Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Kocaeli belediye başkan adaylarını açıkladı

12 Ocak 2019 Cumartesi - 15:10 | Son Güncelleme : 12 01 2019 - 17:55

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törenle AK Parti'nin Kocaeli belediye başkan adaylarını açıkladı.

Toplantıda yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin verileri de paylaşan Erdoğan, "Dün açıklanan cari işlemler açığı, son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu bir müjdedir" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kocaeli'deki ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı. Tahir Büyükakın'ı daha önce AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda partisinin 12 ilçe belediye başkan adayını tanıttı.
 
YENİ İSİMLER ADAY GÖSTERİLDİ
 
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, tüm ilçelerde AK Partili belediye başkanının bulunduğu Kocaeli'de, İsmail Yıldırım'ın belediye başkanı olduğu Karamürsel dışındaki İzmit, Başiskele, Gölcük, Kartepe, Kandıra, Derince,  Körfez, Dilovası, Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinde yeni adaylar gösterildi.
 
 
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kocaeli Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, salondakilerin tezahüratları üzerine, "Ben de aşığım size. Böyle gençlik olur da onlara aşık olunmaz mı?" diyerek başladı. Buradan Kocaeli'nin tüm ilçelerindeki, mahallelerindeki vatandaşlarımı selamlıyorum." diyen Erdoğan, salondakilerin "Samanyolu"  şarkısını hep bir ağızdan söylemeleri üzerine, "Siz bir şarkısınız bunu  biliyorum. Hiçbir zaman unutulmayacaksınız buna inanıyorum." ifadelerini  kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulduğu günden beri Kocaeli teşkilatı  bünyesinde görev yapmış, partiye, şehre, ülkeye, demokrasiye hizmet etmiş herkese  teşekkür ederek, bu davaya gönül vermiş olup da darı bekaya göçenleri rahmetle  yad ettiğini söyledi. Son üç dönemdir Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan İbrahim  Karaosmanoğlu'na teşekkür eden Erdoğan, seçimlerde büyükşehir ve ilçelerde  partiyi temsil edecek belediye başkan adaylarına, 31 Mart gecesine kadar sürecek  seçim maratonunda muvaffakiyet  diledi.
 
Erdoğan, son 14 seçimde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de  Kocaeli'nin yüzlerini güldüreceğine inandıklarını dile getirerek, "Kocaeli bu  seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana  kullanacaktır. AK Parti kadroları bu seçimlerde Kocaeli'nde, daha çok koşturarak,  daha çok çalışacak, daha çok insana ulaşacak ve inşallah 12 ilçemizde ve  büyükşehirde bir kez daha AK Parti'nin zafer sancağını şehrimizde  dalgalandıracaklardır. Bu şehir hizmetin kıymetini iyi bilir. Bu şehir sanayinin,  ticaretin, emeğin, gayretin, fedakarlığın değerini çok iyi bilir." şeklinde  konuştu.
 
'DURMAK YOK YOLA DEVAM' 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında, salonda bulunan ve  gözyaşlarını tutamayan bir çocuğa dönerek, "Deden kurban olsun sana bir dur da.  Ben de seni çok seviyorum. Kardeşlerim, işte bu gönül. Gönülden gönüle yol var  değil mi? Ağlama yok. Ağlarsan beni de burada ağlatırsın." diyerek karşılık  verdi.
 
