AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Suriye açıklaması: Kaynaklara el koydu

09 Kasım 2019 Cumartesi - 16:47 | Son Güncelleme : 09 11 2019 - 16:47

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından Suriye konusu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Terör örgütleri, Suriye halkına ait kaynaklara el koydu." ifadelerini kullandı.


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Çelik Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili, "Terör örgütleri Suriye halkına ait kaynaklara el koydu. Tarihi eserleri yağmaladı. Petrol başta olmak üzere kaynakları sattı." dedi.
 
"MÜLKİYET İLAN ETMEK İŞGALCİLİKTİR"
 
Çelik, Suriye'deki petrol kaynaklarıyla ilgili konuşarak, "Birileri demokrasi tarihinin tüm kazanımlarını tahrip etmeye kararlı gözüküyor. İsimsiz bazı kaynaklar hergün Suriye petrolleri hakkında yeni bir açıklamada bulunuyor. Suriye'deki petrolün SDG'ye kullandırılacağını söylüyorlar. Suriye halkına ait kaynaklar üzerinde mülkiyet hakkı ilan etmek asıl işgalciliktir. Üstelik bu işgalcilik DEAŞ ve PKK gibi terör örgütleri tarafından gerçekleştirildi." dedi.
 
"KAYNAKLARA EL KOYDU"
 
Sözlerine devam eden Çelik, "Terör örgütleri Suriye halkına ait kaynaklara el koydu. Tarihi eserleri yağmaladı. Petrol başta olmak üzere kaynakları sattı. Bunu DEAŞ, PKK, YPG, PYD, SDG tüm terör örgütleri yaptı.Terör insanlık suçlarını işlerken aynı zamanda halka ait kaynakları tahrip eder. Çünkü bir projedir. İsimsiz bazı yetkililer bazı devletler adına konuşuyor. Suriye halkına ait kaynaklar üzerinde kanunsuz hak iddia ediyorlar. Ve bu kaynakları terör örgütü SDG'ye kullandıracaklarını söylüyorlar." dedi.
 
"BU YAPI TÜM HALKLARIN DÜŞMANIDIR"
 
Çelik son olarak, "PKK herkesin terör örgütü olarak kabul ettiği bir yapı. Bu terör örgütünün etiketlerinden biri de SDG. Buna Suriye halkının kaynaklarını aktaracaklarını söyleyenler, Suriye halkına karşı terörden yana olduklarını bir kere daha tescil etmiş olurlar. Tüm bunlar, Ortadoğu halklarının gördüğü en vahşi ve insanlık dışı projelerin PKK/YPG/PYD/SDG üzerinden kurgulandığını tekrar gösteriyor. Bu yapı, tüm halkların düşmanıdır. Demokratik devletler DEAŞ'ı yenmeye odaklanırken teröre yeniliyor. Çünkü DEAŞ'la mücadele ederken bir başka terör örgütüne destek veriyorlar. Bir terör örgütünü yenerken, teröre yenilmek budur. Demokrasilerin İkinci Dünya Savaşı sonrası karşı karşıya kaldığı en büyük tehdit budur." dedi.