Yüzyılın istihbarat skandalı ortaya çıktı

AA |  12 Şubat 2020 Çarşamba - 1:36 | Son Güncelleme : 12 02 2020 - 1:36

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Alman Dış İstihbarat Teşkilatının (BND), İsviçreli bir paravan şirket kanalıyla 120'den fazla ülkeye sattıkları cihazlar üzerinden bu ülkelerin hükümet yetkililerini on yıllarca dinlediği ortaya çıktı.


Washington Post gazetesi ve Alman yayın organı ZDF'nin, gizli CIA ve  BND belgelerine dayanarak hazırladığı ortak haberde, söz konusu iki teşkilatın,  İsviçre merkezli "Cyrpto AG" şirketinden satılan cihazlar aracılığıyla 120'den  fazla ülkeyi gizlice dinledikleri ve bunu "yüzyılın istihbarat darbesi" olarak  nitelendirdikleri belirtildi. 
 
2'nci Dünya Savaşı'nın bittiği 1940'lı yıllardan 2000'lerin başına  kadar Cyrpto'nun gizli sahipleri olan CIA ve BND'nin, şirketin diğer ülkelere  sattığı cihazlarla tüm kodları kırdığı vurgulanan haberde, bu cihazlara  hükümetlerin mesajlarını okuyabilmelerine olanak tanıyan ekipmanlar yerleştirdiği  ifade edildi. 
 
Haberde, böylece CIA ve BND'nin, aralarında Türkiye, Pakistan, İran ve  Hindistan'ın da yer aldığı birçok ülkenin hükümet yetkililerini on yıllar boyunca  bu cihazlar üzerinden dinlediği kaydedildi. 
 
"Yüzyılın istihbarat darbesi" 
 
Washington Post ve ZDF'nin ele geçirdiği belgelerde, Cyrpto'nun  ülkelerin istihbaratlarına gizli erişim sağlarken milyonlarca dolar kazanç elde  ettiği ve bu durumun "yüzyılın istihbarat darbesi" olarak nitelendirildiği  belirtildi. 
 
Belgelerde, "Yabancı hükümetler, ABD'ye ve Batı Almanya'ya en gizli  sırlarının en az iki yabancı ülke tarafından okunması için iyi bir para  ödüyorlardı." ifadesinin yer alması ise dikkati çekti. 
 
Söz konusu cihazlar üzerinden ABD'nin 1979'da İran'daki rehine  krizinde İran'ı ve 1986'da Batı Berlin'deki bir diskonun bombalanması olayında  Libya'yı dinlediği kaydedildi. 
 
Ortaklık 1990'lı yılların başında son buldu 
 
Alman istihbaratının, 1990'lı yılların başında para konusundaki  anlaşmazlıklar ve ABD'nin Almanya'nın bazı müttefiklerini dinlemek istemesi  üzerine şirketten ayrıldığı, CIA'in Berlin hükümetinin hisselerini satın aldığı  belirtildi. 
 
CIA'in de elindeki hisseleri satması üzerine 2018'de ikiye bölünen  Crypto şirketi, söz konusu haberlerin ardından resmi internet sitesinde yaptığı  açıklamada, "CIA ya da BND ile bir ilişkimiz yok, hiçbir zaman da olmadı."  ifadelerini kullandı. 
 
CIA ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

ETİKETLER

ABD İstihbarat Alman