Başbakan Binali Yıldırım: ABD ile ilişkileri ileri taşıyacağız

AA |  10 Kasım 2017 Cuma - 23:18 | Son Güncelleme : 11 11 2017 - 0:28

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Ülkelerimiz arasındaki konuları ele aldık. Aynı zamanda bölgesel meseleler üzerinde de konuştuk. Prensip olarak bundan sonra ilişkilerimizi bulunduğu düzeyin daha ilerisine iyi yönde taşımak için gayret göstermeye karar verdik." dedi


Yıldırım, New York Başkonsolosluğunda Türk ve akraba toplulukları  temsilcileriyle görüştü.
 
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda Başbakan Yıldırım'a,  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik  etti.
 
Yıldırım daha sonra cuma namazı için Eyüp Sultan Kültür Merkezi  Camisi'ne gitti. Burada cuma namazını kılan Yıldırım, Müslüman toplumu  temsilcileriyle bir araya geldi.
 
ABD'deki temaslarını tamamlayan Yıldırım, Türkiye'ye hareketinden önce  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
 
ABD Başkan Yardımcısı Pence ile verimli bir görüşme  gerçekleştirdiklerini söyleyen Yıldırım, "Ülkelerimiz arasındaki konuları ele  aldık. Aynı zamanda bölgesel meseleler üzerinde de konuştuk. Prensip olarak  bundan sonra ilişkilerimizi bulunduğu düzeyin daha ilerisine iyi yönde taşımak  için gayret göstermeye karar verdik." diye konuştu.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'i de ziyaret  ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Orada da genellikle Arakan'da yaşananlar, burada  Birleşmiş Milletler'in daha etkin rol alması, keza Suriye'deki savaşın  sonlandırılması, kalıcı çözümün bulunmasına yönelik Cenevre sürecinde Birleşmiş  Milletler'in daha etkin olması gibi benzer bölgesel konuları değerlendirdik."  dedi.
 
"Türkiye'ye karşı büyük sevgi var"
 
Temasları kapsamında ABD'nin ekonomi çevreleri, yatırımcılar ve  Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldiğini, çeşitli sivil toplum  örgütleriyle görüştüğünü anımsatan Yıldırım, görüşmelerde gerek Türkiye-ABD  ilişkilerini değerlendirme gerekse burada Türkiye aleyhine yapılan birtakım algı  çalışmalarına karşı doğru şekilde bu sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirme  fırsatını bulduklarını kaydetti.
 
Başbakan Yıldırım,  Eyüp Sultan Kültür Merkezi Camisi'nde cuma  namazını eda ettiklerini ve burada Türk ve diğer Müslüman toplulukların  temsilcileriyle namazdan sonra konuştuklarını hatırlatarak, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Şunu gördük, Türkiye'ye karşı büyük sevgi, hayranlık var. Özellikle  15 Temmuz darbe girişiminden sonra burada bütün Müslüman cemaatler ve sivil  toplum kuruluşları tek yürek olarak Türkiye'nin yanında yer aldı ve Türkiye'nin  bu darbe girişiminden başarıyla çıkması için desteklerini, dayanışmalarını  gösterdiler. Bu 15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda Türk Müslüman topluluğuyla  diğer ülkelerin Müslüman toplulukları arasındaki ilişkilerin de gelişmesine  vesile oldu ve şu anda güzel bir iş birliği çalışması içerisindeler."
 
Yıldırım, ziyaretinin hem resmi tarafının hem de resmi olmayan diğer  bölümünün oldukça yoğun ve verimli geçtiğini belirtti.
 
Açıklamalarının ardından bir gazetecinin, ABD Başkan Yardımcısı Pence  ile görüşmede, FETÖ elebaşı ve ABD'nin terör örgütü YPG'ye silah yardımı  konularının gündeme geldiğini hatırlatarak, "Kısa veya orta vadede somut adımları bekliyor musunuz?" sorusu üzerine Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Tabii biz olması gerekeni söyledik, beklentilerimizi ilettik. Karşı  taraf da bununla ilgili bize olumsuz bir şey söylemedi. Yani bu konulardaki  hassasiyetimizi, konuya verdiğimiz önemin farkında olduklarını paylaştılar.  Bundan sonrasını takip edeceğiz, göreceğiz. Ona göre biz de adımları atacağız.  Bizim amacımız ilişkileri daha da germek değil, ilişkileri geliştirmek,  iyileştirmek. Bunun her iki ülkeye faydası var. Türkiye'ye de faydası var,  Amerika'ya belki daha çok faydası var. O bakımdan olumlu gündem üzerinde çalışmaya devam edeceğiz."