"Tahrir el Şam, İdlib mutabakatına uyacak"

27 Eylül 2018 Perşembe - 10:15 | Son Güncelleme : 27 09 2018 - 10:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün ilan ettiği İdlib'deki çekilme haberinin ardından yeni bir gelişme yaşandı, uluslararası ajansa bilgi veren muhalifler radikal örgütün de aralarında bulunduğu grupların Ekim ayı ortasına kadar silahsızlanma bölgesinden tamamen çıkacağını duyurdu.


Reuters haber ajansının konuştuğu İdlib'deki birkaç farklı muhalif örgüt, Heyet Tahrir el Şam'ın da aralarında olduğu rakip radikal grupların, İdlib mutabakatına uyma yönünde sinyaller verdiğini açıkladı.
 
Ajansa isminin açıklanmaması şartı ile konuşan üst düzey bir muhalif yetkili, İdlib'in yüzde 60-65'ini elinde tutan Heyet Tahrir el Şam'ın üçüncü kişiler aracılığı ile bölgedeki Türk askeri yetkilileri ile temas kurduğunu açıkladı. Aynı yetkili radikal örgütün son birkaç günde, anlaşmaya uyacağı yönünde işaretler vermeye başladığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters'a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, radikal grupların 'silahsızlanma bölgesi'nden çekilmeye başladığını açıklamıştı.
 
Reuters'a konu ile igili Türk yetkililer tarafından bilgilendirildiğini söyleyen muhalif yetkili, "İşler yolunda gidiyor. Tahrir el Şam, anlaşmaya uyacağını duyurmadan, gereğini yerine getireceğini sözünü verdi." dedi.
 
Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakata göre, radikal muhaliflerin Ekim ortasına kadar bölgeden ayrılmasının sağlanması gerekiyor.
 
Aynı mutabakata göre, İdlib'in etrafında Suriye ordusu ile silahlı grupları ayıran 15-20 kilometrelik silahsızlandırılmış bir bölge oluşturulacak.
 
'Hiçbir devrimci grubun sorun çıkaracağını düşünmüyorum'
 
Ajansa konuşan bir başka üst düzey muhalif yetkili de 'silahlarını teslim etme zorlaması olmadığı için' Tahrir el Şam'ın anlaşmaya uymasını beklediğini söyledi.
 
Cihatçı örgüt ise henüz anlaşma ile ilgili duruşunu ortaya koyan bir açıklama yapmış değil.
 
Türkiye'nin nüfuzu altında olan Ulusal Kurtuluş Cephesi liderlerinden Abdül Selam Abdül Razzak da "Anlaşmanın uygulamaya koyulması sırasında hiçbir devrimci grubun sorun çıkaracağını düşünmediğini" söyledi. Razzak, kendi örgütlerinin tek endişesinin, Suriye ordusunun ve müttefiklerinin anlaşmaya uyup uymacağı olduğunu da açıkladı.
 
Reuters haber ajansına New York'ta bir röportaj veren Cumhurbaşkanı, şu ifadeleri kullanmıştı:
 
"Rusya ve Türkiye arasındaki 10 maddelik anlaşma içerisinde bu muhtırayla gerek Rusya'nın, rejimi bu 15-20 kilometrelik koridora sokmaması gerekse merkezde de bu radikal grupların Türkiye tarafından Türkiye'nin kendi örgütleriyle, istihbarat gibi, bunu kontrol altına alması. Onların buralardan çıkışının sağlanması, daha doğrusu silahlardan arınmış bir bölge haline getirilmesi bizim tasarrufumuzda olacak. Bunun için gerekli adımları atacağız. Bütün çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle de bu İdlib halkının beklentisiydi. İdlib halkı bu süreci çok huzurlu bir şekilde dönüşün başlamış olması 60-70 bin kişi geri dönmüş vaziyettedir. Onların da desteğiyle bu iş başarılacaktır. Radikal gruplar oradan çıkmaya başladı. Her tür silah değil, ağır silahlarla alakalı olarak sınıflamalarını Rusya'dan ve Türkiye'den ekiplerimiz çalışmalarını yaptılar."