Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adayımız belli, Binali Yıldırım

AA |  07 Mayıs 2019 Salı - 13:42 | Son Güncelleme : 07 05 2019 - 14:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 23 Haziran'a kadar Vali Ali Yerlikaya vekalet edecek. Adayımız belli, Binali Yıldırım bey..." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı'nın ardından gazetecilerin  sorularını yanıtladı. "Seçim yenilenene kadar İstanbul'da kim görevde olacak?" sorusu  üzerine Erdoğan, "Bu açıklandı. İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya bu süreci  götürecek. Konuyla ilgili zaten açıklama yapıldı. Şu anda İstanbul Valimiz Ali  Yerlikaya Bey de bu konuda görevine başladı." diye konuştu.
 
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul kararının ardından MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşüp görüşmediği sorulan Erdoğan, "Az önce  kendisiyle bir telefon görüşmesi yaptım. Hem ramazan-ı şeriflerini kutladım hem  de verilen kararın ülkemiz için hayırlı olması temennisinde bulundum."  ifadelerini kullandı.
 
"Bahçeli ile yine bir ortak miting bekleyelim mi?" sorusuna Erdoğan,  "Onları henüz daha görüşmüş değiliz. Tabii bu arada bir araya gelip bu süreci  değerlendirmemiz, inanıyorum ki İstanbul'umuz için çok çok faydalı olacaktır."  cevabını verdi.
 
 "Adayımız Binali Yıldırım Bey'dir"
 
 AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın  adaylığıyla ilgili pek çok yorum yapıldığı hatırlatılarak, "Siz ne diyorsunuz?  Karar nedir? Başka bir ismin aday olma ihtimali var mı?" sorusu üzerine Erdoğan,  "Bu soruları soranlar herhalde seçim kanunlarını hiç bilmiyorlar. Hiç  bilmediklerinden dolayı da bu tür yollara başvuruyorlar. Böyle bir şey söz konusu  değil. İstanbul'daki bu seçimin adayları bellidir, şu anda bizim adayımız da  Binali Yıldırım Bey'dir." dedi. Muhalefet partilerinin 24 Haziran seçimlerinin de iptal edilmesi  yönünde değerlendirmelerinin olduğu hatırlatılması üzerine  Erdoğan, "O  değerlendirmelerin hepsi bizim değerlendirmelerimizin dışında. Biz artık tek  değerlendirme yapıyoruz, o da İstanbul'da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimidir." karşılığını verdi.
 
Erdoğan, "ABD Başkanı Trump'ı Türkiye'ye davet etmiştiniz. Netleşen  bir tarih var mı?" sorusu üzerine ise ziyarete ilişkin henüz netleşen bir tarih  olmadığını bildirdi."Grup toplantısındaki konuşmanızda Meclise seçimlerle ilgili yeni bir  kanun teklifi geleceğini söylediniz. Ne gibi değişiklikler olacak?" sorusuna  Erdoğan, "O ayrı bir konu, şu anda yapılacak bir şey değil. Onlar artık tamamıyla  yeni dönemde masaya yatırılacak olan konulardır." yanıtını verdi.
 
"Çözüm süreci diye bir şey söz konusu değil"
 
Bir gazetecinin "8 yıl aradan sonra Öcalan'ı, avukatlarının İmralı'da    ziyaret etmesi muhalefet tarafından 'yeni bir çözüm süreci' olarak da  yorumlandı." demesi üzerine Erdoğan, "Bir çözüm süreci diye bir şey söz konusu  değildir." değerlendirmesinde bulundu."8 yıl oldu mu?" diye soran ve "Avukatları öyle açıkladı." yanıtını  alan Erdoğan, "Avukatları için öyle olabilir de avukatların dışındaki aile için?  Daha geçenlerde kardeşini gönderdik. Biz müsaade ettik ona. Mehmet (Öcalan)  gitti. Onu saymıyorsunuz." ifadelerini kullandı.
 
  Kıbrıs'taki sondaj faaliyetleri
 
 ABD ve Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye gelen, Akdeniz'de sondaj arama  gemilerini durdurması çağrısına yorumu sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları  kaydetti: "Biz şu anda kendi programımızı uygulamaya devam ediyoruz. Aynen devam  ederiz. Bir yerler nasıl talimat veriyor, nasıl bakıyor, nasıl değerlendiriyor.  Böyle bir şey bizim değerlendirmelerimizin içinde değil. Biz özellikle de Doğu  Akdeniz'de, Güneydoğu Akdeniz'de, Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımızın hakları ne  ise bu haklarını orada garantör bir ülke olarak aramanın gayreti içerisindeyiz. O  sularda çıkacak olan bütün imkanlardan Kıbrıs'ın tüm halkı, güneyde de kuzeyde de  eşit miktarda hak sahibidirler ve bu eşit miktardaki haklarını korumak için Kuzey  Kıbrıs'taki soydaşlarımızın hakkının aranması mücadelesini veriyoruz."