Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok sert sözler: Sen korkaksın korkak!

AA |  25 Ocak 2019 Cuma - 14:32 | Son Güncelleme : 25 01 2019 - 16:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum'da belediye başkan adayları tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasının sonunda belediye başkan adaylarının isimlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela'daki darbe girişimine ilişkin, "Hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da olmayacağız, dünyanın neresinde bir darbeci varsa biz onların karşısındayız" dedi.

Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na; "15 Temmuz'da bütün millet caddelere, sokaklara dökülürken, sen Bakırköy Belediyesi'nde kahveni yudumluyordun. Sen korkaksın, korkak." diyerek tepki gösterdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda düzenlenen AK  Parti Erzurum Aday Tanıtım Toplantısı'na katılarak, partililere hitap etti.
 
Konuşmasına Erzurumluları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Vatanda  şehit verdik kefen dahi sarmadık, kardeş dedik sarıldık birbirimizi kırmadık,  gece gündüz yürüdük bir an dahi durmadık, nice kahpe düşmanlar kırdık da dadaş  olduk." mısralarını okudu.
 
Erzurum'un gönül ve irfan erleri yetiştiren bir şehir olduğuna işaret  eden Erdoğan, "Ülke sevgisiyle, vatan aşkıyla, millet sevdasıyla yoğrulmuş  Erzurumlu kardeşlerimle yol arkadaşlığı nasip ettiği için Rabbime hamd ediyorum."  diye konuştu.
 
"Başı Palandöken gibi dik Erzurum"un Malazgirt'ten bugüne Türkiye'nin  teminatı ve güvencesi olduğunu anlatan Erdoğan, "İstikbalimize giden yolun mührü  Erzurum'dur, istiklalimize giden yolun kilit taşı Erzurum'dur. Erzurum böylesine  güçlü bir şekilde ayakta durdukça kimse Türkiye'nin önünü kesemez." dedi.
 
"SEN KORKAKSIN KORKAK"
 
Bir asır önce "Manda ve himaye kabul edilemez." diyerek yedi düvele  meydan okuyan Erzurum'un 15 Temmuz'da da darbecilere dünyayı dar ettiğini  vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"15 Temmuz gecesi saat 23.15... Bay Kemal Atatürk Havalimanı'na  geliyor. O anda henüz bu kardeşiniz yolda ve havalimanında Bay Kemal oradaki  darbecilerle anlaşıyor, tankların arasından geçerek Bakırköy Belediyesine  gidiyor. Daha sonra diyor ki benim için 'Bana haber verselerdi ben de beklerdim'  diyor. Bay Kemal, biz telefondan mesajlarımızı tüm Türkiye'ye yaydık ve ne dedik,  'Herkes meydanlara' dedik, 'Allah'ına kadar' dedik ve bütün millet  sokaklara,  caddelere, meydanlara döküldü. Sen ise Bakırköy Belediyesinde kahveni  yudumluyordun. Sen korkaksın, korkak. Korkaklar zafer anıtı dikemez, diktatörler  zafer anıtı dikemez."
 
Her zaman darbelere karşı durduklarını kaydeden Erdoğan, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"Hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da  olmayacağız. Dünyanın neresinde bir darbe varsa, darbeci varsa biz onların  karşısındayız. İşte Mısır'da Mursi'ye darbe yaptılar biz karşısında durduk. O  günden bugüne darbeyi yapanlarla bir kere olsun görüşmedim. Şimdi Venezuela'da  böyle bir girişim var, yine karşısındayız. Nerede olursa olsun darbecilerle yan  yana olmayacağız, eğer demokrasiye inanıyorsak, eğer  demokrasiyi savunuyorsak o  zaman demokrasinin gereği sandığa saygıdır. Sandıkta milli irade var, millet var,  cumhur var. Bay Kemal, işte onlarla beraber. Biz onlarla beraber değiliz,  darbecilerle beraber olmayacağız."
 
