Boris Johnson corona virüse yakalandı!

AA |  27 Mart 2020 Cuma - 14:24 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 20:05

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un yeni tip corona virüs yakalandığı bildirildi.İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock'ın yeni tip corona virüs testi pozitif çıktığı açıklandı.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını duyurdu.   Johnson, Twitter hesabından yayımladığı video mesajında, son 24 saatte  hafif belirtiler göstermeye başladığını, bunun üzerine yapılan Kovid-19 tesitinin  pozitif çıktığını söyledi.
 
Kendisini karantinaya aldığını belirten Johnson, hükümet işlerini  bundan böyle video konferans yoluyla yürüteceğini kaydetti. İngiltere'de önceki gün de tahtın varisi Galler Prensi Charles'a da  Kovid-19 bulaştığı tespit edilmişti.
 
  
İngiltere Sağlık Bakanı Hancock'ın koronavirüs testi pozitif çıktı 
Hancock, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hafif koronavirüs  semptomları gösteriyordum. Tıbbi tavsiye üzerine test yaptırdım ve sonuç pozitif  çıktı. Gelecek perşembe gününe kadar kendimi evde tecrit edeceğim." dedi.
Belirtilerin hafif olması sayesinde evden çalışabildiğini kaydeden 41  yaşındaki Hancock, durumunun kötüleşmemesi halinde gelecek perşembe ofisine  dönerek salgınla ilgili mücadeleye orada devam edeceğini bildirdi.
Gün içinde Başbakan Boris Johnson da Kovid-19 tesitinin pozitif  çıktığını açıklamıştı. Kendisini karantinaya aldığını belirten Johnson, hükümet  işlerini bundan böyle video konferans yoluyla yürüteceğini kaydetmişti.
İngiltere'de önceki gün tahtın varisi Galler Prensi Charles'a da  Kovid-19 bulaştığı tespit edilmişti.
Ayrıca Hancock'ın yardımcılarından Nadine Dorries de 11 Mart'ta  Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıklamıştı. Hastalığı hafif atlatan 62  yaşındaki Dorries, iyileştikten sonra görevine dönmüştü.
 
İngiltere Sağlık Direktörü, Kovid-19 şüphesiyle kendini tecrit  etti
İngiltere Sağlık Direktörü Chris Whitty, yeni tip  koranavirüs (Kovid-19) belirtileri gösterdiği için kendini tecrit etme kararı  aldığını bildirdi. 
Whitty, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dün gece Kovid-19'la uyumlu  semptomlar yaşadıktan sonra belirlenen kılavuz çerçevesinde önümüzdeki 7 gün  boyunca kendimi evde tecrit edeceğim." ifadelerini kullandı.
Whitty, salgınla mücadele kapsamında danışmanlık görevine devam  edeceğini kaydetti.
 
Johnson'dan "solunum cihazı üretilmesi" çağrısı
Başbakan Boris Johnson da çeşitli firmalarla görüşerek solunum cihazı  üretmelerini istedi.
Başbakanlıktan yapılan açıklamada, şu anda 8 binden fazla solunum  cihazı olduğu aktarılarak, "Önümüzdeki haftalarda, İngiltere ve uluslararası  üreticilerden 8 bin adet daha edinilmesi bekleniliyor." ifadesine yer verildi.
Solunum cihazı üretme projesinde uçak, otomobil ve ev aletleri  firmalarının yer aldığı görüldü.
 
Emekli polisler, göreve dönmeye çağırıldı
Ülkede, Kovid-19 nedeniyle en çok ölüm ve vakanın görüldüğü Londra'da  polis teşkilatı, emekli polisleri göreve dönmeye çağırdı.
Londra Polis Teşkilatı (MET) Şefi Cressida Dick, gelecek haftalarda  polise olan talebin artacağını kaydederek, "Son derece deneyimli ve bilgili eski  meslektaşlarımın, bu olağanüstü dönemde gelip ekibimizin bir parçası olmayı ve  Londra'ya destek vermeyi tercih edeceklerini umuyorum." dedi.
 
Ölü sayısı 181 arttı
İngiltere'de, Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 181  artarak 759'a, vaka sayısı da 2 bin 921 artarak 14 bin 579'a çıkmıştı.
 
Önceki gün de İngiltere'de tahtın varisi Galler Prensi Charles'a da  Kovid-19 bulaştığı tespit edilmişti.
 
Geri adım atmıştı
İlk başlarda "toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün  kontrollü bir şekilde yayılması" stratejisi izleyen İngiliz hükümeti, ölü  sayısının 277 bini bulabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri  adım atmıştı.
Pazartesi günü alınan kararlarla halkın evden çıkmasına sınırlama  getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmeler de kapatılmıştı.