Büyük yangının ardından Londra'da protesto! Belediye binasına...

AA |  16 Haziran 2017 Cuma - 20:43 | Son Güncelleme : 16 06 2017 - 23:10

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşanan büyük yangının ardından hükümet yetkililerinin protesto edildiği gösteriler, eş zamanlı devam ediyor. Kensington Belediyesinin ardından bir diğer gösteri de İçişleri Bakanlığı önünde düzenleniyor


İngiltere'nin başkenti Londra'da 24 katlı binada Salı  gecesi çıkan yangının ardından hükümet yetkilileri, kentte düzenlenen  gösterilerle protesto ediliyor. 
 
Sosyal medya platformları üzerinden organize olan binlerce kişi,  Londra'nın merkezindeki İçişleri Bakanlığı önünde bir araya geldi.
 
Gösteriye katılanlar, yangının çıktığı Grenfell Tower'ın güvenlik  eksikleri bulunduğu iddiasına ilişkin hükümetten cevap beklediklerini belirtti.
 
 
Olayın yaşandığı bölgenin sakinleri, binada yangına karşı yeterli  önlemlerin alınmadığını öne sürerek, alarmların çalışmamasının yanı sıra binaya  otomatik su püskürtme sistemleri kurulmamış olduğunu, bu nedenle de yetkililere  öfke duyduklarını dile getirdi.
 
Binanın sahibi Kensington Belediyesinin, bina sakinlerinin güvenlik  şikayetlerine hiçbir zaman kulak vermediğini savunan göstericiler, "Hemen şimdi  adalet istiyoruz." sloganı attı.
 
Göstericiler, yetkililerden yangınla ilgili sorumluluk alınmasını,  yangından sonra "kaybolanlar" hakkında bilgi verilmesini, mağdurların bir an önce  Kensington bölgesindeki konutlara yerleştirilmesini ve ülkedeki yüksek katlı  apartmanların güvenlik durumlarının gözden geçirilmesini talep etti.
 
İçişleri Bakanlığı yakınındaki Başbakanlık binasına doğru yürüyen  kalabalık dolayısıyla kentin ana caddeleri arasında bulunan Whitehall  Caddesi'ndeki trafik de bir süreliğine aksadı.
 
Gösterciler, buradan ünlü Trafalgar Meydanı'nı ve kentin en kalabalık  caddelerinden Regent Street'ten geçerek, İngiliz yayın kurumu BBC'ye doğru  ilerledi. Eylemciler, BBC stüdyosuna ulaşmadan önce kentin en kalabalık  kavşaklarından Oxford Circus'ta yere oturdu. Oturma eylemi sebebiyle bölgedeki  trafik akışı durdu.
 
Olay yerindeki protestoda gerginlik
 
Bugün öğleden sonra başlayan bir başka protestoda da çok sayıda kişi,  yangının çıktığı Latimer Road semtini de barındıran Kensington Belediyesinin  önünde toplandı. Buradaki bir grup öfkeli gösterici, belediye binasının içine  girerek sloganlar attı.
 
 
Londra'nın merkezindeki protesto devam ederken, Kensington  Belediyesindeki göstericiler de yangının çıktığı semte ilerleyerek, eylemlerine  burada devam etti. Göstericiler burada, hükümetin ve belediyenin, mali durumu  yerinde olmayan ve sosyal konutlarda yaşayanlara saygı duyması ve artık  şikayetlerine kulak vermesini istedi.
 
Eylemdeki bazı protestocular, etrafı halen polis kordonuyla çevrili  binaya doğru yöneldi. Polis barikatını aşan göstericilere polis müdahalede  bulundu. Polisin müdahalesi sebebiyle göstericilerle güvenlik güçleri arasında  arbede yaşandı. Arbedenin ardından bölgeye takviye ekipler geldi.
 
Protestocuların birçoğunun öfkeli olması sebebiyle gösterilerde  özellikle dayanışma mesajları verilerek tansiyonun azaltılması hedefleniyor.
 
Hükümetten 5 milyon sterlinlik yardım sözü
 
Protestolar devam ederken İngiltere Başbakanı Theresa May de yangın  mağdurları için 5 milyon sterlinlik yardım yapılacağını açıkladı.
 
Yangından yaralı kurtulanları bu sabah hastanede ziyaret ettiğini  belirten May, hükümetin binadan sağ çıkanların ihtiyaç duyduğu desteği derhal  temin edeceğini söyledi.
 
İngiliz lider, olayın mağdurlarına 5 milyon sterlinlik yardım sözü  verirken, bu acil yardım paketinin yanı sıra daha başka neler yapılabileceği  yönünde çalışmaya devam edeceklerini anlattı.
 
May, dün yaptığı açıklamada, yangınla ilgili kapsamlı kamu  soruşturması başlatılacağının sözünü vermişti.
 
 Şikayetler göz ardı edilmişti
 
Bina sakinlerinin son 4 yılda konutta yangın güvenliği konusunda  belediyeye çok sayıda şikayette bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu şikayetlerin  binanın tadilatıyla ilgili raporda dikkate alınmadığı görülürken, buraya yakın  zamanda yapılan teftişte de "güvenli" hükmü verildiği belirlenmişti.
 
İngiliz basını, binanın tadilatında kullanılan dış cephe kaplamasının  yangına dayanıksız olduğunu, binayı yangına dayanıklı malzemeyle kaplamanın  maliyetinin ise Kensington Belediyesine çıkan faturayı sadece 5 bin sterlin  artıracağını bildirmişti.
 
Kensington Belediyesine ait 120 daireli sosyal konutta Salı gecesi  çıkan ve saatler sonra kontrol altına alınan yangında 30 kişi yaşamını yitirdi.  Olaydan bu yana kendisinden haber alınamayan 70 bina sakininin durumu ise  belirsizliğini koruyor. Bu "kayıpların" hayatlarından endişe edilirken, İngiliz  yetkililer ölü sayısının artacağını aktarıyor.
 
Yetkililer ayrıca, çökme tehlikesi sebebiyle binada kalan bazı  cesetlere ulaşmak için çabalarını sürdürdüklerini bildirirken, kimi cesetlerin  ise teşhis edilemeyeceği konusunda uyarıda bulundu.
 
İlk 4 katı ofis ve ortak alanlardan oluşan Grenfell Tower’ın  ikametgahlara ayrılan 20 katında 400 ila 600 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.
 
Görgü tanıkları, yangının 4. katta bulunan dairedeki buzdolabının  patlaması sonucu başladığını bildirmesine rağmen bu konuda henüz resmi açıklama  yapılmadı.