Yemenliler Rusya’dan yardım istiyor

20 Mart 2017 Pazartesi - 19:44 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 19:44

Sputnik’e konuşan Yemenli siyaset uzmanı Muhammed el-Kaf, Rusya’nın Yemen’deki krizi çözecek güçte olduğunu belirterek, Moskova’nın tarafsız bir duruş sergilediğini, bu nedenle de savaşan tarafları müzakere masasına oturtmakta, ablukayı kaldırmakta ve sivillere yönelik hava saldırılarına son vermekte yardımcı olabileceğini söyledi


Yemenli siyaset uzmanı Muhammed el-Kaf, "Yemen halkı, dost Rusya'dan Yemen'deki iç savaşın çözümüne yardımcı olmasını, ülkeyi uluslararası düzeyde desteklemesini ve insani destek sağlamasını istiyor. Rusya bu alanda lider konumunda" dedi.
 
Bunun hemen şimdi yapılması gerektiğini kaydeden el-Kaf, şunu dedi: "Çünkü ülkeye IŞİD liderlerinin getirilmesi ihtimali var. Bu da Yemen'i ikinci Suriye'ye dönüştürebilir."
 
'SURİYE'DE BELİRLEYİCİ ROL OYNADI'
 
Rusya'nın Ortadoğu'da dengeli siyaset yürüttüğünü ve bu bölgede yaşananlara büyük etki yaptığını dile getiren Yemenli uzman, "Örneğin Suriye'de, tüm Arap dünyasına acı çektiren terörizme karşı savaşta belirleyici rol oynadı. Yemen'deki insani durum çok daha kötü, sivilleri militanlar kadar açlık da öldürüyor" ifadelerini kullandı.