 
Kocaeli'nin her alanda olduğu gibi, belediye hizmetlerinde de en  iyisine layık olduğunu dile getiren Erdoğan, "AK Parti olarak tek amacımız  Kocaeli'nin hak ettiği hizmetlere, bundan sonra da inşallah yine kavuşturmaktır.  Durmak yok, yola devam." dedi. Erdoğan, dün Ankara ve Trabzon'daki konuşmalarında 31 Mart  seçimlerinde AK Parti teşkilatlarına çok büyük görevler düştüğünü dile  getirdiğini hatırlatarak, "Sadece seçmen kütükleriyle değil, kısa bir çalışmada  bu sorumluluğun nasıl çok önemli sonuçlara vesile olacağını gördük. Seçmen  kütüklerini incelediğimizde AK parti üyelerinden 504 bininin burada kayıtları  olmadığını tespit ettik. Bir önceki seçime göre ilçe değiştiren 1,5 milyon kişi  içinde de 222 bin AK Parti üyesi var. Ayrıca bu seçimde 1 milyon gencimiz ilk  defa oy kullanacak. Bu rakamlar Kocaeli'nde de şu şekildedir; ilk defa oy  kullanacak kişi sayısı 23 bine yakın. Bir önceki seçime göre şehre yeni gelen  seçmen sayısı yaklaşık 38 bin. Bir önceki seçimde oy kullanıp da listelerde  olmayan kişi sayısı yaklaşık 20 bin." şeklinde konuştu.
 
'BU YANLIŞA ASLA DÜŞMEDİK, DÜŞMEYECEĞİZ'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondakilerin Sultan Alparslan, Osman Gazi,  Fatih Sultan Mehmed, Mustafa Kemal Atatürk ve kendi resimleriyle yaptığı  koreografi üzerine, "Rabbim inşallah bizlere gerek Selçuklu'da, gerek Osmanlı'da,  gerek Cumhuriyet'in kuruluşunda öncü olan liderlerle beraber yeni bir tarihi  yazmayı nasip etsin. İşte Sultan Alparslan olmasaydı, şunu bilin ki Osmanlı  olmazdı. Osmanlı oldu, Fatih... Fatih ile bir çağ kapandı, bir çağ açıldı. Ve  geldik Cumhuriyet'e. Cumhuriyet yeniden bir kuruluş değildir aslında. Cumhuriyet,  Selçuklu'nun, Osmanlı'nın bir devamı mesabesindedir. Bunu farklı olarak telakki  etmeye çalışanlar, öyle anlatmaya çalışanlar var ama bu yanlışa biz asla  düşmedik, düşmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, parti üyesi olup da seçmen kaydı bulunmayanların sayısının 10  bin civarında olduğunu belirterek, "Bunların hepsi de gerçekten çok ciddi  rakamlardır. Şayet bu değişimleri doğru şekilde takip edip, milletimizin gönlüne  girebilirsek, seçim sonuçlarında belirleyici bir etkiye yol açabiliriz. Tüm il ve  ilçe başkanlarımıza buradan talimat veriyorum. Ekranları başında bizi izleyen tüm  kardeşlerime sesleniyorum. Seçmen kütüklerinde isimleri yer almayan üyelerimizin  adreslerini bulup, kayıtlarını yaptıracaksınız." şeklinde konuştu.
 
Konuşması sırasında kadın kollarını da tebrik eden Erdoğan, şunları  söyledi:
 
"Maşallah, demek ki kadın kollarımız da burada. Kadın kollarımızı da  tebrik ediyoruz. Kale içeriden fethedilir. Onun için kadın kollarımızın yükü  ağır, gençlik kollarımızın yükü ağır, ana kademe yükün ağır. 12 ilçeye inşallah  31 Mart akşamı AK Parti olarak sancağı dikiyoruz ve Kocaeli Büyükşehir sancağını  inşallah parti genel merkezine teslim ediyoruz. Adres değiştirerek, ilinize,  ilçenize gelmiş üyelerimizle hemen irtibata geçmelisiniz. Üyemiz olmayan  vatandaşlarımıza da 'Hoş geldiniz' ziyaretine gideceksiniz. Oy verme hakkı  kazanan her gencimize ulaşıp, onları siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel hakları  konusunda bilgilendirecek, kendilerini partimizde siyaset yapmaya davet  edeceksiniz. Bunları hakkıyla yerine getirdiğimizde AK Parti'nin önünde yepyeni  bir dönem açılacaktır."
 
Erdoğan, bugün burada AK Parti'ye gönül verenlerle ahitlerini  yenilemek istediklerini dile getirip, "Kocaeli, 31 Mart seçimlerinde rekor bir  oyla sandıkları patlatıyor muyuz? Kocaeli, bu şehre yakışan hizmet için bir kez  daha AK Parti diyor muyuz? Kocaeli, AK Parti'yi 31 Mart'ta yine zirveye  çıkartıyor muyuz?" diye sorarak, "Maşallah... Rabbim şu güzel manzarayı 31 Mart  akşamı yaşamayı bizlere nasip etsin." ifadelerini kullandı.
 
'BİZ İŞ ÜRETİRİZ'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada,  Kocaeli'nin ticari ve beşeri zenginlikleriyle Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden  biri olduğunu vurguladı. Onun için buradaki hizmetin farklılığının olduğunu dile getiren  Erdoğan, "Sanayi, ticaret ve üretim şehrimiz Kocaeli'nde, kişi başına düşen milli  gelir Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak 18 bin dolara ulaştı, yani bugün  Avrupa Birliği üyesi ülkelerin birçoğundan kişi başına düşen milli gelirde şu  anda çok daha ileride. Bu rakamla Kocaeli, milli gelir sıralamasında Türkiye'de  ikinci durumda." diye konuştu.
 
 Erdoğan, özel sektörün şehre yaptığı yatırımlar kamu yatırımlarıyla  birleştiğinde ortaya devasa bir tablo çıktığını kaydederek, şunları söyledi:
 
"Öyleyse bunun kıymetini bileceğiz. Hükümetlerimiz döneminde  Kocaeli'ne yaptığımız yatırımlar 27 katrilyon lira. Bu, her şehre nasip olmadı.  Eğitimde 10 bin 670 yeni derslik inşa ettik. Kocaeli Üniversitesini yeni  yatırımlarla büyüttük. Bugün yerel ve uluslararası öğrencileriyle Kocaeli  Üniversitemiz, ülkemizin önde gelen eğitim-öğretim kurumlarından biridir. İkinci  üniversitemiz olarak Gebze Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Yüksek  öğrenim öğrencilerimiz için 14 bin 191 yatak kapasiteli yurt binalarını şehrimize  kazandırdık. Birkaç yıla kadar bunlara, 2 bin 550 kişi kapasiteli yeni yurt  binaları daha ekliyoruz. Kocaeli'nde 33 bin seyirci kapasiteli stadyum, Gebze'ye,  Darıca'ya, Gölcük'e gençlik merkezleri, spor salonları, yüzme havuzları inşa  ettik. Niye? Biz Kocaeli'ne aşığız. Toplam 80 adet sağlık tesisi yaptık. Bunlarla  kalmadık, bin 180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanemizin, 400 yataklı Gebze Fatih  Devlet Hastanesinin ve 250 yataklı Gölcük Devlet Hastanesinin inşaları sürüyor.  Kocaeli'nde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize,  engellilerimize, yaşlılarımıza 1,5 milyar lira tutarında destek sağladık. TOKİ  vasıtasıyla Kocaeli'nde 19 bin 352 konut projesini hayata geçirdik. Durmadık  çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız. Şehrimizin 119 kilometre olan bölünmüş yol  uzunluğunu 272 kilometreye çıkardık. Birileri laf üretir, biz iş üretiriz, iş."
 