 
"Kardeşlerim, şimdi sizlerle birlikte şöyle rabiamızı gür seda ile bir  yapalım mı?" diye soran Erdoğan, "İnanın her bunu söyleyişimizde birilerinin  kalbi başlıyor atmaya. Hazır mıyız? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet. İnşallah işte bu Erzurum 31 Mart'ta rabiasına, milli iradeye bir kez daha  sahip çıkarak ülkemize ve dünyaya mesajını verecektir." dedi.
 
Medeniyetin ve tarihin şehri Erzurum'un AK Parti'nin en güçlü hayat  damarlarından biri olduğuna işaret eden Erdoğan, Erzurum'un kendilerini hiçbir  zaman yanıltmadığını söyledi.
 
Erdoğan, "Şimdi Erzurum'da Cumhur İttifakı'nın karşısında ne var,  millilikten uzak bir ittifak var. Sayın Bahçeli'nin ifadesiyle 'zillet ittifakı',  pardon zillet ittifakıyla birlikte bizimki de 'illet ittifakı' öyle diyoruz,  zillet, illet. Zillet ve illet ittifakına 31 Mart akşamı en güzel cevabı vermeye  hazır mıyız? Gerek Erzurum'daki gerekse diğer şehirlerdeki Erzurumlu  kardeşlerimizi telefonlarınızla aramaya hazır mıyız? Hep beraber biliyorum ki  Türkiye'nin neresinde Erzurumlu varsa bunlar inşallah Cumhur İttifakı'nın  yanındadır." diye konuştu.
 
Kurulduğu günden beri AK Parti Erzurum teşkilatı bünyesinde görev  yapan tüm partililere teşekkür eden Erdoğan, vefat edenleri de rahmetle andı.
 
Aday tanıtım toplantısının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan,  2004 yılından beri belediyelerde görev yaparak Erzurum'a hizmet edenlere de  şükranlarını sundu.
 
Tribünlerde bulunan gençlerin tezahüratlarını bir süre dinleyen  Cumhurbaşkanı  Erdoğan, daha sonra, "Gençlerin maşallahı var, çok dinamikler."  ifadesini kullandı.
 
Seçimde büyükşehir ve ilçelerde AK Parti'yi temsil edecek belediye  başkan adaylarına muvaffakiyet dileyen Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Erzurum'un bu seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül  belediyeciliğinden yana kullanacağına inanıyorum. Biz Erzurum'u çok sevdik ama  inanıyorum ki Erzurum da bizi çok sevdi. Ayrılamadık birbirimizden,  ayrılmayacağız inşallah. Allah hem bu dünyada hem ebedi alemde bizi birlikte  haşretsin. Onun için bu seçimlerde AK Parti kadroları Cumhur İttifakı olarak  Erzurum'da daha çok çalışacak ve inşallah bir kez daha partimizi zafere  ulaştıracaklardır."
 
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, Erzurum'daki sağlık yatırımlarına ilişkin, 24'ü hastaneden oluşan  toplam 92 sağlık tesisini kente kazandırdıklarını belirterek, "Size bir müjde veriyorum. Daha önce farklı bir şekilde düşünülen ama şimdi bin 200 yataklı  Erzurum Şehir Hastanesini şehir merkezine kazandırıyoruz. 10 sağlık tesisimizin  yapımı devam ediyor." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda düzenlenen AK  Parti Erzurum Aday Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında, Cumhur İttifakı'yla  kurulan gönül birliğini hep birlikte yüceltip, hep birlikte en yükseğe  taşıyacaklarını belirtti.
 
Erdoğan, Erzurumlulara 31 Mart'ta sandıkları patlatmaya, gönül  belediyeciliğini zafere taşımaya ve gece gündüz çalışmaya hazır olup  olmadıklarını sorarak, "Yüreği mert, gözü pek, kalbi şefkatli dadaşlar söz  verirse yapar." diye konuştu.
 
