Amazon CEO'su: Çıplak fotoğraflarımı yayımlamakla tehdit ediliyorlar

DHA |  08 Şubat 2019 Cuma - 11:01 | Son Güncelleme : 08 02 2019 - 14:54

Amazon'un patronu ve aynı zamanda dünyanın en zengin ismi olan Jeff Bezos, tabloid gazetesi National Enquirer'in, çıplak fotoğraflarını yayımlamakla kendisini tehdit ettiğini iddia etti. Kendisine gönderilen tehdit mektuplarını yayınlayan Bezoz, "Benim pozisyonumda bir kişi bu tür bir zorbalığa dayanamıyorsa, kaç kişi dayanabilir?" ifadesini kullandı.


Amazon CEO'su Jeff Bezosun, kişisel bloğunda National Enquirer'in kendisine şantaj yaptığını iddia ederek kendisine gönderdikleri yazışmaları yayınlaması ABDde büyük yankı yaptı.
Washington Postun da sahibi olan Bezos, sevgilisi Lauren Sanchez ile aşkını ortaya çıkaran fotoğrafları, yine ilk olarak ABD Başkanı Donald Trumpın yakın arkadaşı David Pecker'ın CEO'su olduğu National Enquirer dergisinde yayınlanmıştı.

ABDde süpermarketlerde satılan National Enquirerin bağlı olduğu American Media Inc. (AMI) şirketi hakkındaki soruşturmadan geri çekilmediği sürece, açık fotoğraflarının yayınlanmasıyla tehdit edildiğini kaydeden Bezos, bu tehditlere boyun eğmeyeceğini belirterek, epostalarda yer alan fotoğraflarla ilgili bilgileri de yayınladı.

Derginin editörü Dylan Howard tarafından gönderilen e-postalarda, Bezosun sol elinde telefon tutarken çıplak çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu, ayrıca Bezosun evlilik yüzüğünün de görüldüğü fotoğraflar arasında sevgilisi Lauren Sanchezin de dekolte fotoğraflarının bulunduğu iddia edildi.

Amazonun sahibi Bezos,  National Enquirerin eski Los Angeles TV sunucusu olan sevgilisi Lauren Sanchezle olan ilişkisini ilk ortaya çıkarıp yayınlaması sonrasında  eşi McKenzie ile boşanmıştı. Bezos, bu olay sonrasında özel dedektif  Gavin de Becker'i bu sızıntıyı bulması için görevlendirmişti.

Bezos, bu olaydan birkaç gün sonra, AMI'den bir temsilcinin kendisine yaklaştığını ve soruşturmamızı durdurmazsak metin mesajlarının ve fotoğrafların daha fazlasını yayınlamakla tehdit ettiğini iddia etti.

Yayınlanan tehdit mektubunda Bu e-postayı göndermekten hiçbir editör memnuniyetlik duymazdı.  Umarım sağduyu hâkim olabilir - ve hızlı bir şekilde. ifadeleri yer alırken,  AMInin genel başkan yardımcısı ve de Beckerin avukatı arasında geçtiği iddia edilen başka bir e-postadaysa tarafların karşılıklı olarak kabul edilebilecekleri ve AMInin siyasi olarak motive edildiğini veya siyasi güçler tarafından etkilendiğini öne sürecek hiçbir bilgi veya temele sahip olmadıkları yönde atıfta bulunacaklarını kabul eden bir anlaşma önerisi yeraldı.

Bezos, Medium.comdaki bloğunda yayınlanan e-postanın AMInin gazetecilik ayrıcalıklarını silahlandırma, gerçek gazeteciliğin ilkelerini ve amacını görmezden gelme konusunda uzun süredir bir  üne sahip olduğunu belirtti.

AMI, daha önce eski Playboy modeli Karen McDougalun Başkan Trump'la ilgili iddia ettiği ilişkisini 150 bin dolar vererek yayınlamadığını, Adalet Bakanlığı ile yaptığı dokunulmazlık anlaşması sayesinde kabul etmişti.

Bezos, AMI'nin gasp ve şantaj ile devam etmesine izin vermek yerine, tehdit ettikleri şahsi zarar ve utançlara rağmen e-postaları serbest bırakmaya karar verdiğini belirterek şunları kaydetti; AMIın vereceği herhangi bir kişisel utanç, arka koltuğa geçmeme neden olabilir, çünkü burada çok daha önemli bir konu var;  Benim pozisyonumda bir kişi bu tür bir zorbalığa dayanamıyorsa, kaç kişi dayanabilir?