"'Halep Ordusu', El Nusra'ya yeni isim kazandırma girişimi"

02 Aralık 2016 Cuma - 18:08 | Son Güncelleme : 02 12 2016 - 18:08

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep'in doğusunda kurulan 'Halep Ordusu'nun El Nusra Cephesi'ne yeni isim kazandırma girişimi olabileceğini söyledi.


Halep'in doğusunda kontrol altında tuttuğu alanın yaklaşık yüzde 40'ını kaybeden 5 muhalif grubun kurduğu 'Halep Ordusu' hakkında açıklama yapan Lavrov, "Bunun El Nusra Cephesi'ne (yeni adı Fetih el Şam) yeni isim kazandırma ve örgütü hak ettikleri cezadan koruma girişimi olabilir" dedi.

 
İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından konuşan Lavrov, Halep Ordusu'nun kurulduğu doğu bölgedeki tüm silahlı grupların El Nusra'nın kontrolünde olduğunu vurguladı. Lavrov, "Daha önce belirttiğim gibi, elimizdeki istihbarata göre, Halep'in doğusundaki tüm silahlı muhalif gruplar El Nusra'ya bağlı. El Nusra'nın bölgede 1.500 militanı var, komutası altındaki gruplardaki militan sayısı ise 6.000'i buluyor" diye ekledi.
 
'ESAD'A YÖNELİK TALEPLER KABUL EDİLEMEZ'
 
Bu arada Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakması yönündeki taleplerin kabul edilemez olduğunu ifade etti. "Ültimatom veren ve Esad'ın görevi bırakmasını talep eden siyasi güçler, Suriyeli taraflar arasındaki müzakereleri altı aydan daha uzun bir süredir bloke ediyor" diye devam eden Lavrov, Esad'ın koltuktan inmesine dair bir anlaşma yapılmadığını, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında ön koşul olmadan müzakerelere başlanmasının öngörüldüğünü anımsattı.
 
'DE MİSTURA'NIN MİLİTANLARA YAPTIĞI ÇAĞRIYI DESTEKLİYORUZ'
 
Öte yandan Lavrov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Halep'in doğusundaki militanlara yaptığı bölgeyi terk etme çağrısını desteklediklerini kaydetti. "De Mistura, Halep'in doğusundaki tüm militanlara bölgeden ayrılma imkanı sunulmasını önerdi. Bu fikri içerdiği çelişkilere rağmen destekledik ve bu konuda işbirliğine hazırdık" diye anımsatan Lavrov, şunları söyledi: "Halep'in doğusunun teröristlerin kontrolünde kalmasını isteyen kişilerin bu fikri engellediğine inanıyoruz. Ancak önceden olduğu gibi de Mistura'nın önerisini desteklemeye hazırız."
 
'KASTİLLO YOLU'NDA TEHDİT KALMADI'
 
Kastillo Yolu'ndaki mayın temizleme faaliyetlerine de değinen Lavrov, Halep'in doğusunun belirli bir bölümü kurtarıldığının ve bu yoldan geçecek insani konvoylara yönelik saldırı tehdidi kalmadığının altını çizdi.