31 Mart'ta Erzurum'dan rekor beklediğini, AK Parti'nin Türkiye'de  siyasetin ölçüsünü hizmet haline getirdiğini vurgulayarak, "Geçtiğimiz 16 yılda  81 vilayetimizin her birine getirdiğimiz hizmetler Cumhuriyet tarihinin tamamında  yapılanlardan 5-10 kat daha fazladır." ifadesini kullandı.
 
"Erzurum'a 23,5 katrilyon yatırım yaptık"
 
Erzurum'un da bu hizmet seferberliğinden faydalandığına işaret eden  Erdoğan, "Son 16 yılda Erzurum'a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz... 23,5  katrilyon yatırım yaptık." dedi.
 
Eğitim alanında 3 bin 418 adet yeni derslik kazandırdıklarını, Atatürk  Üniversitesi bünyesinde Açıköğretim Fakültesini ve Erzurum Teknik Üniversitesini  kurduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek öğrenim öğrencileri için 13  bin 776 yatak kapasiteli yurt binaları inşa ettiklerini ve bir kaç yıl içinde de  Erzurum, Aşkale ve Oltu'da bin 250 kişilik yüksek öğrenim yurtlarını daha hizmete  alacaklarını bildirdi.
 
Eğitimin yanında gençleri hayata ve iş dünyasına hazırlamak için de  çeşitli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Erdoğan, "Bu çerçevede  Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisimizin himayesinde Türkiye genelinde  bölgesel kariyer fuarları düzenliyoruz. Doğu Anadolu Kariyer Fuarı'nı da 15 bölge  üniversitesiyle birlikte Mart ayında Erzurum'da gerçekleştiriyoruz." dedi.
 
Erzurum'u spor tesisleriyle donattıklarına da işaret eden Erdoğan,  kente 10 bin kişilik bir kapalı spor salonunu da yatırım programına aldıklarını  bildirdi.
 
Böylece Erzurum'un artık basketbolda da ileriye gideceğine olan  inancını dile getiren Erdoğan, salondakilerin stat isteklerine de "Bu 20 bin  kişilik stadın hakkını bir verin bakalım, ondan sonra. Bu 20 bin kişilik stat  burası için iyi. Buranın hakkını verelim, ondan sonra da hem daha büyüğünü hem  daha kalitelisini yaparız." diye konuştu.
 
Erzurum'a yaptıkları gençlik merkezleri hakkında da bilgi veren  Erdoğan, Aziziye, Aşkale, Oltu, Uzundere'ye gençlik merkezleri inşa ettiklerini,  Pasinler ve Horasan'a da bu merkezlerden yapacaklarını anlattı.
 
 
"92 sağlık tesisi kente kazandırıldı"
 
Erzurum'daki sağlık yatırımlarına ilişkin, 24'ü hastaneden oluşan  toplam 92 sağlık tesisini kente kazandırdıklarını belirten Erdoğan, "Size bir  müjde veriyorum. Daha önce farklı bir şekilde düşünülen ama şimdi bin 200 yataklı  Erzurum Şehir Hastanesi'ni şehir merkezine kazandırıyoruz. 10 Sağlık tesisimizin  yapımı devam ediyor." diye konuştu.
 
Erzurum'daki ihtiyaç sahiplerine toplam 3 katrilyon tutarında kaynak  aktardıklarını da vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"TOKİ vasıtasıyla Erzurum'da son 16 yılda 10 bin konut projesini  tamamlayıp, hak sahiplerine teslim ettik. İnşallah şimdi emekliler ve gaziler  içinde 5 bin toplu konutu burada inşa edeceğiz. Erzurum'a 2002 yılına kadar  sadece 49 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, biz buna 557 kilometre daha ilave  ettik. Biz buyuz, birileri laf eder biz ise iş üretiriz."
 
