Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Hedefimiz 100 milyar dolar...

AA |  08 Nisan 2019 Pazartesi - 16:21 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 18:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'daki 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "İkili ticaret hacminde hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak" dedi. Putin ise "Gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra S-400 sistemlerinin Türkiye'ye sevkiyatının tamamlanması var" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin  Sarayı'nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin basına açık bölümünde  açıklamalarda bulundu. Türkiye-Rusya Üst Düzey İş Birliği Konseyinin (ÜDİK) sekizinci  toplantısı için Rusya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan,  Putin'e sıcak ve samimi misafirperverliği için teşekkür etti.  Erdoğan, 7. Türkiye-Rusya Üst Düzey İş Birliği Konseyi Toplantısı  sonrasında Putin ile değişik vesilelerle bir araya geldiğini, ilgili bakanların  ve yetkililerin de birbirleriyle temas halinde olduklarını anımsattı.
 
"Rusya'da bin 300 yatırımcımız bulunuyor"
 
Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temelinin atıldığını ve TürkAkım  Doğalgaz Boru Hattı'nın deniz kısmının tamamlandığını dile getiren Erdoğan, "Bu  yıl sonu itibarıyla da TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı'nın kara kısmını tamamlamayı  hedeflemiş bulunuyoruz. Geçen sene 6 milyon Rus vatandaşını ülkemizde misafir  ederek birlikte yeni bir rekora imza attık ve turizmde Rusya birinci sırada. İş  adamlarımız Rusya'ya olan katkılarını sürdürdüler ve bin 300 kadar iş adamımız şu  anda Rusya'da yatırımcı olarak bulunuyor." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen günlerde Rusya'da bir Türk şirketi  tarafından bir Alman otomotiv firması için inşa edilen fabrikanın açılışını Rusya  Devlet Başkanı Putin'in yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti:  "Bu yıl ayrıca resmi açılışı Bolşoy Tiyatrosu'nda yapılacak Kültür ve  Turizm Yılı'nı çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Az evvel yaptığımız ikili  görüşmede bölgesel ve uluslararası  meselelerle ilgili görüş alışverişinde  bulunduk. Bu sırada bakanlarımız da kendi mevkidaşlarıyla bir araya geldiler. 
Şimdi hep birlikte genel bir değerlendirmede bulunacağız ve aramızdaki özellikle  de ikili ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 15 artışla 26 milyar dolara ulaşmışken  hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmaktır. Mevcut durumun muhasebesini yapıp gelecek  dönem için yeni hedeflere kilitleniyoruz. Gerek stratejik gerek askeri gerek  ekonomik, ticari, kültürel bütün bu alanlarda çalışmalarımızı gayretle devam  ettireceğiz. Toplantımızın ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor,  teşekkür ediyorum."
 
 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, baş başa görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iki  ülke arasındaki öncelikli konuları istişare ettiklerini dile getiren Putin,  “Türkiye ile pekiştirilmiş ve ilerlemiş iş birliği çerçevesinde ilişkileri  geliştirme kararı aldık.” diye konuştu.Türk ve Rus heyetler arasında düzenlenen Türkiye-Rusya Ortak Stratejik  Planlama Grubu toplantısında, Suriye konusunun da ana gündem maddelerinden biri  olduğuna işaret eden Putin, “Türkiye ve Rusya, Astana sürecinin garantörleri  Rusya ve Türkiye olarak Suriye’de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba sarf  ediyor. Suriye’de anayasa komitesiyle ilgili çalışmalarımızı devam ediyoruz.”  dedi.
 
Karşılıklı ticaretin artırabileceğini anlatan Putin, “Enerji alanında  iş birliğimiz stratejik anlam kazandı. Rusya’nın Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı  açısından TürkAkım projesi de faydalı olacaktır. Projede deniz ve kıyı kısmının  birleştirilmesi tamamlandı. TürkAkım’ın bu yılın sonuna kadar tamamlanması için  çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.  Putin, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu’nun 2023’e  kadar devreye alınması için de çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, bu  projeyi hızlandırmak için Türk yatırımcılarla anlaşmalar imzalamak gerektiğini, Türk yatırımcıların Akkuyu projesine ilgisinin bulunduğunu söyledi.
Türkiye ile Rusya arasında, askeri-teknik alanda iş birliğinin devam  ettiğinin altını çizen Putin, “Gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra  S-400 sistemlerinin Türkiye'ye sevkiyatının tamamlanması var. Modern Rus  silahlarının da Türkiye’ye sevkiyatı konusu da gündemimizde.” diye konuştu.