Yeni Zelanda’daki terör saldırısında hedef olan camiler ziyarete açıldı

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 7:09 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 7:09

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki terör saldırısında 50 kişinin hayatını kaybettiği Al Noor ve Linwood camileri, güvenlik incelemelerinin tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı.


Radyo Yeni Zelanda’nın (RNZ) haberine göre, 15 Mart Cuma günü yaşanan  terör saldırısı sonrasında başlattıkları incelemeyi tamamlayan güvenlik  birimleri, Al Noor ve Linwood camilerini yöneticilere teslim etti.
 
Yaklaşık bir hafta boyunca polis kordonu altında kalan ve 42 kişinin  hayatını kaybettiği Al Noor camisinin yerel saatle ile 11’de (TS 01:00) cami  yönetimi ve Müslüman liderlerden oluşan bir grup tarafından devralındığı  bildirildi.
 
Dean’s Bulvarı'ndaki Al Noor camisini devralan gruba, Yeni Zelanda  Emniyet Müdür Yardımcısı Wally Haumaha’nın eşlik ettiği açıklandı.
 
Linwood Camisi’de yönetime devredildi
 
Polisin başlattığı olay yeri incelemesinin sona ermesiyle terör  saldırasına hedef olan Linwood Camisi’de yöneticiler tarafından devralındı. Cami  İmamı Alabi Lateef Zirullah ve cami yöneticilerinin yaklaşık bir hafta boyunca  kapalı kalan camiyi öğleden sonra polisten teslim aldığı belirtildi.
 
Camiler ziyarete açıldı
 
Tüm dünyada tepki uyandıran terör saldırasında 50 kişinin hayatını  kaybettiği 50 kişinin de yaralandığı Al Noor ve Linwood camilerinin ne zaman  ibadete açılacağı henüz bilinmiyor. Ancak cami yönetimlerine teslim edilen ve   tam onarıldığı belirtilen iki caminin de ziyarete açıldığı duyuruldu.  Fotoğraf  çekimine izin verilmeyen ziyaretlerin 15 kişilik gruplar halinde yapılabildiği  aktarıldı.