 
'KOCAELİ'Nİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ'  
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun en  önemli ayağının Kocaeli'nden geçtiğini hatırlatarak, şu bilgileri paylaştı:
 
"Osmangazi Köprüsü'nü Kocaeli'yle birlikte ülkemize kazandırdık.  İstanbul-İzmir Otoyolu'nun biten kesimlerini etap etap trafiğe açtık, açıyoruz.  Allah nasip ederse inşallah bu yıl sonuna kadar da bu proje bitmiş olacak,  hedefimiz bu. Böylece İstanbul'dan İzmir'e olan mesafeyi 3,5 saate düşürdük. Çok  önemli bir proje, dev bir proje. Aynı şekilde Kuzey Marmara Otoyolu'nun  Kurtköy-Akyazı kesiminin Kocaeli sınırları içerisindeki 11,2 kilometrelik  bölümünü trafiğe açtık. İnşallah bu otoyolunun tamamını 2020 yılında  tamamlıyoruz. İzmit-Kandıra Yolu projemizin köprüleri inşa ediliyor. Kalan  kısmını da önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Kocaeli'ni İstanbul, Sakarya, Bilecik Eskişehir, Ankara ve oradan da Konya ile yüksek hızlı tren hattıyla bağladık.
 
Biz  yaparız, onlar konuşur. Aramızdaki fark bu. Yapımı devam eden hızlı tren  projelerimiz tamamlandığında Kocaeli, Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden  güneyine birçok il merkeziyle bağlanmış olacak. Sanayinin, ekonominin can damarı  illerimizden biri olan Kocaeli'ye yaptığımız Türkiye'nin en modern lojistik  merkezlerinden biri olan Köseköy Lojistik Merkezinin birinci etabını  tamamlayarak, işletmeye açtık. Bu lojistik merkezinin ikinci etabıyla ilgili  çalışmalar devam ediyor. Gebze-Halkalı Banliyo Hatları'nı iyileştirmek ve  modernize etmek için yaptığımız çalışmalar da bitmek üzere. Projenin tamamını yıl  sonuna kadar tamamlıyoruz. Toplam maliyeti 10,5 katrilyon lira olan Gebze, Sabiha  Gökçen, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul Yeni Havalimanı, Halkalı  arasındaki yüksek hızlı tren projemizin, proje çalışmaları bitti, yakında  inşasına başlıyoruz."
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Çiftçi yandı, çiftçiye en  ufak bir şey verilmiyor. Çiftçi aç, sefil. Ellerinden arazileri alındı." dediğini  aktaran Erdoğan, "Bay Kemal, bak sana resmi bir rakam açıklayayım. Biz sadece  Kocaelili çiftçilerimize ne ödedik biliyor musun? 348 milyon lira tutarında  tarımsal destek verdik. 'Vereceğiz' demiyorum, verdik. Görüldüğü gibi her alanda  Kocaeli'ni tarihi hizmetlerle de buluşturduk. Önümüzdeki dönem özel sektörümüz  bir yandan, bakanlıklarımız bir yandan, belediyelerimiz diğer yandan Kocaeli'ni  büyütmeye, zenginleştirmeye devam edeceğiz." dedi.
 
 
'LOKOMOTİF NEREYE GİDERSE VAGON DA ORAYA GİDER'  
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Geçenlerde ana muhalefetin başındaki bir zat, sözcüleri, diyor ki 'AK Parti  döneminde enflasyon zirve yaptı.' Bu adam üstelik de maliyeci, oralardan gelmiş.  Nedense bunların maliyecileri bir garip. Ben, CHP'nin geçmişi olan SHP, DSP filan  onların koalisyon hükümetlerinde bulunduğu dönemler de dahil olmak üzere 14 yılın  enflasyonda ortalamasını vereyim, yıl yıl söylemeyeyim. 14 yıllık ortalama ne  biliyor musunuz? 70,3 enflasyon. Hele hele bunların bir tanesi var ki tavan yapan  yıl, o da 1994, 120,3 DYP-SHP. Ne diyorlar biliyor musunuz? 'O CHP değil, SHP.'  Biz kargayı sesinden tanırız. Adam, SHP'yi şimdi inkar ediyor. Gelelim bizim  döneme, 16 yıl bizim iktidarımız. 16 yıllık iktidarımızda enflasyon ortalaması  9,5. Yahu 70 nere, 9,5 nere? Böyle yalan olur mu ya? Ama alışmışlar. Başlarındaki  ne ki... Her zaman şöyle bir laf var, 'Lokomotif nereye giderse vagon da oraya  gider.' Bu böyledir." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güya Arap Baharı'nı ülkemize de taşıyıp bizi kara kışa gömmek  isteyenler şimdi kendileri aynı sancıyla kıvranıyorlar. Dün kurumlarımız içindeki  ihanet şebekelerini kullanarak, Türkiye'ye diz çöktürmenin hesaplarını yapanlar  bugün kendi yönetimlerindeki kargaşaların üstesinden gelemiyorlar. Türkiye'yi  tehdit etmesi için semirtip silahlandırdıkları terör örgütleri PKK, YPG'si,  FETÖ'sü, DEAŞ'ıyla, eninde sonunda kendi başlarına bunlar bela olacak." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin Türkiye demek olduğunu, Kocaeli'nde sıkıntı varsa  Türkiye'nin her yerinde sıkıntı olacağını ifade etti.
 
