20 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

AA |  30 Aralık 2019 Pazartesi - 15:48 | Son Güncelleme : 30 12 2019 - 15:58

İdlib'de Rusya, Beşşar Esed rejimi ve İran destekli grupların saldırıları azalmasına rağmen Türkiye sınırına son 48 saatte yaklaşık 20 bin sivil daha göç etti. Kasım ayı başından bu yana yerinden edilenlerin sayısı 284 bine dayandı.


Rusya, Esed rejimi ve İran destekli grupların, şiddetli  bombardımanlarını geçen hafta başından bu yana azaltmalarına rağmen, saldırıların  sürmesinden korkan İdlibli ailelerin Türkiye sınır hattına yakın bölgelere  kaçışları sürüyor.
 
Yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye  Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, son 48 saat içinde yaklaşık 20 bin sivilin yerinden edildiğini  söyledi.
 
Hallaj, geçen ay başından bu yana özellikle rejim ve Rusya’nın  saldırılarından Suriye-Türkiye sınır hattı yakınındaki bölgelere kaçanların  sayısının 284 bine ulaştığını ifade etti.
 
Saldırıların yeniden şiddetlenmesi halinde İdlib'in güneyindeki Cebel  ez-Zeviye bölgesinde de göçlerin başlamasından, böylece ??250 bin sivilin daha  yerinden edilmesinden endişe ediliyor.
 
İdlib'deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının  bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil sığınacak yer  bulmakta güçlük çekiyor.
 
Sular altında ve çamur içinde kalan kamplar, AA kameraları tarafından  da görüntülendi.
 
Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile, yardım bekliyor.
 
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde  bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te  muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin  başında geliyor.
 
Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib  ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti.
 
Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve  Rusya ek mutabakata vardı. Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan  mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim ve Rusya'nın  saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü.
 
Rusya’nın başını çektiği saldırıların yoğun olduğu alanlardan nispeten  sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 2019  içerisinde bir milyonu aştı.
 
  
 

ETİKETLER

suriye idlib göç