YKS tercihlerinde sıkça sorulan sorular yayınlandı!

02 Ağustos 2018 Perşembe - 15:19 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 15:19

YKS tercihleri için az bir zaman kala ÖSYM önemli açıklamalar yapmaya devam ediyor. YKS tercih işlemlerinde sıkça sorulan soruları derleyerek resmi internet sitesinde paylaşan ÖSYM duyurusunu haberimizde bulabilirsiniz.


YKS tercihleri gündemde çok fazla konuşulan konular arasında yer alıyor. ÖSYM'den yeni bir açıklama geldi ve tercih işlemlerinde sıkça sorulan soruları paylaştı. İşte ayrıntılar...

YKS SIKÇA SORULAN SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM duyurusu:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemlerine ilişkin sıkça sorulan soru ve  cevaplar, ÖSYM'nin internet sitesinde erişime açıldı  - Adaylar, 7-14 Ağustos'ta  yapılacak tercih işlemleri için 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve  Kontenjanları Kılavuzu'na, tercih süresi içinde "http://www.osym.gov.tr" internet  adresinden ulaşılabilecek.
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından,  2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih işlemlerine ilişkin sıkça  sorulan 35 soru ve cevabı yayımlandı. 
 
    ÖSYM'nin internet sitesinde, kamuoyunda anlaşılmayan hususlara açıklık  getirmek için 2018-YKS'ye ilişkin 35 sıkça sorulan soru ve cevabı paylaşıldı.
 
    Buna göre, tercih işlemleri 7-14 Ağustos'ta yapılacak. Adaylar,  2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na tercih süresi  içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden erişebilecek.  
 
    Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile tercih süresi  içinde ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak,  tercihlerini sisteme kaydedecek. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler  geçerli olacak. 
 
    - Tercih süresince değişiklik yapılabilecek 
 
    "Tercih Süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet  adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercih süresi bitene kadar,  sisteme işlenen tercihler değiştirilebilecek. Adaylar, en fazla 24 tercih  yapabilecek.
 
  -  Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 150'nin altında olanlar tercih  yapamayacak, özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvuramayacak.
 
   - Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavı ile  öğrenci alan programlar için ilgili üniversitelere de başvuru yapabilecek.
  
   - 2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezi  yerleştirmeyle yerleşen (ek yerleştirme dahil) veya özel yetenek sınavıyla bir  yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS'ye girdikleri takdirde,  ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı veya katsayılar yarıya  düşürülecek.
 
    -Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın  bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılacak. Sınav ve değerlendirme  işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülecek.
 
   - Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz  önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst  tercihlerine yerleştirilecek.
 
    -Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden  adaylara duyurulacak.