Çin'den ABD'ye rest: Silah satmayı durdur!

AA |  06 Haziran 2019 Perşembe - 14:12 | Son Güncelleme : 06 06 2019 - 14:12

Tayvan'a yapılacak sevkiyata tepki gösteren Pekin yönetimi, "Çin, ABD’nin ilgili eğiliminden ciddi endişe duyduğunu bildiriyor. ABD’yi Tayvan’a silah satmayı ve ABD-Tayvan askeri ilişkilerini durdurmaya çağırıyor" açıklamasını yaptı.


Çin, Tayvan'ın ABD'den 2 milyar doları aştığı tahmin  edilen silah siparişinin ardından ABD'nin adaya silah satış eğiliminden “ciddi  endişe duyduklarını” bildirdi. 
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de  düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD’nin Tayvan’a silah satış planından  “ciddi endişe duyduklarını” söyledi.
 
Sözcü Gıng, “Çin, ABD’nin ilgili eğiliminden ciddi endişe duyduğunu  bildiriyor. ABD’yi Tayvan’a silah satmayı ve ABD-Tayvan askeri ilişkilerini  durdurmaya çağırıyor." şeklinde konuştu.
 
Ülkesinin ABD’nin Tayvan’a silah satışına karşı tutumunun "tamamen  tutarlı ve net olduğunu" dile getiren Gıng, “ABD’ye, Tayvan’a silah satma  meselesinin yüksek hassasiyetini ve ciddi zarar verici yönünü tamamen anlama  çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Gıng, Washington yönetiminin Çin-ABD ilişkilerinin ve Tayvan  Boğazı’nın barış ve istikrarının zarar görmemesi için ABD’nin Tayvan meselesini  "uygun şekilde ele alması" gerektiğini kaydetti.
 
ABD basını, Washington yönetiminin Tayvan'a 2 milyar doları aşan silah  satışı yapmaya hazırlandığını, bu çerçevede satın alım taleplerinin gayri resmi  olarak ABD kongresine gönderildiğini aktarmıştı.
 
Tayvan’dan gün içinde yapılan açıklamada ise ABD'den tank, anti tank  silahı ve alçak irtifa hava savunma sistemi sipariş ettiği bildirilmişti.
 
Yüzden fazla M1A2 Abrams tank, bin 240 TOW ve 409 Javelin anti tank  füzesi ile 250 Stinger alçak irtifa savunma ünitesi olarak detaylandırılan  silahların satın alımı için gerekli talep mektubunun Washington yönetimine  iletildiği kaydedilmişti.
 
ABD'nin, mektuba resmi yanıt vermek için 120 gün süresi bulunuyor.
 
Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Vey Fınghı, ay başında  Singapur’da düzenlenen Shangri-La Dialogue toplantısında, Tayvan ve Güney Çin  Denizi’nde güvenlik tartışmalarına müdahale etmemesi konusunda Washington  yönetimini uyarmış, “Tayvan’ı Çin'den ayırmaya kim kalkışırsa onunla sonuna kadar  savaşacağız.” sözleriyle tehdit etmişti.
 
Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet  üyeleri, Tayvan'a giderek adada bağımsızlık ilan etmiş ve "milliyetçi Çin" olarak  da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.
 
Ada üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmayan Pekin yönetimi, "Tek  Çin" ilkesiyle Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini  savunuyor ve Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale  edebileceğini ifade ediyor.

ETİKETLER

çin abd silah