Kocaeli gelişiyorsa, büyüyorsa ve üretiyorsa Türkiye'nin diğer  bölgelerinde de işlerin yolunda olacağını belirten Erdoğan, "Ülkemizin başına  kara bulutlar toplamak isteyenlerin oyunları hiç bitmiyor. En son dövizi ve faizi  kullanarak, ülkemizi tökezletmeye kalktılar. Hamdolsun, aldığımız tedbirlerle bu  saldırıyı bertaraf ettik. Açıklanan her veri, yayımlanan her rakam ekonomideki  dalgalanmanın yerini yeniden istikrara bırakmaya başladığını gösteriyor. En son  dün açıklanan cari işlemler açığı son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu  bir müjdedir." diye konuştu.
 
Erdoğan, kredi kartı borçlularından esnafa, çiftçilerden sanayicilere  kadar her kesime yönelik destek paketleriyle bu sıkıntılı süreçte milletin  yanında yer aldıklarının altını çizdi. Türkiye'nin 2019 yılında bir kez daha herkesi şaşırtarak, çok iyi bir  ekonomik performans ortaya koyacağına yürekten inandığını vurgulayan Erdoğan,  "Çünkü milletime inanıyorum. Bu millet isterse başarır." ifadesini kullandı. Bir süredir belediye başkan adaylarını açıklama törenleri vesilesiyle  şehirleri ziyaret ettiklerini hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Gittiğim her yerde insanlarımızın gözlerindeki umudu, kararlılığı,  heyecanı görebiliyorum. Tıpkı daha önceki saldırılar gibi, tıpkı 15 Temmuz gibi,  bu son ekonomik tuzak da milletimizin hedeflerine ulaşma azmini kamçılamıştır.  Türkiye hem siyasi hem ekonomik bakımdan öyle bir noktaya gelmiştir ki, ya iyi  bir hamle yapıp bir üst lige çıkacağız ya da bulunduğumuz yerde patinaj yaparak  eski günlerimize geri döneceğiz. Biz ülkemizi ve milletimizi bir üst lige  çıkarmakta kararlıyız. İşte İngilizlerin çok önemli bir kuruluşu açıklamayı  yaptı. Ne dedi? '2030 yılında Amerika üçüncü sıraya, Türkiye ise beşinci sıraya  yükselecek' dedi. Biz demedik, bunu İngiliz, bu kredilerle ilgili şirket  söylüyor. Milletimizin de aynı kararlılıkta olduğunu gördüğümüz için gerektiğinde  yedi düvele meydan okumaktan çekinmiyoruz."
 