Erdoğan, Kop Dağı ve Dallı Kavak tünellerini iki yıla kadar  tamamlayacaklarını belirterek İspir yolundaki Kırık Tüneli ve bağlantı yolları  projesini de önümüzdeki yıl bitireceklerini bildirdi.
 
Bingöl yolu ve bu yoldaki Çirişli tünelini önümüzdeki yıllarda,  Pirinkayalar tünelini ise bu yıl hizmete sunacaklarını aktaran Erdoğan,  Palandöken lojistik merkezini kente kazandırdıklarını, il sınırları içindeki  bütün demiryollarını yenilediklerini, Erzincan- Erzurum-Kars hızlı tren  projesinin etüt çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı.
 
Erzurum'un kent içi trafiğini de halen proje çalışmaları süren 19  kilometre uzunluğa ve 17 istasyona sahip bir tramvay hattıyla rahatlatacaklarını  belirten Erdoğan, Erzurum havalimanını da büyütüp, modernleştirdiklerini ve yolcu  trafiğinin geçen yıl 1 milyon 365 bin olduğunu aktardı.
 
Erzurum'a 5 baraj, 13 gölet inşa ettiklerini de hatırlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirmelerine şöyle devam etti:
 
"Son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 363 bin dekardan  fazla zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 440 bin  dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız. Erzurumlu çiftçilerimize 1,3 milyar  eski rakamla katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Şimdi seçim döneminde  birileri gerecek size 'sürekli Erzurum'a hizmet getirilmediğini, Erzurum'un ihmal  edildiğini' söyleyecek. Siz onlara ne diyeceksiniz, Erzurum'un diliyle söyleyeyim  mi? 'Öle diyesen de gardaş, ya öle değilse...' Bu hizmetleri onlara böyle  anlatacaksınız, anlaştık mı? Gerçi siz ne derseniz deyin onlar yine yalanla  iftira ile çarpıtmayla ile bildiklerini okuyacaklar, onun içinde asıl hesabı  sandığa bırakın."
 
"1998'DE ADANA MUTABAKATI'YLA İMZA ALTINA ALDIK"
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok, biz 1998'de Adana Mutabakatı'yla zaten bunu imza altına aldık." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda düzenlenen AK  Parti Erzurum Aday Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında, kendisini  dinleyenlerden, Erzurumlulardan 31 Mart'ta bir kez daha hizmet siyasetine, AK Parti belediyeciliğine destek sözü istedi.
 
Erzurum'un son 1,5 asırda 2 defa işgal zulmüne maruz kalmış bir şehir  olduğuna işaret eden Erdoğan, bundan dolayı Erzurum'un özgürlüğün kıymetini iyi  bildiğini ifade etti.
 
Recep Tayyip Erdoğan, millet olarak Anadolu'daki bin yıllık varlığın  her döneminin mücadeleyle geçtiğini ifade ederek, "Bize bu vatanı yar etmek  istemeyenlere inat, bir ayağımızı Anadolu'ya sıkı sıkıya basıp, diğeriyle yedi  düvelin üzerine gittik. Bir asır önce bizi bu topraklara gömeceklerini sananlara,  Çanakkale, Kut'ül Amare, İstiklal Harbiyle derslerini verdik. Pılılarını  pırtılarını toplayıp gittiler ama gözleri arkalarında kaldı. Vatanımızın ve  milletimizin üzerindeki hesapları bitmedi." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kimi zaman Ermeni teröristlerin, kimi zaman bölücü ve mezhepçi  teröristlerin, kimi zaman kifayetsiz siyasetçilerin, kimi zaman dirayetsiz  yöneticilerin, kimi zaman da ekonomik tetikçiler üzerinden birliğin, beraberliğin  ve bağımsızlığın sarsılmaya çalışıldığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Ortada gözüken örgüt isimleri, üzerimize silah yönelten eller,  devletimizin temellerini yıkmaya çalışan hasisler farklı da olsa, senaryo hep  aynıydı. Amaç Türkiye'ye diz çöktürmek, Türk milletini esir etmekti. Hamdolsun  başaramadılar. Bunları Cudi'de gömdük, Kandil'de, Tendürek'te, Gabar'da gömdük.  Onlar çukur açtı, biz onları çukura gömdük. Bundan sonra da gömeceğiz. Asla bizi  bölemeyecekler, vatanımızı parçalayamayacaklar. Bu yola tevessül edenler de  mezara gömülecekler."
 
