Adil Öksüz'ün yeni görüntüleri ortaya çıktı

AA |  18 Ekim 2017 Çarşamba - 13:43 | Son Güncelleme : 18 10 2017 - 13:43

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini yönettiği ve örgütün Hava Kuvvetleri imamı olduğu öne sürülen firari Adil Öksüz ile sivil imamlar Hakan Çiçek, Nurettin Oruç, Kemal Batmaz ve Harun Biniş'in yakalandıktan sonra jandarma karakoluna getirildikleri ana ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.


Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel  Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık Müşaviri 28 sanığın, Ankara 23. Ağır  Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava dosyasında bulunan görüntülere göre, kaçmaya  çalışırken yakalanan Adil Öksüz'ün içinde bulunduğu jandarma aracı, 16 Temmuz  2016'da saat 12.11'de Kahramankazan İlçe Jandarma Karakoluna bağlı Kışla Karakolu  nizamiyesinden içeri giriyor.

Adil Öksüz, saat 12.12'de aracın sol arka kapısından kelepçesiz olarak  indiriliyor. Üzerinde açık mavi gömlek olduğu anlaşılan Öksüz'ün elindeki siyah  çantası da görüntülere yansıyor. Öksüz ile karakola getirilen Çiçek ve Oruç da,  jandarmaya ait hafif ticari aracın arka kapısından kelepçesiz halde  indiriliyorlar.

Beyaz gömlek giyen Hakan Çiçek'in sol elinde siyah renkli bir malzeme  taşıdığı, sağ elindeki ceketini, sol elindeki malzemenin üzerini kapatacak  şekilde koyduğu görülüyor. Nurettin Oruç'un ise koyu mavi bir gömlek giydiği  görülüyor. Aracın arka kısmında bir araya gelen Öksüz, Çiçek ve Oruç, silahlı  jandarma personeli eşliğinde karakola alınıyor.

Saat 12.32'de aralarında Kemal Batmaz ve Harun Biniş'in de bulunduğu  bir grup şüpheliyi taşıyan iki binek araç, jandarma nizamiyesi önüne geliyor.  Araçlardan indirilen şüpheliler, yürüyerek karakola alınırken, Biniş, üzerinde  siyah tişört ve sırtında çanta ile kelepçesiz olarak kameraya yansıyor. Saat  12.42'de ise Batmaz ve Biniş, birbirine kelepçeli halde görülüyor.

 

Darbe başarısız olunca kaçtılar

İddianameye göre, darbe girişiminin başarısız olduğu anlaşılınca,  Akıncı Hava Üssü'ndeki asker ve sivil darbeciler kaçmaya başladı.

Darbecileri yakalamak için Kazan Jandarma Komutanlığınca oluşturulan  ekip, Oruç ve Çiçek'i, Fethiye Mahallesi'ne doğru kaçarken Akıncı Üssü  istikametinde kalan tarla yolunda yakaladı. Oruç, jandarma ekibine film çekmeye  geldiğini söylerken, Çiçek de Ankara Anafartalar Koleji'nin sahibi olduğunu  belirtti.

Jandarma ekibi, 600 metre ileride Adil Öksüz'ü gördü. Patika yolda  valizi ve el çantasıyla yürüyen Öksüz, silah çekilerek durduruldu. Öksüz,  kendisini durduran jandarma ekibine tarla bakmaya geldiğini söyledi.

Şüpheliler, Kahramankazan İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Kışla  Jandarma Karakoluna götürüldü.

Adli kontrol şartıyla bırakıldı

Öksüz, 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü getirildiği Sincan Batı  Adliyesinde, Hakim Köksal Çelik tarafından adli kontrol şartıyla serbest  bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara itirazını da Asliye  Ceza Hakimi Çetin Sönmez delil yetersizliğinden reddetti. Öksüz, 21 dakika  kaldığı Sincan'daki adliyeden çıkarak kayıplara karıştı.

Adil Öksüz'ün salıverildikten sonra Sakarya'ya geldiği yönündeki  ihbarı değerlendiren polis ekipleri, Akyazı ilçesindeki kayınpederinin evinde 1  Ağustos 2016'da arama gerçekleştirdi. Öksüz'ün Sakarya'ya gelirken kullandığı "34  SIR 49" plakalı otomobili, kayınpederinin evinin garajında bulundu.

Öksüz, 1 Eylül 2016'da yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) kapsamında da Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyeliği görevinden  çıkarıldı.

Darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşi ve üç çocuğunu Amerika'da  yaşayan kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın yanına bıraktığı belirlenen Öksüz,  İçişleri Bakanlığının "Terörden Arananlar Listesi"nde 4 milyon liraya kadar ödül  verilen "kırmızı" kategoride yer alıyor.

Darbe öncesi

Akıncı Üssü iddianamesine göre, örgütün sözde "Hava Kuvvetleri imamı"  Adil Öksüz, darbeye hazırlık faaliyetleri kapsamında 34 SIR 49 plakalı aracıyla  27 Aralık 2015, 9 Ocak, 16 Ocak, 30 Ocak, 20 Şubat, 29 Şubat,14 Mart, 30 Mart, 5  Mayıs, 27 Mayıs, 4 Haziran ve 15 Haziran 2016 tarihlerinde Ankara'ya geldi.  Başkentte örgüte bağlı rütbeli askerlerin de katıldığı darbeye hazırlık  toplantıları gerçekleştiren Öksüz'ün seyahat verilerini inceleyen polis,  şüphelinin, darbe planlaması yaptıkları her toplantıdan sonra sivil imamlarla  birlikte ABD'ye gittiğini tespit etti.

Sivil imamlardan Kemal Batmaz, Adil Öksüz'ü tanımadığını öne sürüp,  aynı tarihlerde yurt dışına çıkmasını "tesadüf" olarak nitelendirdi.

Nurettin Oruç ise darbe günü Akıncı'ya köylerde hayvancılıkla ilgili  belgesel çekmeye gittiğini, Öksüz ve Batmaz'ı tanımadığını iddia etti. Oruç,  "Adil Öksüz, Kemal Batmaz ve Hakan Çiçek ile seyahatlerimde aynı tarihte ABD'de  bulunmam tesadüftür. Ben 31 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda  Kemal Batmaz ve Adil Öksüz ile aynı anda bulunmuş olabilirim. Bu, bir tesadüftür,  farklı uçaklarla gitmişiz ancak bu şahıslarla havalimanında buluşup herhangi bir  toplantı yapmış değilim." şeklinde savunma yaptı.

Harun Biniş de 15 Temmuz 2016'da Akıncı Üssü'nde olduğunu kabul  etmeyerek, "Adil Öksüz'ü, Hakan Çiçek'i, Nurettin Oruç'u tanımam. ABD'ye sürekli  konferansa gidiyordum ancak Adil Öksüz'ü tanımıyorum." diye konuştu.

Anafartalar Koleji sahibi Hakan Çiçek de üsse sosyal etkinlik için  geldiğini savundu.