Üç parti anlaşırsa erken yerel seçim

03 Temmuz 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 03 07 2018 - 2:30

Belediye seçimlerinin kasım ayına alınıp alınmayacağı tartışılırken, AK Parti’den, “AK Parti, CHP ve MHP’nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum söz konusu değil” mesajı geldi


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri’de milletvekili mazbatasını aldıktan sonra ziyaret ettiği Demirören Haber Ajansı’na (DHA) gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Elitaş, Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili, “Sayın Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımızı ziyareti sırasında Meclis Başkanlığı’na aday çıkarmayacaklarını belirttiler. Son turda salt çoğunluk olan 301 oy gerekiyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyu 344 olduğuna göre, biz, 3’üncü turda Meclis başkanını seçeceğiz” dedi. Elitaş, yerel seçimlerin sohbaharda yapılacağı yönündeki iddialarla ilgili ise şunları söyledi:

Kasımın ilk haftası

Yerel seçimlerle ilgili biz AK Parti olarak 2013 yılında bir girişimde bulunmuştuk. O dönemde CHP ve MHP ‘evet’ demişti. Bunun halk oylamasına gitmeden yapılması şarttı. O dönem yerel seçimler için CHP uzlaşmak yerine vazgeçmişti. Ondan dolayı seçimlerin kasım ayında yapılması gerçekleşmemişti. Biliyorsunuz rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 2009 yılındaki yerel seçimlerde ‘hava şartlarının olumsuz olması’ diye ifade ettiğimiz bir şehadet şerbetini içti. Kasım ayının ilk pazar ya da ikinci pazar günü, bu da 1 ile 8’i arasını içeren bir zaman dilimini içeriyor, bu tarihte olmasının benim kanaatimce uygun olduğunu düşünüyorum.

Referandumsuz olmalı

Anayasa’nın ilgili maddesi değiştiğinde bu yapılır. Bunun referanduma gitmeyecek şekilde değişmesi lazım. Çünkü referanduma giderse referandumun halk oyunu sunulmasıyla ilgili kanunun 60 günlük süresi var. Parlamentodan geçmesi 1 aylık bir süre. 60 günlük süre dediğimizde Ekim ayına geliyor. Ekimde referandumdan geçirilse bile 90 günlük bir süre var. Bu sefer Mart yerine Şubat ayına alması gerekiyor. Bu konuda 3 siyasi partinin anlaşması gerekiyor. AK Parti, CHP ve MHP’nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum sözkonusu değil. MHP de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar.

ETİKETLER