Ve talimat verildi! Artık emekli maaşları...

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 20:24 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 21:09

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşlarını evlerinden alabilmeleri için valiliklere talimat verdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunanların maaşlarını evlerinde  alabilmeleri için valiliklere talimat gönderildi.
 
Bu çerçevede Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve PTT ile  varılan mutabakat sonucu, valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda sokağa  çıkma yasağı olanların maaş ödemeleri evlerinde yapılıyor.
 
Ödemeler, öncelikle banka görevlileri aracılığıyla, banka  görevlilerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise valilik ve kaymakamlıklar  koordinasyonundaki "Vefa Sosyal Destek Grubu"nca  gerçekleştiriliyor.
 
Evden maaş ödemesi uygulamasına göre, 65 yaş ve üstü ile kronik  rahatsızlığı olanlar evde ödeme, havale-EFT talimatı konusundaki taleplerini  valilik ve kaymakamlıklara 112, 155 ve 156 numaralı telefonlar aracılığıyla  iletiyor.
 
Şubede iletilen talimata istinaden müşteri hesabından yetkili kamu  görevlisine ödeme yapılıyor. İşlem tutarı kendisine teslim edilen banka görevlisi  ile yetkili kamu görevlisi müşterilere işlem tutarını teslim ettikten sonra  ödemelerin yapıldığına dair tutanağı ilgili banka şubesine teslim ederek süreci  tamamlıyor.
 
Müşterinin adresinde bulunamaması halinde tutar, yetkili kamu  görevlisi tarafından ilgili banka şubelerine iade ediliyor.