BM'den İsrail'e "yasa dışı" ilhak uyarısı

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 13:47 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 13:50

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İsrail'in Batı Şeria'daki bazı bölgeleri ilhak planlarının "yasa dışı" olduğunu bildirdi.


Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in yasa dışı ilhak  planlarının durdurulması gerektiğini belirterek, bu planların Filistinlilerin  insan hakları üzerinde yıkıcı etkisi olacağını ifade etti.
 
İsrail'in ilhak planlarını "yasa dışı" olarak nitelendiren Bachelet,  İsrail'in kendi yetkililerini ve dünyadaki çağrıları dikkate alarak bu "tehlikeli  yoldan" dönmesi gerektiğini belirtti.
 
Bachelet, ilhakın sonuçlarının öngörülemeyeceğine dikkati çekerek,  bunun sadece Filistinliler için değil İsrailliler ve bölge için de yıkıcı  sonuçları olacağı uyarısında bulundu.
 
İlhak planlarının bölgedeki kalıcı barış çabalarına "ciddi hasar"  vereceğini vurgulayan Bachelet, ilhak edilecek bölgelerde yaşayan Filistinlilerin  eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlere erişimlerinin daha da zorlaşacağının  altını çizdi.
 
Bachelet, uluslararası hukuku çiğneyen Yahudi yerleşim birimlerinin  ilhakla birlikte daha da genişleyeceğini, bunun iki toplum arasındaki gerilimi  arttıracağını ifade etti.
 
Yasa dışı ilhakın "İsrail'in işgalci bir güç olarak uluslararası  hukuktan doğan yükümlülüklerini değiştirmeyeceğine" dikkati çeken Bachelet,  aksine iki devletli çözüm umutlarını derinden yaralayacağı değerlendirmesinde  bulundu.
 
Bachelet, "Bu karardan geri dönmek için hala zaman var." dedi.
 
İsrail'in Batı Şeria'daki bölgeleri "ilhak" planı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile  28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta  Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin  "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait  Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu. 
 
ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı. 
 
Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı  koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı, 1 Temmuz'dan itibaren Batı  Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını"  kabine veya meclisin onayına sunabilecek.