Brexit ile ilgili bilgiler sızdı!

REUTERS |  15 Kasım 2016 Salı - 11:03 | Son Güncelleme : 15 11 2016 - 15:09

BBC ve The Times'in ulaştığı bazı belgelerde Brexit için, "Theresa May'in hükumetindeki ayrışmalar sebebiyle 6 ay boyunca anlaşma sağlanamayabilir" dendi. İngiliz basınına sızan resmi bir bilgi notuna göre, hükumetinin ‘Brexit’ için kesin bir planı bulunmuyor.


İngiltere’de 27 Mayıs’ta AB referandumu yapılmış, İngilizlerin yüzde 52’si AB’den ayrılmak (Brexit) için oy vermişti. Ancak İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC ve The Times gazetesi tarafından yayınlanan bir resmi bilgi notuna göre, İngiltere’nin bir ‘Brexit planı’ yok. Üstelik, plan üzerinde anlaşmaya varılması hükümeti içindeki bölünmelerden dolayı altı ayı bulabilir.
 
Kabine ofisi için hazırlanan ve bir danışman tarafından sızdırılan belgede, devlet dairelerinde Brexit ile ilgili olan 500'den fazla proje için 30 bin memur çalışması gerekebileceği söylendi. Belgelerde ayrıca Britanya'nın Avrupa'dan ayrılmak için etraflıca bir planının ve stratejisinin de olmadığı bildirildi.
 
Theresa May'ın basın sözcüsü ise, "Bu hükumetin bildirisi değil ve bu iddiaları kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu.
 
‘BAKANLARIN ANLAŞMAZLIĞI YÜZÜNDEN STRATEJİ ÜRETİLEMİYOR’
 
‘Brexit Güncellemesi’ isimli ve 7 Kasım tarihli belgede İngiltere Başbakanı Theresa May, ‘olayı çözümlemek için kararları ve detayları kendisi belirlemek’le suçlanıyor. Belgede, Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Ticaret Bakanı Liam Fox, Brexit Bakanı David Davis’ten oluşan bir grubun, Maliye Bakanı Philip Hammond ve Çalışma Bakanı Greg Clark’tan oluşan bir grup ile yaşadığı anlaşmazlıktan dolayı bir Brexit stratejisi üretilemediği de belirtiliyor. May ve kabinesini desteklemeyle yükümlü Kabine Ofisi için bir danışman tarafından hazırlanan belgeye göre, hükümet Brexit ile ilgili hala 500’den fazla proje üzerinde çalışıyor. Belgede ayrıca, Brexit süreci için 30 bin ek personele ihtiyaç duyulabileceği de belirtiliyor.
 
‘BÜYÜK OYUNCULAR HÜKÜMETİN BAŞINA SİLAH DAYAYABİLİR’
 
Belgede ayrıca sanayideki ‘büyük oyuncuların’, Nissan’a yapıldığı gibi Brexit’ten etkilenmeyeceklerine dair kendilerine de garanti verilmesi için hükümetin ‘başına silah dayayabilecekleri’ görüşü yer alıyor.
 
BAŞBAKANLIK: BREXIT’İ GERÇEKLEŞTİRMEYE ODAKLANIYORUZ
 
Başbakanlık ise belgede yer alan iddiaları tanımadıklarını belirtti. May’in makamından bir sözcü, “Bu bir hükümet raporu değil ve içinde yer alan iddiaları tanımıyoruz. Biz Brexit'i gerçekleştirmeye ve bunun başarılı olmasına odaklanıyoruz” dedi. May iki yıl sürecek AB’den ayrılma sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini Mart 2017 sonu itibarıyla devreye sokma sözü vermişti. Ancak May, İngiltere'nin AB ile gelecekteki ilişkisine ait planları hakkında henüz fazla bilgi vermiyor.