Antibiyotik kullanımında Türkiye dünya birincisi!

09 Ekim 2017 Pazartesi - 10:48 | Son Güncelleme : 09 10 2017 - 10:48

Türkiye antibiyotik kullanımında dünyada birinci sırada. Türkiye’de herhangi bir hastalıkla hastaneye başvuran 10 bireyden 3’ünün reçetesine antibiyotik yazılıyor.


Ajans Press, antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişen dirençle ilgili medya araştırması gerçekleştirdi.
 
KLİMİK verilerinden elde edilen bilgilere göre, her 10 reçeteden 3’ünde antibiyotik tipi ilaçlar yazıldığı belirlendi. Yoğun antibiyotik tüketimine bağlı direnç oranlarının yüksek olduğu Türkiye'de direnç nedeniyle antibiyotik kullanımı gerektiren hastalıklarda da herhangi bir antibiyotik verilemediği ortaya çıktı.
 
Bu yıl içerisinde antibiyotik konulu 12 bin 713 haber medyaya yansıdı.
 
ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?
 
Bakterilerin neden olduğu hastalıkları iyileştirmek için kullanılan antibiyotikler, artık küresel bir tehlike haline gelemeye başladı. En ufak hastalıklarda dahi antibiyotik kullanılması antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bir bakterinin antibiyotiğe karşı dirençli hale gelmesi artık o antibiyotiği bakterilerin yol açtığı tedavilerde kullanılamayacağı anlamına geliyor.
 
KANSERDEN BİLE ÖLDÜRÜCÜ OLACAK
 
Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik direnci nedeniyle hayatını kaybettiği dünyada Türkiye antibiyotik kullanımında açık ara önde yer alıyor.
 
Sağlık sektöründe yapılan öngörülere göre 2050 yılı itibariyle kanserden 8 milyon kişini hayatını kaybetmesi beklenirken bu rakam antibiyotik direncinde 10 milyon kişiyi bulacak, diğer bir değişle antibiyotik direncinden ölenlerin sayısı kanserden ölenlerin sayısını geçecek.