Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanlarına seslendi: Yakından izliyorum!

AA |  11 Eylül 2019 Çarşamba - 13:39 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 15:26

Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'nin tüm kurumları ve meseleleri gibi büyükşehir belediyelerinin durumlarını da yakından izlediğine işaret eden Erdoğan, sık sık yaptığı il ziyaretleri sırasında belediyelerle özellikle ilgilendiğini, yürütülen çalışmaları ve sıkıntıları doğrudan kaynağında tespit ettiğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Büyükşehir Belediye  Başkanları Toplantısı'nda konuştu.
 
Türkiye'nin çok partili hayata geçtiği 1946'dan beri ülkedeki her  seçimin bir demokrasi şöleni havasında yapıldığını belirten Erdoğan, 31 Mart 2019  Mahalli İdareler Seçimleri'nin de aynı coşkuyla tamamlandığını, bu seçimlerde  30'u büyükşehir, 51'i il, 922'si ilçe, 386'sı belde olmak üzere toplam bin 389  belediye başkanının milletin teveccühüyle göreve başladığını söyledi.
 
Ayrıca 20 bin 745 belediye meclis üyesi ve bin 271 il genel meclisi  üyesi ile 50 bin 157 muhtarın da bu seçilerde sandıkta belirlendiğini aktaran  Erdoğan, "Toplamda 73 bin 562 kişinin seçildiği böylesine büyük bir seçimi  başarıyla neticelendirmiş olmamız hiç şüphesiz demokrasimizin bir zaferidir.  Türkiye'ye karşı yöneltilen eleştirilere verilecek en büyük cevabımız,  ülkemizdeki neredeyse her vatandaşımızın bir şekilde içinde yer aldığı işte bu  geniş demokrasi ve özgürlük tablosudur. Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda  bırakan, milletimizin sandıktan çıkan iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel  manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır." diye konuştu.
 
31 Mart seçimlerinde elde ettikleri başarılardan dolayı tüm belediye  başkanlarını ayrı ayrı tebrik eden Erdoğan, "Seçildiğiniz gün itibarıyla artık  size oy versin vermesin, şehrinizdeki herkesin belediye başkanı olarak görev  yaptığınıza, yapacağınıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Kendilerinin de milletin teveccühüyle görev alan tüm belediye  başkanlarına aynı samimiyet ve hüsnüniyetle yaklaştıklarının altını çizen  Erdoğan, tüm bakanların belediye başkanlarından gelecek sorulara cevap vermek ve  taleplerle ilgili değerlendirmeleri yapmak üzere toplantıya katıldıklarını, aynı  şekilde ilgili politika kurulu üyelerinin de burada olduğunu, Yerel Yönetimlerden  Sorumlu Politika Kurulunu bunların takibini yapması için toplantıya özellikle  aldığını dile getirdi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Siyasi olarak elbette farklı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz  ama ülkemizin ve milletimizin ali çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket  edebilme erdemini gösterebileceğimize inanıyorum. Ülkemizin, birliğe,  beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde burada ortaya  koyduğumuz fotoğrafı çok çok önemli görüyorum. Özellikle de terörle, terör  örgütleriyle, hukuksuzlukla arasına mesafe koymayı başarmış belediye  başkanlarımızla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bildiğiniz gibi her  fırsatta tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet derken tam da şu anda  buradaki manzarayı ifade etmek istiyorum. Milletimizin de bizlerden istediği  görüntünün bu olduğuna eminim."
 
Nüfusun neredeyse 4'te 3'ünün 30 büyükşehirde yaşadığını belirten  Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Sizler de büyükşehirlerimizin yönetimini üstlenmiş belediye  başkanları olarak gerçekten büyük bir sorumluluğun altına girmiş bulunuyorsunuz.  Belediye başkanlığından gelme bir siyasetçi olarak sizleri en iyi şahsımın  anlayacağını düşünüyorum. 1994'te kazandığım İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığına bugüne kadar hep iftihar duyduğum ve ömrüm boyunca da gururla yad  edeceğim bir vazife olarak baktım. Belediye başkanlığımızın ardından  üstlendiğimiz başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevleriyle masanın her iki  tarafında da bulunmuş olduk. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle devletin başı  olma sıfatı yanında yürütmenin de temsilcisi konumuna gelmiş bulunuyoruz.  Dolayısıyla sizlerin her biriyle şehirlerimizin sıkıntıları, beklentileri, çözüm  yolları ve yatırımları konusunda yakın mesai içinde olmamızın gereğine  inanıyorum."
 