 
'SİLAHLANDIRDIKLARI TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞLARINA BELA OLACAK'  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'da yaşanan karışıklığa değinerek,  "Avrupa sokakları nasıl karıştı görüyorsunuz değil mi? Güya Arap Baharı'nı  ülkemize de taşıyıp bizi kara kışa gömmek isteyenler şimdi kendileri aynı  sancıyla kıvranıyorlar. Dün kurumlarımız içindeki ihanet şebekelerini kullanarak,  Türkiye'ye diz çöktürmenin hesaplarını yapanlar bugün kendi yönetimlerindeki  kargaşaların üstesinden gelemiyorlar. Ülkemizin güney sınırlarını terör  koridoruyla kuşatıp medeniyet ve kültür coğrafyamızda irtibatımızı kesmek  isteyenler, şimdi her geçen gün kendi içlerine kapanıyor, dış dünya ile aralarına  duvarlar örüyorlar. Daha bunlar iyi günleri. Türkiye'yi tehdit etmesi için  semirtip silahlandırdıkları terör örgütleri PKK, YPG'si, FETÖ'sü, DEAŞ'ıyla,  eninde sonunda kendi başlarına bunlar bela olacak. Bu örgütler uyuşturucudan  haraca, insan kaçakçılığından fuhşa kadar her türlü mafyatik yöntemle kendilerini  koruyup kollayanların kabusu haline dönüşecek. İşte o gün terör örgütleriyle dans  etmeyi siyaset sananlar bin pişman olacaklar ama iş işten de geçmiş olacak."  ifadelerini kullandı.
 
"Rabia" işareti yaparak, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet" diyen Erdoğan, bununla bu büyük musibetin önünü kestiklerini dile  getirdi.
 
Geleceğe dün olduğundan çok daha güvenle bakılabiliyorsa, son 5-6  yıldır verdikleri büyük mücadele sayesinde olduğunu vurgulayan Erdoğan,  "Özellikle 15 Temmuz destanı tüm hesapları altüst eden bir dönüm noktasıdır.  Şimdi önümüzdeki dönemde, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş  olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Yolumuza da böyle devam edeceğiz. Bizi  bölemeyecekler, bizi ayıramayacaklar, aman ha bizde ayrılık yok, bizde dargınlık  yok, küs yok. Bağışlayıcı olacağız, affedici olacağız ve yolumuza da bu şekilde  devam edeceğiz." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokraside ve ekonomide katedilen mesafenin  hem bugünlere gelinmesinde hem de hedeflere ulaşılmasında çok büyük bir güvence  olduğunu vurguladı.
 
'ZİLLET İTTİFAKI'NA DERS VERECEĞİZ'  
 
Geçmişte Türkiye'yi çok basit siyaset ve ekonomi oyunlarıyla  istedikleri gibi yönlendirenlerin artık bunu yapamadıklarını gördükleri için  kendileriyle anlaşma yolu aradığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Eğer Türkiye, eski Türkiye olsaydı bugün Suriye'de o terör koridoru  da kurulmuştu, Irak paramparça edilmişti, Filistin gibi, Bosna gibi kadim  davalarımızdan eser kalmamıştı. Bunu biz söylemiyoruz. Çeşitli vesilelerle  görüştüğümüz dünyadan ve bölgemizden siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri,  akademisyenler, iş adamları, herkes bize fısıltıyla veya yüksek sesle bunu ifade  ediyorlar. Ülkemizin öncülük ettiği bu süreçten rahatsız olanlar her gün yeni  oyunlarla, yeni bahanelerle, yeni argümanlarla, yeni tuzaklarla karşımıza  çıkıyorlar. Biz önümüze getirilen konuların ardındaki gerçekleri bildiğimiz için  siyasetin ve diplomasinin gereklerini yerine getirmekle birlikte kendi yolumuzda  ilerlemeyi sürdürüyoruz. Tabii bir de bu gerçekleri gözleri olup da göremeyenler,  kulakları olup da duyamayanlar, dilleri olup da söyleyemeyenler, kalpleri olup da  ikrar edemeyenler var."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye ve millete hizmet etmenin nasip meselesi  olduğunu belirterek, "CHP gibi, HDP gibi nasipsizler, önümüzdeki seçimlerde güya  önümüzü kesmek için karşımızda ittifak kuruyorlar. Bir tarafta ülkeye ve millete  hizmet için kurulan Cumhur İttifakı bulunuyor. Bunu Sayın Bahçeli'yle birlikte  oturduk, konuştuk, değerlendirdik ve Cumhur İttifakı'nı kurduk. Diğer tarafta  zillet ittifakı var Sayın Bahçeli'nin deyimiyle. Benim deyimimle de illet  ittifakı var. Tabii bu nasipsizler ittifakı karşımızda. Milletimiz bu gerçeği  mutlaka görüyor. Onun için gençler, hanımlar, ana kademe çok çalışacağız. Bu  zillet ittifakına, bu illet ittifakına 31 Mart akşamı düşünmediği bir hesabı, bir  dersi vereceğiz. Hazır mıyız buna, hazır mıyız?" diye konuştu.
 
