Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'deki ırkçı cinayete tepki

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 1:35 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 1:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd'un yaşamını yitirmesine ilişkin, "Bu insanlık dışı mentaliteyi kınıyorum." dedi.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi Twitter hesabından İngilizce olarak  yaptığı açıklamada, polis şiddeti sonucu Floyd'un hayatını kaybetmesine ilişkin  bir değerlendirmede bulundu.
 
Erdoğan, "ABD'nin Minneapolis kentinde George Floyd'un işkence sonucu  öldürülmesine yol açan ırkçı ve faşist yaklaşım, sadece hepimizi üzmekle kalmamış  aynı zamanda tüm dünyada karşı durduğumuz adaletsiz düzenin en acı verici  tezahürlerinden biri olmuştur. Bize, yaratandan ötürü insanlığı sevmeyi öğreten  İslam medeniyetinin bir üyesi olarak bu insanlık dışı mentaliteyi kınıyorum.  Nerede, ne bağlamda, ne şekilde olursa olsun Türkiye, daima insanlığa karşı her  türlü saldırıya karşı durmuştur." ifadelerini kullandı.
  
"Tüm insanlığın haklarını korumak için mücadele vermeye devam  edeceğiz"
 
Hz. Muhammed'in "Beyazın, siyaha bir üstünlüğü yoktur. Siyahın da  beyaza bir üstünlüğü yoktur." şeklindeki hadisini anımsatan Erdoğan, "Bu ilke  doğrultusunda ırk, renk, din, dil ya da inanca dayalı hiçbir ayrım gözetmeksizin  tüm insanlığın haklarını korumak için mücadele vermeye devam edeceğiz." mesajını  verdi.
 
Erdoğan, paylaşımında, "Bu insanlık dışı eylemin faillerinin hak  ettikleri cezayı alacağına inanıyorum. Konuyu takip ediyor olacağız. George  Floyd'u saygıyla anıyor, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum." ifadelerine  yer verdi.
 
Floyd'un "Nefes alamıyorum" feryadı, polis şiddetini gündeme taşıdı
 
46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle  Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre  ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye  yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından  kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen  vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada  paylaşılmıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara  yol açmıştı.