"Aslında hep Türkiye ile Türk milletiyle hesaplaşıyorlar"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir yaşanılan Türkiye'yi kuşatma  girişimlerinin gayesinin de aynı olduğuna işaret ederek, Suriye sınırlarının olup  bitenlerin gerisinde Suriye değil Türkiye hesaplarının bulunduğunu vurguladı.
 
Irak sınırlarında olup bitenlerin gerisinde Irak değil Türkiye  hesaplarının olduğunu belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
 
"Kıbrıs'ta, Doğu Akdeniz'de, Ege'de olup bitenlerin gerisinde hep  Türkiye'ye dair hesaplar var. Balkanlar'da katliam yapanlarla, Kafkaslar'a  işgalciliğe yeltenenler de uluslararası kurumlarda önümüze engel üzerine engel  çıkartanlar da aslında hep Türkiye ile Türk milletiyle hesaplaşıyorlar. Millet  olarak biz maalesef bilimsel birer disiplin olarak tarihe, sosyolojiye,  antropolojiye, coğrafyaya yeterli önemi vermiyoruz.
 
Kendi tarihimizle ve kültürümüzle ilgili ülkemizde bir elin  parmaklarını geçmeyecek sayıda ciddi çalışma varken, Batı'da sadece belli bir  dönemimiz hakkında yüzlerce, binlerce çalışmaya rastlıyoruz. Ecdat bize gerçekten  çok değerli tarihi ve kültürel miras bırakmış ama biz bunları yeterince  değerlendiremiyoruz. Sadece şu Erzurum'un sahip olduğu tarihi ve kültürel miras  dahi yüzlerce bilim insanının ömrü boyunca çalışmasına yetecek zenginliktedir."
 
Recep Tayyip Erdoğan, türkülerin gönül pınarından süzülüp gelen ve her  biri ciltler dolusu kitabın anlattığına denk mesajlar veren kültür hazineleri  olduğuna değinerek, "Erzurum Dağları Kar ile Boran" isimli türkünün sözlerini  okudu.
 
"Adana Mutabakatıyla zaten imza altına aldık"
 
Bölgede yaşanan hadiseler karşısında Türkiye olarak Hakk'a ve hukuka  bağlı şekilde davranma yaklaşımının birilerinin iştahını kabarttığına vurgu yapan  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bu cüretle de Suriye'de, Irak'ta, coğrafyamızın diğer yerlerindeki  insanları, sanki bunlar başka bir dünyanın varlıkları gibi, bizden ayrı, bizimle  hiçbir ilgisi olmayan topluluklar gibi göstermeye çalışıyorlar. Binlerce  kilometre öteden gelip burnumuzun dibinde silah çatanlar, bize sınır, sınırdaş  olan kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, huzurunu, geleceğini koruma çabalarımıza  engel olmak için kırk takla atıyorlar.
 
Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok. Biz 1998'de Adana  Mutabakatı'yla zaten bunu imza altına aldık. Bu imza, Türkiye'nin herhangi bir  olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor ve bölücü terör örgütü  mensuplarının da bize teslimini gerektiriyor. Şu anda bu Adana Mutabakatı, ki  baba Esed döneminde atılmış imzalardır, onunla beraber bu yolculuk devam ediyor.  Bundan sonra daha kararlı devam edecek."
 