 
"81 ilimizin tamamı için bu iş birliği zeminini oluşturup  işletmeliyiz"
 
Erdoğan, 11 yıllık Başbakanlık ve 5 yılı aşan Cumhurbaşkanlığı  görevleri süresince, hizmet söz konusu olduğunda hiçbir belediye başkanının  partisine bakmadıklarına dikkati çekerek, İzmir'den Van'a, Eskişehir'den Hatay'a,  Muğla'dan Mardin'e kadar hangi şehrin ne tür bir yatırıma ihtiyacı varsa hepsine  de alt ve üst yapısıyla gerekli desteği verdiklerini bildirdi.
 
Kendilerine karşı aleni husumet içerisine girmeyen, nezaketi ve insani  mesafeyi koruyan tüm belediye başkanlarıyla çalıştıklarını anlatan Erdoğan,  "Siyasi çekişmelerin geçici, buna karşılık ülkemize ve şehirlerimize yapılan  hizmetlerin kalıcı olduğu gerçeğini hiç unutmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla  hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.
 
Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'nin tüm kurumları ve meseleleri gibi  büyükşehir belediyelerinin durumlarını da yakından izlediğine işaret eden  Erdoğan, sık sık yaptığı il ziyaretleri sırasında belediyelerle özellikle  ilgilendiğini, yürütülen çalışmaları ve sıkıntıları doğrudan kaynağında tespit  ettiğini belirtti.
 
Parti ayırımı olmaksızın belediyelerin tamamının durumunu yakından  bildiklerini vurgulayan Erdoğan, "Neredeyse tüm belediyelerimiz mali sıkıntı  yaşıyor. Belediyelerin bugün içinde bulunduğu durumun sistemden de uygulamadan da  kaynaklanan sebepleri var. Bu ülke 81 vilayetinin tamamıyla hepimizin olduğuna  göre bu sorunların tespiti ve çözüm yollarının bulunması da bizlerin ortak  sorumluluğudur." diye konuştu.
 
Erdoğan, AK Parti'nin, politika kurulunun, ilgili bakanlıkların ve  kurumların bu kapsamda çeşitli hazırlıkları olduğuna dikkati çekerek, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"30 büyükşehrimiz başta olmak üzere tüm belediye başkanlarımızın  tespit ve teklifleri doğrultusunda bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Kanun  değişikliği gereken konuları Mecliste, kararname gereken konuları  Cumhurbaşkanlığında, diğer idari düzenlemeleri ilgili kurumlarımızda  çalışabiliriz. Önemli olan bu sürece tüm belediye başkanlarımızın ve elbette  partilerinin samimi destek vermesidir. Türkiye için 81 ilimizin tamamı için bu iş  birliği zeminini oluşturup, işletmeliyiz."
 
