• »
  • Siyaset Haberleri »
  • 30 Büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkış ile 20 yaş altına sokağa çıkma yasağını içeren genelge 81 ile gönderildi

30 Büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkış ile 20 yaş altına sokağa çıkma yasağını içeren genelge 81 ile gönderildi

AA |  03 Nisan 2020 Cuma - 22:03 | Son Güncelleme : 03 04 2020 - 22:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. İçişleri Bakanlığı 81 ile 30 Büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkış ile yaş sınırlaması içeren genelge İçişler Bakanlığı tarafından 81 ile gönderildi. Genelgede kara, hava ve deniz yoluyla 15 gün süreyle kentlere giriş çıkışın durdurulduğu vurgulandı.Tüm il ve ilçelerde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanlar sokağa çıkamayacak.


 
Corona virüse karşı alınan yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tedbirleri şu sözlerle açıkladı: "Bu gece  itibarıyla 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak  ilimizi, belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz." dedi. Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında  alınan yeni tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada, salgınla mücadele çerçevesinde  attıkları adımlara bu gece yarısı itibarıyla yenilerini ekleyeceklerini bildirdi.Daha önce şehirler arası toplu taşımayı izne bağladıklarını, kendi  arabalarıyla şehirler arası yolculuk yapan vatandaşları da şehir girişlerinde  kontrole tabi tuttuklarını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu gece itibarıyla 30 büyükşehir ile akciğer rahatsızlıklarının sık  görüldüğü Zonguldak ilimizi, belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına  kapatıyoruz. Bu şehirlerimize gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu  ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen  sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Ülke içinde  yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan  araçların bu şehirlerden transit geçişleri ise devam edecek. İl Pandemi ve İl  Hıfzısıhha Kurulları, kendi şehirlerinin ihtiyaçlarına göre bu tedbirleri daha da  genişletebilecektir. 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş  çıkışı yasağını, ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız. Gerekirse süreyi daha  da uzatacağız."
 
20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması
 
Bir başka tedbire işaret eden Erdoğan, "Ülkemizin tamamında daha önce  65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de  getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da  tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi de  çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak  durumundayız. Yani '65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil' diye  elimizde böyle bir garanti yok." diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların sadece çalışma ve temel ihtiyaç  malzemelerini temin için sokağa çıkmasını, bunun dışında herkesin evinde  kalmasını sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.
 
"İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar uygulanacaktır"
 
Dışarıya çıkmak zorunda olan vatandaşlar için de yeni bir uygulama  başlattıklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu  şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.  İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer tedbirler  alınacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini  azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan  hareketliliğini azaltmak için gereken ilave tedbirler, yarından itibaren İl  Pandemi ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar  dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada  bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak mutlaka riayet edilecektir.  İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken  idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır."
Erdoğan, "Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi  sağlığını hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır.  Ülkemizde hayatı ne zaman normalde döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin  elindedir. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek, salgının seyrini o derece hızlı  kontrol altına alır ve tehdidi tamamen ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde bugün  üzüntüyle takip ettiğimiz kimi ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır.  Milletime güveniyorum. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerine şahit  olabiliyoruz." dedi.
 
 
Genelge gönderildi 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından sonra  30 Büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkış ile yaş sınırlamasını kapsayan İçişler Bakanı Süleyman Soylu imzası ile 81 ile gönderildi. Genelgede, fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm dünyada hızlı şekilde yükselen koronavirüs (Covid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketlilik ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanmasının hayati öneme haiz olduğuna dikkat çekildi. Aksi hallerde virüsün yayılımının hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin arttığı, vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına neden olunduğu belirtildi. Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir kararı alındığı ve uygulandığına vurgu yapıldı. Gelinen noktada salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve bazı şehirler için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiğine işaret edildi.
 
31 İLE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI
 
Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda İl İdaresi Kanunu ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun ilgili maddeleri kapsamında alınması gereken tedbirler şöyle sıralandı:"Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak için; kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır. Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacaktır."
 
HANGİ DURUMLARDA SERBEST
 
Genelgede, söz konusu illere giriş çıkış yapılacak durumlar ise şöyle belirtildi:"Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar. Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir. Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir."
 
Bunların dışında Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla toplanan 'İl Pandemi Kurulları'nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanların da Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek 'Seyahat İzin Belgesi' ile giriş/çıkış yapabileceği belirtildi.
 
20 YAŞ ALTINA SINIRLAMA
 
Genelgede, tüm il ve ilçelerde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının 03.04.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren geçici olarak yasaklanacağına işaret edilerek, "Tüm illerde 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren şehir içi hareketliliğinin en aza indirilmesi için alınması gereken ilave tedbirlerin, İl Pandemi Kurulunda görüşülmesi, İl Pandemi Kurulunca tavsiye edilen hususların İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında karara bağlanarak uygulanmaya derhal başlaması sağlanacaktır" denildi.
 
MASKE ZORUNLULUĞU
 
İl ve ilçelerde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan iş yerlerinde vatandaşlar ve çalışanları maske ile gireceğine vurgu yapılarak, "Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır. İl ve ilçelerimizde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir" denildi.
Genelgede söz konusu tedbirlerin hızlıca alınması, kararlara uymayanlara, aykırılığın durumuna göre idari ve adli işlem yapılması istendi.
 
 
CEZASI KAÇ LİRA? 
Yasağı ihlal edenlere 3 bin 150 lira para cezası veriliyor. Ayrıca TCK'nın 195. maddesi uyarınca 2 aydan bir yıla kadar hapis talebiyle adli işlem yapılıyor.