"BUNUN DIŞINDAKİ TÜM TEKLİFLERE KAPALIYIZ"
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil,  ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi  sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon  bölgeyi kesinlikle, aksi takdirde biz oluşturacağız." dedi. 
 
Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda düzenlenen AK Parti Erzurum  Aday Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında, bölgede yaşanan her hadisenin insani  ve siyasi yükünü çektiklerini, buna karşılık sahayı başkalarının işgal ettiğini  belirtti. Sorunun çözümü için kurulan masayı başkalarının doldurduğuna işaret  eden Erdoğan, artık bu çarpıklığa rıza göstermeyeceklerini vurguladı.
 
"4 milyon mülteci bizim ülkemizde, onlara biz bakıyoruz. 35 milyar  doları biz harcıyoruz ama onlar hala titriyor, ayaklara bak. Böyle bir şey olur  mu?" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarımızla bunun  işaretini vermiştik. Rusya'yla beraber, İdlib'te vardığımız mutabakatla  sınırlarımızın dibinde yeni bir insani krizin yaşanmasına engel olduk. Sayın  Putin'le beraber attığımız bu adımlarla, İran Devlet Başkanı Sayın Ruhani'yle  üçlü zirvelerimizde attığımız adımlarla olayı bir yere getirdik. Aksi takdirde bu  katliamlar, çok daha farklı olabilirdi. Bize yıllarca 'Munbiç'i teröristlerden  temizleyeceğiz' diyenler temenni ederim ki şimdi bu son verilen sözlerle bunu  yerine getirirler."
 
Fırat'ın doğusundaki DEAŞ'lı, YPG'li, PKK'lı teröristleri temizleme  kararlığını bir kez daha ifade ettiğini vurgulayan Erdoğan, sabırlarının sınırsız  olmadığına dikkati çekti.
 
"Güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün yerine gelmesini bekliyoruz"
 
"Bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek de  değiliz." diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil,  ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi  sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon  bölgeyi kesinlikle, aksi takdirde biz oluşturacağız. Müttefiklerimizden tek  beklentimiz Türkiye'nin bu çabasına lojistik destek vermesidir. Suriye halkını,  güya teröristlerden ve rejimin zulmünden korumak üzere kurulan adı var kendi yok  uluslararası koalisyonun böyle bir bölgeyi oluşturması da güvenliğini sağlaması  da mümkün değildir. Yıllardır bize karşı teröristlerin safında olanlara böyle bir  fırsatı vermeyeceğiz. Bölge halkının, can ve mal emniyetine, haklarına,  kültürüne, değerlerine saygı duyulmayan hiç kimseyle böyle bir yola girilemez."
 
Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in de bu işe uygun bir kabiliyetinin  olmadığını dünyadaki pek çok örneğe bakarak gördüklerini dile getirdi.
 
"Onurlu duruşun bir bedeli olacaksa onu da ödemeye hazırız"
 
"Suriye sınırlarımızda tesis edilecek bu bölgenin gerçek anlamda  güvenliğini ve işlerliğini sağlayabilecek tek güç Türkiye'dir." vurgusu yapan  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Çünkü bu mesele, bizim yüreğimizi yakıyor. Her şeyden önce  Türkmen'iyle, Arap'ıyla, Kürt'üyle, diğer gruplarıyla binlerce yıllık ortak  geçmişimizin bulunduğu kardeşlerimizin maruz kaldığı zulümler sebebiyle  yüreğimizi yakıyor. Sınırlarımız boyunca güvenliğimiz ihlal edilerek yüreğimizi  yakıyor. Askerimizin, polisimizin, vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit  ederek yüreğimizi yakıyor. Ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünüyle yönelik  niyetlerin aracı olma potansiyeliyle yüreğimizi yakıyor. Topraklarımızda yaşayan  4 milyona yakın sığınmacıyla yüreğimizi yakıyor. Öyleyse bu meselenin çözümüne  katkı sağlayacak sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Türkiye  olarak bunun dışındaki tüm çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu şimdiden beyan  ediyoruz. Eğer bu onurlu duruşun bir bedeli olacaksa onu da ödemeye hazırız."
 
