Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? (2017 LYS tercih)

13 Temmuz 2017 Perşembe - 10:20 | Son Güncelleme : 13 07 2017 - 10:20

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihlerinin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. ÖSYM üniversite tercih kılavuzunu yayınlandı. İşte LYS tercihlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına dair tüm merak edilenler...


LYS sonuçlarının 11 Temmuz'da açıklanmasıyla birlikte sınava giren binlerce aday ÖSYM resmi sitesinde yoğunluk yarattı. LYS adayları üniversite tercihlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağını merak etmeye başladı. İşte ÖSYM'nin yayınladığı tercih kılavuzu ve YÖK'ün LYS tercih robotu...

2017 ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLAR KILAVUZU

LYS TERCİH ROBOTUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS tercihleriyle ilgili ÖSYM'den duyuru geldi. Buna göre tercihler 18 - 26 Temmuz tarihleri arasında "https://ais.osym.gov.tr" internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. YÖK'ün yayınlamış olduğu tercih robotu ise istenilen bölüm ile ilgili tercih kılavuzunun görüntülenmesini sağlayarak adaylık için kolaylık sunacak.

ÖSYM duyurusu:

2017-ÖSYS: Tercih İşlemleri
 
2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini,18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
 
Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır. 
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 
 
Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.
 
Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.
 
2017-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.
 
ÖSYM BAŞKANLIĞI