Türkiye'nin geçmişte istismar, yıkım ve iftira siyasetinden çok  çektiğini ifade eden Erdoğan, AK Parti'nin hizmet, yatırım ve proje siyasetinin  ülkeye nasıl çağ atlattığını en iyi milletin bildiğini dile getirerek,  kendilerine düşen görevin, şehirler ve Türkiye için bugüne kadar neler  yaptıklarını ve bundan sonra da hedeflerine nasıl ulaşacaklarını, eğitimde,  sağlıkta, ulaşımda, adalette, emniyette, enerjide neler yaptıklarını millete en  iyi şekilde anlatmak olduğunu söyledi.
 
Erdoğan, salondaki gençlerin coşkulu tezahüratlarına, "AK Parti'nin  gençliği farklı bir gençliktir. Ben de sizi seviyorum." şeklinde karşılık verdi. AK Parti'yi milletin kurduğunu ve bugünlere getirdiğini vurgulayan  Erdoğan, "İnşallah geleceğe de milletimiz bu gençlikle, bu kadın örgütüyle  taşıyacaktır. Yeter ki biz milletimize layık olacak duruşu sergileyelim, yeter ki  hadim olmaya geldiğimizi herkese hissettirelim, gösterebilelim. Gerisi  kendiliğinden gelecektir." ifadelerini kullandı.
 
"31 Mart'ta tercihimizi bir kez daha hizmet siyasetinden yana  kullanıyor muyuz? Kocaeli, sandıklara sahip çıkıyor, irademizi yatırımdan,  projeden, kalkınmadan yana kullanıyor muyuz?" Kocaeli, 31 Mart'a kadar büyük ve  güçlü Türkiye için gece gündüz çalışıyor muyuz?" diye soran ve salondan "Evet"  cevabı alan Erdoğan, "İşte benim, 40 yıldır bildiğim, tanıdığım, sevdiğim Kocaeli  budur. Rabbim hepinizden razı olsun." diye konuştu.
 
 
ADAYLAR AÇIKLANDI  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'de 31 Mart'taki yerel seçimlerde AK  Parti için yarışacak ilçe belediye başkan adaylarını tek tek kürsüye çağırarak  tanıttı.
 
AK Parti, Kocaeli'nin ilçelerinden Başiskele'de Yasin Özlü,  Çayırova'da Bünyamin Çiftçi, Darıca'da Muzaffer Bıyık, Derince'de Zeki Aygün,  Dilovası'nda Hamza Şayir, Gebze'de Zinnur Büyükgöz, Gölcük'te Ali Yıldırım Sezer,  İzmit'te Azize Sibel Gönül, Karamürsel'de İsmail Yıldırım, Kartepe'de Muhammet  Mustafa Kocaman, Körfez'de Şener Söğüt, Kandıra'da Adnan Turan'ı belediye  başkanlığına aday gösterdi.
 
