Tunceli'de düşen helikopterle ilgili flaş açıklama!

AA |  20 Nisan 2017 Perşembe - 23:07 | Son Güncelleme : 20 04 2017 - 23:07

Tunceli Valisi Kaymak, Adli Tıp kurumunda yapılan incelemenin detaylarını paylaştı. Kaymak, helikopterin içindekilerinin kaza anında öldüğünü açıkladı


Tunceli Valisi Osman Kaymak, Pülümür  ilçesi kırsalında, olumsuz hava koşulları sebebiyle Emniyet Genel Müdürlüğüne  (EGM) ait "Sikorsky" tipi helikopterin düşmesine ilişkin, "Kaza yerinden alınan  12 şehidimize Elazığ Adli Tıp Kurumunda yapılan incelemede, düşen 'Sikorsky' tipi  polis helikopteri, zemine çok hızlı çarptığı için içindekilerin kaza anında  yaşamını yitirdiği tespit edildi. O nedenle olay yerine yarım saat sonra bile  varılsa yaralı bulma ihtimalimiz yoktu." dedi. 
 
Kaymak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 Nisan Salı günü Pülümür  ilçesinden havalanan Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) ait "Sikorsky" tipi  helikopterin, kalkışından kısa süre süre sonra düşmesi sebebiyle 1 hakim, 7 polis  memuru, 1 astsubay ve 3 mürettebatın şehit olduğunu anımsattı.
 
Helikopterin olumsuz hava koşulları sebebiyle düştüğünü  değerlendirdiklerini dile getiren Kaymak, şu bilgileri verdi:
 
"Helikopterin radar irtibatının kesildiğinin bildirilmesinin ardından  İl Jandarma Komutanımız Albay Tekin Aktemur ve İl Emniyet Müdürümüz Doğu Ateş,  yanlarına jandarma özel harekat (JÖH) ve polis özel harekat (PÖH) timlerini  alarak bölgeye askeri helikopterle intikal ettiler. Olumsuz hava koşulları  nedeniyle kaza yerine iniş yapamayan helikopterimiz, kaza yerine en yakın bölgeye  iniş yaptı. Komutanımız Aktemur'un kararlılığı ve personelimizin büyük bir  özverisiyle kar yağışı, sis, tipi, soğuk hava gibi olumsuz hava koşullarını hiçe  sayarak 3 saat gibi çok kısa bir sürede kaza mahalline ulaşıldı."
 
Kaymak, zorlu hava şartlarına rağmen kaza bölgesine çok kısa sürede  ulaşıldığına vurgu yaparak, "Olay yerine çok kısa sürede ulaşan ekibimiz yarım  saat geç kalsaydı bölgede devam eden kar yağışı nedeniyle helikopter belki  bulunamayacak ve çalışmalar çok uzayacaktı." ifadesini kullandı.
 
Olaya ilişkin soruşturmanın sürdüğünü bildiren Kaymak, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Şehitlerin enkazdan alınması amacıyla dün sabah saatlerinde  başlattığımız çalışmalarımız kapsamında, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı  bir savcımız ve olay yeri inceleme ekibi, 25 kişilik Afet ve Acil Durum Müdürlüğü  (AFAD) ekibi ve 15 kişilik jandarma ve polis özel harekat timleri kaza bölgesine  ulaştırıldı. Savcımız nezaretindeki olay yeri inceleme ekibi, çalışmalara  başlamadan önce kaza bölgesini görüntüleyerek kayıt altına alarak cenazelerin  alınmasını için çalışma başlattı. Yapılan tüm çalışmalar başından sonuna kadar  olay yeri inceleme ekibi tarafından görüntülü olarak kayıt altına alınarak devam  eden soruşturma kapsamında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildi."
 
Adli Tıp Kurumunun incelemesi
 
Vali Kaymak, helikopterdeki 12 kişinin kaza anında şehit düştüğünü  kaydederek, "Kaza yerinden alınan 12 şehidimize Elazığ Adli Tıp Kurumunda yapılan  incelemede, düşen 'Sikorsky' tipi polis helikopteri zemine çok hızlı çarptığı  için içindekilerin kaza anında yaşamını yitirdiği tespit edildi. O nedenle olay  yerine yarım saat sonra bile varılsa yaralı bulma ihtimalimiz yoktu." diye  konuştu.
 
Kazanın ardından yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde, tüm  ekiplerin ve bölge halkının özveriyle çalıştığını vurgulayan Kaymak, bu tür  kazaların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.