Çocuklarda bronşit nasıl anlaşılır?

31 Ocak 2019 Perşembe - 15:20 | Son Güncelleme : 31 01 2019 - 15:20

Bronşit, soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanması anlamına geliyor.


Kış aylarında kendini gösteren bronşit çocukları daha fazla etkiliyor. Çocuklarda daha çok akut bronşiolit görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Emre Çenesiz bronşite yakalanan çocuklar için ailelere önerilerde bulundu
 
Soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Akut bronşiolit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılır.
 
Daha sık görülen akut bronşiolit genellikle soğuk algınlığı veya diğer akciğer enfeksiyonları sonrası gelişir. Bronş tüplerinin devamlı hasarı ve iltihabı olan kronik bronşit ise çok ciddi bir durumdur. Genellikle yetişkinlerde görülür ve sigara içmeye bağlıdır. Kronik bronşit kronik obstruktif akciğer hastalıklarından bir durumdur. 
 
BRONŞİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
 
Balgamlı öksürük
 
Yorgunluk
 
Nefes sıkışması
 
Hapşırma
 
Gözlerde kızarıklık
 
Boğaz ağrısı
 
Ateş 
 
Burun akıntısı
 
NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?
 
Çocuklarda daha çok akut bronşiolit görülür. Bunun sebebi akut bronşiolite yol açan viral hastalıklar; boğmaca, grip, kızamık veya tifodur. Çocukta akut bronşiolit varsa bronşlardaki iltihapların düzelmesinden birkaç hafta sonra öksürük devam edebilir. Öksürük belirtileri 15-20 günden fazla ise yüksek ateş, hırıltı ve nefes darlığıyla birlikte çocuğunuzu gece uykudan uyandırıyorsa mutlaka hekime başvurulması ve ihmâl edilmemesi gereklidir. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşiolit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini artırır. 
 
RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
 
Toz, polen, hayvan tüyü gibi alerjenler
 
Çocuğun bağışıklık sisteminin düşük olması
 
Hava kirliliği
 
Astım
 
Kronik sinüzit
 
Bademciklerin şişmesi
 
Reflü
 
Sigara
 
BRONŞİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?
 
Akut bronşiolit genellikle 2-3 hafta içinde düzelir. Ancak akut bronşiolit sık tekrarlarsa kronik bronşit gelişebilir. Ayrıca altta yatan astım gibi bir durum olup olmadığı incelenmesi gerekir. Akut bronşiolitte bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik verilebilir. Tedavide esas olan hava yollarının genişletilip oksijenlenmenin artırılmasıdır. Yeterli miktarda sıvı tüketimi ve hava yolu açıklığının temini için burun tıkanıklığının giderilmesi gerekir. Ateş varsa, akciğer filminde zatürre ile uyumlu iltihabı alan varsa, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar mevcutsa antibiyotik kullanılmalıdır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde geç kalınmamalıdır. Akut bronşiolit, astım gelişme riskine karşı takip edilmelidir.
 
EBEVEYNLER NELERE DİKKAT ETMELİ?
 
Aileler çocukların yanında kesinlikle sigara içmemeli, mümkünse sigarayı bırakmalıdır. Sigara içen kişilerle aynı evde yaşamak bronşit gelişmesini artıran en önemli nedendir. 
 
Bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. 
 
Çocuğun uyuduğu odaya nefes almasını kolaylaştıracak buhar makinesi konulabilir.
 
Sıvı alımı artırılmalıdır. Çocuğun solunum yollarında biriken balgam su ile daha akışkan hâle gelerek balgam atımını kolaylaştırır.
 
Daha rahat nefes alması için yatarken bebeğin başı yükseltilmelidir. 
 
Sık ve az miktarlarda beslenmelidir. 
 

ETİKETLER

sağlık cinsellik haber