlerinden, eminim ki  hissedar olacaktır."
 
Emine Erdoğan, katılımcılara, annesinin eğitime bakışını yansıtan bir  anısını şöyle anlattı:
 
"Annem, küçük ağabeyim Ali Bey'i, Kadıköy Ticaret Lisesi'ne kayda  götürüyor. Fakat okul müdürü, kontenjanın dolduğunu, okulda hiç sıra kalmadığını  söyleyerek, ısrarlara rağmen kaydı yapamıyor. Annem ise ağabeyimi yanına alarak,  en yakın çarşıya gidiyor ve portatif bir masa ve sandalye alıp okula dönüyor. 'Bu  çocuklar her şartta okumalı. Yer yoksa, işte yer.' diyerek ağabeyimi okula  kaydettirmeyi başarıyor. Kız-erkek ayırt etmeden çocuklarının eğitimi için büyük  bir gayretle mücadele eden bir hanımdı. Bugünleri görse, eminim ki tarifsiz bir  mutluluk duyardı."
 
  
Hayriye Gülbaran'ı anlatan video izletildi
 
Programda Emine Erdoğan'ın annesi Hayriye Gülbaran'ın hayat hikayesine  yer verilen video izletildi.
 
Konuşmaların ardından Erdoğan'a Okul Müdürü Prof. Dr. Ayşen Gürcan  tarafından tablo takdim edildi.
 
Emine Erdoğan, daha sonra atölyenin açılışını kurdele keserek  gerçekleştirdi, öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceledi.
 
Lisenin yurt dışındaki İspanyolca eğitim veren okullarla dil değişimi  kapsamındaki İspanyolca sınıfını da ziyaret eden Emine Erdoğan'a Milli Eğitim  Bakanı Ziya Selçuk ve Okul Müdürü Gürcan da eşlik etti.
 
Programa İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı,  Hazine ve Maliye  Bakanı Berat Albayrak'ın eşi Esra Albayrak ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye  Erdoğan Bayraktar da katıldı.
 
Programda, Okul Müdürü Gürcan'ın yanı sıra okulun teknoloji ile  donanmış Türkçe, İngilizce, Arapça ve İspanyolca sınıflarında eğitim gören  öğrenciler de konuşma yaptı.