Uzmandan ıspanak hakkında çarpıcı uyarı!

AA |  05 Kasım 2019 Salı - 10:13 | Son Güncelleme : 05 11 2019 - 10:34

Aile Hekimi ve Homeopati Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, "Ispanağın insanları zehirlemesine, raf ömrünü uzatmak için ıspanağın üzerine sıkılan kimyasal maddeler, sık sık ısıtılarak yenmesi, ıspanakla aynı bölgede yetişen zehirli ve yabani otlar neden olabilir. Bunlara bağlı zehirlenmeler, sanki ıspanağa bağlı zehirlenme gibi yanlış algı yaratabilir." ifadelerini kullandı.


Aile Hekimi ve Homeopati Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, zehirleme vakalarıyla ilgili konuşarak, "Özellikle dondurucudan çıkararak kullandığımız besinleri,  buzdolabına atarak tekrar tekrar ısıtıp, pişirip kullanmamaya dikkat etmemiz  gerekiyor." dedi.

"YABANCI OTLARDAN KAYNAKLANIYOR"

Koran yaptığı açıklamada gıda zehirlenmelerine ilişkin  tüketicileri uyardı. Kamuoyunda yer alan "ıspanak zehirlenmesi" haberlerine atıfta bulunan  Koran, zehirlenmelerin yetkililerin de açıkladığı gibi ıspanaktan değil, ıspanağa  karışan yabancı otlardan kaynaklanmış olabileceğinin altını çizdi.
  
"SIK SIK ISITILARAK YENMEMESİ GEREKİR"
 
Koran, ıspanağın kendisinin direkt zehirli olarak nitelendirilmesinin  yanlış olduğunu belirterek, şunları kaydetti: Ispanak, aksine çok faydalı, tüketilmesini tavsiye ettiğimiz bir  sebze. Ispanağın zehirli olarak değerlendirilmesine etken olan bir kaç neden var.  Birincisi ıspanağın üzerine sıkılan bazı kimyasal maddeler. Bunlar, hem raf  ömrünün uzatmak hem de böcek ve haşereleri uzak tutmak için kullanılan kimyasal  maddeler, zehirlenme buna bağlı olabilir. İkincisi, ıspanak bitkisi sık sık ısıtılarak yenmemesi gereken bir bitki. Çünkü içindeki nitrat maddesi, ısındıkça nitrite dönüşebilen bir madde, bu  yüzden tekrar tekrar ısıtılması zehirlenmelere neden olabilir. Bir diğer neden  de, ıspanak nemli ve sulak yerde yetişen bir bitki. Aynı bölgede yetişen zehirli  ve yabani otlar ıspanağın içine karışarak zehirlenmelere neden olabilir. Bunların  içinde de en önemlisi güzel avrat otu olarak bilinen atropa belladonna bitkisi.  Bunlara bağlı zehirlenmeler, sanki ıspanağa bağlı zehirlenme gibi yanlış algı  yaratabilir.
 
"HER SEBZE MEVSİMİNDE TÜKETİLMELİ"
 
Tüketicilerin alması gereken önlemler ve yapması gerekenlere ilişkin  bilgi veren Koran, her sebze ve meyvenin mevsiminde tüketilmesinin önemine işaret  etti.Ispanağın da mevsiminde tüketilmesi gerektiğini belirten Koran, ıspanak  alındığında her yaprağının tek tek kopartılarak sirkeli su içine atılması,  aradaki yabancı otların temizlenmesi gerektiğini anlattı. Koran, yarım saat sirkeli suda bekletilen ıspanağın yarım saat de duru  suda bekletilmesi, daha sonra tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.
 
 "ZEHİRLENMENİN BELİRTİSİ GÖZBEBEKLERİNDE BÜYÜME"
 
Olası bir zehirlenmenin nasıl anlaşılacağını da anlatan Koran,  özellikle güzel avrat otu denen zehirli bitki ile muhattap olunduğunda gözbebeklerinde büyüme olduğunu, diğer tüm gıda zehirlenmelerinde bulantı, kusma, ishal gibi etkilerin olduğunu, bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden hekime  başvurulması gerektiğini söyledi. Koran, güzel avrat otuna bağlı zehirlenmelerde, halisünasyon, çarpıntı  gibi şikayetlerin de görülebildiğini dile getirdi.