Üniversite tercihleri nasıl yapılır? 2018 YKS kontenjan kılavuzu

01 Ağustos 2018 Çarşamba - 9:41 | Son Güncelleme : 01 08 2018 - 9:57

Üniversite tercihleri nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı merakla araştırırken ÖSYM'den 2018 YKS kontenjan kılavuzunun yayınlandığı açıklaması geldi. İşte üniversite sınavı ve tercihleri hakkında merak edilenler...


YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tercihlere çevrildi. Peki 2018 YKS tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak? İşte ÖSYM'nin yayınladığı üniversite kontenjan kılavuzu...

2018 YKS KONTENJAN KILAVUZU

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ HAKKINDA
 
2018-YKS tercih işlemleri, 7 Ağustos 2018 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 7-14 Ağustos 2018  tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
 
Adaylar,2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik Numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik Numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.