Ve tamamlandı! Gizli anlaşma var mı?

AA |  23 Mart 2019 Cumartesi - 7:14 | Son Güncelleme : 23 03 2019 - 10:07

ABD'de 2 yıldır devam eden Rusya soruşturmasını tamamlayan Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, dosyasını Adalet Bakanı William Barr'a teslim etti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, 'Bundan sonraki adım Bakan Barr'a kalmış durumda' açıklamasında bulundu.


ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald  Trump'ın kazandığı 2016 başkanlık seçimlerine Rusya'nın siber saldırılar yoluyla  müdahale edip etmediğinin araştırıldığı soruşturmayı yürüten Mueller'in, yaklaşık  2 yıldır süren soruşturmasını tamamladığı ve dosyasını Adalet Bakanı William  Barr'a ilettiği belirtildi.
 
Bakan Barr'ın, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinin adalet  komitelerine birer mektup göndererek, Mueller'in soruşturmasının sona erdiğini  bildirdiği kaydedildi. Barr'ın, soruşturma sonuçlarıyla ilgili bu hafta sonu  ilgili komitelere birer rapor göndereceği de aktarıldı.
 
Soruşturmanın sonuçlarına ilişkin, Adalet Bakanlığının bundan sonraki  tavrının belirleyici olacağı ifade ediliyor.
 
Soruşturma dosyasının ne kadarının kamuoyuna açıklanacağı tartışma  konusu olurken, özellikle ABD Başkanı Trump ve yakın çevresindeki bazı isimlerle  ilgili bilgi ve belgelerin gizli kalıp kalmayacağı merak ediliyor.
 
Beyaz Saray'dan ilk yorum
 
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise Mueller'in yürüttüğü  soruşturmanın sona ermesine ilişkin "Bundan sonraki adım Bakan Barr'a kalmış  durumda. Sürecin devamını merakla bekliyoruz. Beyaz Saray, Özel Yetkili Savcının  raporuyla ilgili bir brifing almadı." açıklamasında bulundu.
 
Rusya soruşturması kapsamında Trump, 9 Mayıs 2017'de eski FBI  Direktörü James Comey'in görevine son vermişti. ABD Adalet Bakanlığı da Rusya  soruşturmasına özel yetkili savcı olarak 17 Mayıs 2017'de, Robert Mueller'i  atamıştı.
 
Mueller'in başlattığı soruşturmada, Trump'ın seçim kampanyasında görev  almış bazı kişilerin Ruslarla ilişkileri odak noktası olmuştu.
 
Rusya soruşturmasında şu ana kadar eski Ulusal Güvenlik Danışmanı  Michael Flynn'in yanı sıra Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort ve  yardımcısı Rick Gates ile kampanya dönemindeki dış politika danışmanlarından  George Papadopoulos, savcı Mueller tarafından suçlanmıştı.
 
Trump ise soruşturma çerçevesinde suçlanan ya da ceza alan kişilerin  eylemleri ile kendisi veya başkanlık seçimleri arasında herhangi bir bağ olduğu  iddialarını reddediyor, Rusya ile arasında herhangi bir gizli iş birliği  olabileceği yönündeki iddiaların kabul edilemez olduğunu savunuyordu.