Asgari ücret ne kadar olacak? 2019 Asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor

06 Aralık 2018 Perşembe - 10:21 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 10:23

Asgari ücret zammı ne kadar? Milyonlarca vatandaşın sabırsızlıkla beklediği, 2019 asgari ücret için ilk toplantı bugün yapılacak. Asgari Ücret Tespit komisyonu tarafından gerçekleşecek olan toplantının sonucunu, 7 milyona yakın asgari ücret çalışanı heyecanla bekliyor.


2019 Asgari ücret zammı için ilk görüşme bugün yapılacak. Bu yıl bir ilk olarak Asgari ücretli bir çalışanda toplantılarda yer alacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararlarınının bundan sonra yapılacak olan iki üç toplantının ardından netleşmesi bekleniyor.
 
Komisyon oy çokluğuyla karar veriyor
 
Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarınki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.
 
Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.?
 
"İşletmelerin ekonomik durumları da göz önünde bulundurulsun"
 
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğini belirterek, "Enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik oranı da göz önünde bulundurulsun." dedi.
 
İşverenler olarak geçmiş enflasyon yerine hedef enflasyonun dikkate alınmasını istedikleri dile getiren Koç, şunları kaydetti:
 
"Geçmişte yaşamak yerine hedefleri önümüze koymalıyız. İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttı. 2019 yılı için bu desteğin artırılarak yeniden uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz."
 
Mevcut asgari ücret net bin 603 lira
 
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.
 
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.