ABD, Washington'daki FKÖ ofisini kapatıyor

AA |  10 Eylül 2018 Pazartesi - 9:06 | Son Güncelleme : 10 09 2018 - 9:06

ABD'de Donald Trump yönetiminin, Washington'daki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ofisini bugün yapacağı duyuruyla kapatacağı belirtildi.


Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan ve üst düzey  Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan haberde, açıklamayı Beyaz Saray Ulusal  Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın yapacağı kaydedildi.
 
Haberde, Bolton'ın FKÖ kararıyla ilgili açıklamada kullanacağı metnin  taslağında yer alan ifadelere yer verildi.
 
Buna göre Bolton'ın, "ABD, dost ve müttefikimiz İsrail ile her zaman  yan yana durmaktadır. Filistinliler İsrail ile doğrudan ve anlamlı müzakerelere  başlamayı reddederken Trump yönetimi bu ofisi açık tutmayacaktır." ifadelerini  kullanmasının beklendiği belirtildi.
 
ICC'ye yaptırım tehdidi
 
Öte yandan aynı açıklamada Bolton'ın, ABD ve İsrail'e karşı soruşturma  başlatması halinde Uluslararası Ceza Mahkemesine (ICC) yönelik yaptırım kararı  alabileceklerini söyleyeceği de kaydedildi.
 
Konuyla ilgili Beyaz Saray veya Dışişleri Bakanlığından net bir  açıklama yapılmazken, Bolton'ın yapacağı açıklamayla ABD'nin Ortadoğu Barışı  sürecine ne şekilde etki edeceği merak ediliyor.
 
UNRWA'ya yardımları kesmişti
 
ABD yönetimi son olarak Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere  Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yaptığı mali yardımları tamamen durdurma kararı  almıştı.
 
ABD Başkanı Donald Trump, önceki hafta yaptığı bir açıklamada,  Filistin yönetimi ABD'nin arabuluculuğunda İsrail ile yapılması öngörülen barış  görüşmelerine katılmayı kabul edinceye kadar Filistin'e mali yardımda  bulunmayacaklarını kaydetmişti.
 
Trump yönetimi, "Yüzyılın Anlaşması" diye nitelendirilen ve  İsrail-Filistin meselesini çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir plan üzerinde  çalıştığını açıklamıştı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, planı "yüzyılın  tokadı" olarak nitelemiş ve Amerikalı yetkililerle görüşmeyi reddetmişti.