Çavuşoğlu, Kral Selman ile görüştü

AA |  17 Haziran 2017 Cumartesi - 2:32 | Son Güncelleme : 17 06 2017 - 2:35

Suudi Arabistan'a giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mekke'de Kral Selman ile bir araya geldi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın  Mekke kentinde Kral Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi. 
 
Kralın davetiyle resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden  Çavuşoğlu, Mekke'deki Safa Sarayı'nda Kral Selman tarafından kabul edildi.
 
Gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı devam eden  görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler başta olmak üzere, Katar ile bazı Arap  ülkeleri arasında yaşanan krize ilişkin gelişmeler ele alındı.
 
Bakan Çavuşoğlu daha önce de Kuveyt ve Katar'ın liderleri ile  görüşmeler gerçekleştirmişti.
 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve  Yemen 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik  ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan  Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara  sınırını da kapatmıştı.
 
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç  gün sonra yayımladıkları ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne  sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin  de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.