Erdoğan, Çayırova Belediye Başkan Adayı Bünyamin Çiftçi, için  "Bünyamin kardeşimize, inşaat mühendisi olması hasebiyle orada planlamadan  projeye kadar en güzel hizmeti Çayırova'da vereceğine inanıyoruz." dedi.
 
Darıca adayı Muzaffer Bıyık'ın daha önce ilçe başkanlığı yaptığını  kaydederek başarılı bir şekilde belediye başkanlığını sürdüreceğine inandığını  dile getiren Erdoğan, eski milletvekili Zeki Aygün'ün de milletvekilliği, il  başkanlığı ve mühendisliğindeki tecrübeleri Derince'ye aktaracağına inandığını  söyledi.
 
İzmit Belediye Başkan Adayı Azize Sibel Gönül'ün için ise Erdoğan,  "Geldik bizim eski yol arkadaşına. Bundan sonra yol arkadaşlığımız daha farklı  devam edecek inşallah. Azize Sibel Gönül. Partimizin Kadın Kolları'nda genel  merkezinde hem Kocaeli'nde başkanlık yapmış olan Azize Sibel kardeşimiz aynı  zamanda belediyecilikte de tabii mimar olması hasebiyle inanıyorum ki İzmit'e  ayrı bir renk katacaktır." dedi.
 
İlçe belediye başkanlarını tebrik ettikten sonra Erdoğan, "Görüldüğü  gibi ağırlıklı ilçe başkanlarımızın belediye başkan adayı olduğu bir dönemi  yaşıyoruz. Bu tabii bir şeyi gösteriyor yani partimizde hamdolsun, emek verenler  emeği olanlar vakti saati geldiğinde demek ki belediye başkanı da olabiliyor  milletvekili olabiliyor. Bu tabana dayalı siyasetin ne denli önemli olduğunu  göstermesi bakımından büyük önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.
 
Kocaeli'de 3 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan İbrahim  Karaosmanoğlu'nu da kürsüye davet eden Erdoğan, hizmetleri için kendisine  teşekkür etti. Daha önce adaylığı açıklanan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr.  Tahir Büyükakın'ı yeniden kürsüye çağıran Erdoğan, "Yıllarca Kocaeli'ne,  üniversitede hoca, belediyede danışman, genel sekreter yardımcısı ve genel  sekreter olarak hizmet etmiş olan, ardından Bilecik Valiliği yapan Tahir  Büyükakın kardeşimiz Büyükşehir Belediye Başkan adayımızdır." ifadelerini  kullandı. Büyükakın'ın konuşması sırasında bir ara sesinin kısıldığını hatırlatan  Erdoğan, "Hatipler bazen böyle bir hıçkırık kapar, konuşmasında da onu zaman  zaman tehdit eder. Bu tür şeyler bizim başımıza da geldiği için Tahir Valimizi de  bu noktada, bu yönüyle değerlendirin. Bir imam hatipli olarak onun hitabetinde  sıkıntısı olmaz Allah'ın izniyle." diye konuştu.
 
NOTLAR
 
Aday tanıtım toplantısının yapıldığı salon, kırmızı beyaz balonlarla  süslenirken, tribünlerde bulunan partililere "Kocaeli" yazılı atkılar ve Türk  bayrağı ve AK Parti flaması dağıtıldı.
 
Salona özel olarak yerleştirilen hareketli led ekranlardan AK  Parti'nin sloganları gösterildi.
 
Programa AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya ve  Ali İhsan Yavuz ile AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da katıldı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, kürsüye çıktığında  Cumhurbaşkanı Erdoğan için yazdığı şiiri okudu.
 
Programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili hazırlanan sinevizyon  gösterildi.
 
Salonda, "1071 Alparslan", "1299 Osman Gazi",  "1453 Fatih Sultan  Mehmet",  "1923 Mustafa Kemal Atatürk", "2023 Recep Tayyip Erdoğan" resimleriyle  koreografi yapıldı. Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.