Aşılamada büyük başarı! Yoğun bakımda yaş aralığı düştü!

15 Mayıs 2021 Cumartesi - 17:54 | Son Güncelleme : 15 05 2021 - 17:55

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, aşılamada sağlanan başarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların yaş aralığının 40 ila 60'a düştüğünü bildirdi. Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "Eskiden hastaneye yatanların büyük çoğunluğunu, yoğun bakım da dahil, 65 yaş ve üzeri oluşturuyordu ama son bir aydan beri bu durum 40 ila 60 yaş aralığına kaymış vaziyette. Yoğun bakımda da yine benzer şekilde. Bu durum aşılamada başarılı olduğumuzu gösteriyor fakat çok daha fazla aşı yapmamız gerekiyor" diye konuştu.


Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof.  Dr. Sadettin Hülagü, aşılamada sağlanan başarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların yaş aralığının 40 ila 60'a düştüğünü bildirdi. 
 
Aynı zamanda KOÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı  olan Hülagü,  yaşanan süreçle hastalığın tanımlanmasının daha kolay hale geldiğini belirterek, üniversite olarak salgınla mücadele konusunda olanaklarını seferber ettiklerini söyledi.
 
Maske, mesafe ve temizlik kuralları ile açıklanan tedbirlere  hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade eden Hülagü, virüs çoğaldıkça yapısal değişikliğin de görülmeye başlandığını dile getirdi.
 
DAHA FAZLA AŞI YAPMAMIZ GEREKİYOR
 
Toplumda aşıyla ilgili yanlış kanaat oluştuğunu ifade eden Hülagü,  aşıların hastalık semptomlarının daha hafif atlatılmasını sağladığını ve yoğun bakıma girişi de ciddi şekilde önlediğini bildirdi.
 
Üniversitelerinde yoğun bakımla ilgili her hafta pandemi kurulu  toplantısı yaptıklarını aktaran Hülagü, "Eskiden hastaneye yatanların büyük  çoğunluğunu, yoğun bakım da dahil, 65 yaş ve üzeri oluşturuyordu ama son bir  aydan beri bu durum 40 ila 60 yaş aralığına kaymış vaziyette. Yoğun bakımda da  yine benzer şekilde. Bu durum aşılamada başarılı olduğumuzu gösteriyor fakat çok  daha fazla aşı yapmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.
 
"KORONAVİRÜS TÜM VÜCUDU ETKİLİYOR"
 
Virüsün, ilk yayıldığında sadece akciğerde tutulumlu bir hastalık gibi  düşünüldüğünü aktaran Hülagü, şöyle konuştu:
 
"Koronavirüs sindirim sistemi, nörolojik hasarlar, emboli gibi  karaciğerden bağırsaklara kadar tüm vücut sistemini etkileyen bir hastalık. Bu  süreçte 625 sağlık personelimiz Kovid-19'a yakalandı ve hastalığı atlatıp yeniden  göreve başlayanlar oldu. Sağlık çalışanlarımız ciddi özveriyle çalışıyor. Geçen  bir hastaya endoskopi yaptım. İlk Kovid-19 testini yaptık, negatif çıktı, işlemi  yaptıktan 1 gün sonra aradılar ve hastanın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını  söylediler. Risk altında çalışıyoruz. Bu süreçte aşılama önemli. Mutasyon  gruplarının yayılmasını önlememiz gerekiyor. Karışık mutasyonlar var. Bizim  klinikte yapılan yeni çalışmaya göre, tedavi edilen vakalarda sadece İngiliz  mutasyonunun yanında 25 farklı mutasyon da taşındığı tespit edildi."
 
"SALGIN SÜRECİNDE 3 HOCAMIZI KAYBETTİK"
 
Hülagü, yoğun bakımda entübe olan hastalarla ilgili ciddi çaba sarf  ettiklerini söyledi.
 
Üniversitelerinden Dr. Öğretim Üyesi Eylem Apaydın, Prof. Dr. Durmuş  Kaya ve Prof. Dr. Yunus Taş'ın Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten  Hülagü, bu hastalıktan artık kimseyi kaybetmek istemediklerini bildirdi.
 
Hülagü, artık genç kuşaktan da ölümler görmeye başladıklarını dile  getirerek, bu acıları yaşamamak için toplumsal bilgilendirme yapılması  gerektiğini vurguladı.
 
Kişinin bağışıklık sisteminin bu hastalıkta çok önemli olduğunu dile  getiren Hülagü, herkese bu süreçte sağlığına dikkat etmesi tavsiyesinde bulundu.