Salonda bulunanlara, "Dadaşlar, istiklalimize ve istikbalimize göz  dikenlere derslerini vermeye hazır mısın?" şeklinde seslenen Erdoğan, "Evet"  cevabı üzerine, "Dadaş hazırsa Türkiye de hazırdır. Türkiye hazırsa Allah'ın  izniyle önünde duracak hiçbir fani güç yoktur." dedi.
 
Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili konuları yakından takip ettiklerini  bildiren Erdoğan, diğer yandan da seçimlere hazırlanmayı sürdürdüklerini  belirtti.
 
Erdoğan, AK Parti olarak her seçimde milletin karşısına en ideal,  çalışkan kadroyla çıkmaya çalıştıklarını, 31 Mart seçimleri için de böyle bir  hazırlık yaptıklarını kaydetti.
 
Erdoğan, daha sonra partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı.
 
"İttifak mezara kadar bir yürüyüştür"
 
Cumhur İttifakı kapsamında bazı ilçelerde MHP'nin adayının  destekleneceğini hatırlatan ve buralardan gösterilen adayları da yanına çağırarak  tanıtan Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak en ufak tavize, fireye tahammüllerinin  bulunmadığını vurguladı.
 
Erdoğan, ittifakın birliktelik, dayanışma olduğunun altını çizerek,  "İttifak, dayanışmanın ötesinde pazara kadar değil, mezara kadar bir yürüyüştür.  Dolayısıyla adımlarımızı buna göre atmamız lazım. Zira karşımızda bir zillet, bir  illet ittifakı olduğuna göre Cumhur İttifakı'nı güçlü kılmamız lazım.  Karşımızdaki ittifakın içinde neler olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bizim MHP'yle  azami müştereklerimiz var. Diğerlerinin kendi aralarında aslında şerde azami  müşterekleri var. Bunu bilerek bu yolda böyle yürüyeceğiz, bu yola böyle girdik."  diye konuştu.
 
Erdoğan, son olarak yanına çağırdığı Erzurum Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Mehmet Sekmen'i tanıttı.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLADI
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, partisinin Erzurum'daki 18  ilçe belediye başkan adayını açıkladı. 
 
Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda düzenlenen programda, Aziziye, Horasan,  Köprüköy ve Olur  ilçelerinde mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterildi.
 
AK Parti Cumhur İttifakı kapsamında Uzundere'de MHP'nin belediye  başkan adayı Hilmi Aktoprak'ı, İspir'de de yine MHP'nin belediye başkan adayı  Ahmet Coşkun'u destekleyecek.
 
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak daha önce Mehmet  Sekmen'in ismi açıklanmıştı.
   
AK Parti'nin ilçe belediye başkan adayları şöyle:
 
Yakutiye: Mahmut Uçar
 
Palandöken: Muhammed Sunar
 
Aziziye: Muhammet Cevdet Orhan
 
Aşkale: Ahmet Yaptırmış
 
Çat: Melik Yaşar
 
Hınıs: Erdoğan Eren
 
Horasan: Abdulkadir Aydın 
 
Karaçoban: Sedat Gümüş
 
Karayazı: Sedat Karaduman
 
Köprüköy: Osman Belli
 
Narman: Burhanettin Eser
 
Oltu: Celal Çelebi
 
Olur: Tahsin Oktay
 
Pasinler: Ahmet Dölekli
 
 
Şenkaya: Yavuz Bedir
 
Tekman: Mustafa Engin
 
Tortum: Ömer Hancı
 
İspir: Ahmet Coşkun MHP (Cumhur İttifakı adayı)
 
Uzundere: Hilmi Aktoprak - MHP (Cumhur İttifakı adayı)