YKS ek yerleştirme işlemleri ne zaman yapılacak? Üniversite boş kontenjanlar

11 Eylül 2018 Salı - 7:14 | Son Güncelleme : 11 09 2018 - 7:14

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih ettikleri bölümlere yerleşen binlerce Üniversite öğrencisi kayıt işlemlerini tamamladı. Gözler ÖSYM'ye çevrildi. Yaptıkları tercihler arasından herhangi bir bölümü yerleşemeyen adaylar Üniversite boş kontenjanlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki YKS ek yerleştirme işlemleri ne zaman başlayacak?


YKS ek yerleştirme işlemleri için gözler ÖSYM'ye çevrildi. Binlerce adayı yakından ilgilendiren YKS ek yerleştirme işlemlerinin ne zaman başlayacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Üniversite kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından Üniversitelerde hangi bölümlerde ne kadar boş kontenjan kaldı. ÖSYM üniversite boş kontenjanlarını ne zaman açıklayacak?

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?
 
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.
 
Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.
 
KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
 
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
 
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
 
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
 
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.
 
Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir