Ünversite tercihleri ne zaman başlayacak? (LYS tercih kılavuzu)

17 Temmuz 2017 Pazartesi - 11:33 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 11:33

Ünversite tercihlerinin ne zaman başlayacağı ve nasıl yapılacağı merak ediliyor. ÖSYM LYS tercih kılavuzunu yayınladı. Yayınlanan son duyuruya göre LYS ek yerleştirme puanları da yeniden hesaplandı. İşte tüm detaylar...


Üniversite tercihleri yarın başlıyor. LYS tercihi yapacak olan adaylar "https://ais.osym.gov.tr" ziyaret edecek. Üniversite tercih işlemleri 26 Temmuz'da sona erecek, LYS tercih kılavuzuna ise haberimizden ulaşabilirsiniz.

LYS EK YERLEŞTİRME PUANLARI YENİDEN HESAPLANDI
 
ÖSYM tarafından, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)  sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik  olmamakla birlikte, LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan  ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle  bazı adayların eğitim durumlarının, güncel haliyle hesaba katılmadığının tespit  edildiği bildirildi. 
 
Buna göre, 7 bin 84 üniversite adayının yerleştirme puanları yeniden  hesaplandı, buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamaları güncellendi ve  yeni sonuçlar, adayların erişimine açıldı.
 
ÖSYM'nin internet sitesinden 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi  (2017-ÖSYS) adaylarına yönelik yapılan duyuruda, 2017 LYS sonuçlarının, sınav  takviminde ilan edildiği gibi 11 Temmuz 2017'de ÖSYM'nin internet adresinden   açıklandığı hatırlatıldı.
 
Sınav sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında  bir değişiklik olmamakla birlikte, LYS ve YGS yerleştirme puanlarının  hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının  güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle bazı adayların eğitim durumlarının güncel  haliyle hesaba katılmadığının tespit edildiği belirtilen duyuruda şunlar  kaydedildi:
 
"Buna göre, 2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzu'nun 6A, 6B ve 6C tablolarında  bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS  puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75 bin 692 adaydan, LYS yerleştirme  puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2 bin 413 aday için  yapılmamış olduğu, YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak 6 bin 751 adaydan  yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu, mesleki ve teknik  ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu  anlaşılmıştır.
 
Bu nedenle, yukarıda belirtilen rakamlardan çakışmalar hariç 7 bin 84  adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplanmış, buna bağlı olarak tüm adayların  başarı sıralamaları güncellenmiştir. Bu güncellemeler sonucunda, puan kesintisi  yapılan adaylar hariç, adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen  başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleşmiştir."
 
ÖSYM'nin duyurusunda, sonuçların erişime açıldığı, tüm adayların, puan  ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları  gerektiği uyarısı yapılarak, "Bu hatadan dolayı kamuoyundan özür diler, yeni  sonuçları tüm ilgililerin dikkatine saygıyla sunarız." ifadesine yer verildi.