Yeni Dursun Karataş!

22 Mart 2013 Cuma - 8:04 | Son Güncelleme : 22 03 2013 - 8:04

Suriye üzerinden Türkiye'ye gönderiyor


Ankara’da ABD Büyükelçiliğinden sonra AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırların altından da DHKP-C örgütü çıktı. Örgütün lideri Dursun Karataş’ın 2008’de ölmesinin ardından yeniden yapılanan, DHKP-C’nin başına da Yunanistan’da yaşayan ve halen Suriye’de olduğu tahmin edilen Hüseyin Fevzi Tekin getirildi.

Güvenlik birimlerinin saptamalarna göre Tekin Yunanistan’da bomba eğitimi verilen militanları Suriye üzerinden eylem için Türkiye’ye gönderiyor. Bu amaçla Türkiye’ye giren 15 kişiden Ecevit Şanlı, ABD’nin Ankara Büyülelçiliğindeki eylemde öldü. Diğer üç isim Murat K., Hasan B. ve Muharrem K. ise Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezindeki saldırıya karıştı.

Dursun Karataş gibi derin ilişkileri bulunan ve Ali Sarı sahte kimliğini taşıyan Hüseyin Fevzi Tekin, 1993’de 10 adet silahla yakalanarak tutuklandı. Cezaevinde bomba eğitimi aldı ve 1998’de tahliye oldu. 1999’da Fatih’teki bir bombalı saldırının faili olarak tutuklandı. Ancak Kandıra Cezaevinde başlattığı ölüm orucu sonrası şartlı tahliye edildi. 2004’te DHKP-C’ye yönelik operasyonda yakalanmayan tek önemli isim oldu.

O LİSTEDEKİ İSİMLER

AKP Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığına bombalı ve law silahlı saldırıda bulunan DHKP-C militanlarının kimliklerine de MOBESE kameraları aracılığıyla ulaşıldı. Saldırıyı gerçekleştirenlerin Murat K., Hasan B. ve Muharrem K. oldukları bildirildi.

Bu üç ismin, ABD Büyükelçiliğinde patlatılan bombadan sonra güvenlik birimlerince ‘’Her an saldırabilirler’’ denilerek hazırlanan 14 kişilik DHKP-C listesinde yer aldıkları belirlendi. Emniyet, Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giren ve eylem hazırlığında olan kişilerle ilgili bir liste hazırlamış ve bu isimlere karşı dikkatli olunmasını istemişti.

Listede, ‘’Seval A., Ali Ercan G., Muharrem K., Murat K., Şemsettin K., Harika K., Ferhat E., Bulut Y., Özgül E., Evin T., Gülbahar Ü., İskender G., Sevtap T., Hasan B.’’ isimleri yer alıyor. (gazeteport)