Erdoğan, Türkiye'yi yönetme sorumluluğu üstlendikleri dönem boyunca  siyaset iklimini, daha önceki 30 yıllık dönem boyunca da içinde bulunduğu kaotik  yapıdan kurtarmak için çok çaba sarf ettiklerinin altını çizerek "Ülkenin ve  milletin menfaatleri söz konusu olduğunda toplumumuzun farklı kesimlerini aynı  ortak paydada buluşturmak için gerçekten samimi gayret gösterdik. İnşallah  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin en büyük katkısı, siyasetin uzlaşmaya ve  kucaklaşmaya dayalı bir yapıya kalıcı bir şekilde kavuşması olacaktır. Belediye  hizmetleri gibi ülke nüfusunun tamamına yakınını ilgilendiren bir konu bu yönde  göstereceğimiz ortak çaba, milletimize umut verecektir. Bugünkü toplantımızın,  hedeflediğimiz bu demokratik uzlaşmanın ilk adımı olmasını temenni ediyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "El işler, dil övünür." sözünü hatırlatarak,  "Hepimizin bulunduğumuzun yerler polemik siyaseti değil, eser siyaseti üretme  makamlarıdır. Çalışmadan, çabalamadan, eser vermeden yapılan siyaset,  şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten, ülkemizin enerjisini heba  etmekten öte bir işe yaramaz. Belediye başkanlarının görevi, devri sabık peşinde  koşmak değil, şehirlerine en güzel, kalıcı, verimli hizmetleri getirmek için  çalışmaktır." ifadelerini kullandı.
 
"Pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz"
 
Medyada her gün çeşitli şehirlerdeki belediyelerle ilgili sendika  değiştirme baskısından, işten atmalara, tehditlere kadar pek çok vicdan  yaralayıcı habere rastlandığına işaret eden Erdoğan, "Unutmayınız, kağıt üzerinde  bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her bir rakam, bir insana ve  onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye  başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, emekleriyle ekmek paralarını kazanma  peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi altüst edebilecekleri anlamına  gelmiyor. Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan  insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir." diye konuştu.
 
Kamunun diğer tüm kurumlarında olduğu gibi belediyelerde çeşitli  statülerde çalışan personelin tamamına, hakka, hukuka, adalete ve vicdana uygun  şekilde davranılmasının şart olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Şayet varsa birkaç  kötü örnek bahane edilerek, yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne  hakka ne hukuka ne adalete ne de insanlığa sığar." dedi.
 
Bu sebeple keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda  sayıları milyon bulan taşeron şirketler üzerinden çalışan işçileri sözleşmeli  statüyle kadroya geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Buna rağmen son aylarda bazı  belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevine geldiğinde, önceki  dönemlerden kalma personelin bulunduğunu anlatan Erdoğan şöyle devam etti:
 
"Çalışan, birikimi ve gayretiyle bulunduğu yeri hakeden hiç kimseye  dokunmadım, dokunmadık. Hiç kimseyi yerinden, ekmeğinden, aşından etmedik. Aynı  şekilde göreve geldiğimizde kendimizi, şehrin üzerine kabus gibi çökmüş devasa  sorunlarla ve en az onlar kadar büyük bir borç yüküyle karşı karşıya bulduk.  Şayet derdimiz hizmet etmekse, eser ortaya koymaksa, şehrimize de deruni bir  aşkla bağlıysak, çözülemeyecek hiçbir mesele yoktur. Biz de teker teker her  meseleyi çözüm yoluna koyarken, borçlarımızı da sabırla ödedik. Ne personelle, ne  araçlarla ne de başka bir şeyle uğraştık. Tüm vaktimizi ve imkanları doğrudan  şehrin sorunlarının, halkın sıkıntılarının çözümüne teksif ettik. Üstlendiğimiz  diğer görevlerde de hamdolsun bu çizgiden sapmadık. Tüm belediye başkanlarımızdan  da aynı hassasiyeti bekliyoruz. Şehirlerinize ve oralarda yaşayanlara hizmet için  yapacağınız tüm hayırlı çalışmalarda yanınızda olacağımı tekrar tekrar ifade  ediyorum."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya teşrifleri için teşekkür ettiği  belediye başkanlarına başarı dileğinde bulundu.
 
Erdoğan'ın konuşmasının ardından büyükşehir belediye başkanlarına söz  verildi.
 
Toplantıya 30 büyükşehir belediye başkanından 29'u katıldı. Hatay  Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, mazereti dolayısıyla toplantıya  katılamadı.
 
Toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı  Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Milli  Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, İletişim  Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve  Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyeleri de yer aldı.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'ndan Bakan  Yardımcıları da toplantıya katıldı.