Tüketici haklarında yeni dönem! Meclis'e sunuldu

AA |  17 Ocak 2020 Cuma - 16:00 | Son Güncelleme : 17 01 2020 - 17:01

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ürün sorumluluğu tazminatı getirilmesi, tağşiş yapılan ürün ihracatı ile e-ticarette uygunsuz ve güvenilir olmayan ürün satışına müeyyide uygulanması, "izlenebilirlik" ve "geri çağırma"nın zorunlu hale getirilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.


 AK Parti milletvekilleri, ürün sorumluluğu  tazminatı getirilmesi, tağşiş yapılan ürün ihracatı ile e-Ticaret'te uygunsuz ve  güvenilir olmayan ürün satışına müeyyide uygulanması, "izlenebilirlik" ve "geri  çağırma"nın zorunlu hale getirilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini  TBMM Başkanlığına sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları  kanun teklifinin detaylarını AA muhabiriyle paylaştı. Ürün Güvenliği ve Teknik  Düzenlemeler Kanunu Teklifi'nin 27 maddeden oluştuğunu bildiren Muş, "Bu kanun  teklifini daha önceki dönemlerde Meclis Başkanlığına sunmuştuk fakat kadük  olmuştu. O zaman geçmemişti. Bu kanun teklifimizi tekrar çalıştık düzenlemeyle  daha da geliştirerek Meclis Başkanlığına sunuyoruz." dedi.
 
Muş, düzenlemeyle, Avrupa müktesebatıyla uyumlaştırmaya gidileceğini,  Türk malı ürünlerin, Avrupa pazarına daha rahat erişiminin sağlanmasını  hedeflediklerini belirtti. Düzenlemenin, Türkiye'nin ihracatının artırılmasında etkili olacağını  belirten Muş, "İhracatımızın önemli bir kısmı Avrupa Birliğine yapılıyor ve biz  AB'ye net ihracatçı durumundayız yani ihracatımız ithalatımızdan fazla olan bir  ülkeyiz. Bu kanun teklifinde Avrupa Birliği müktesebatıyla uyumlaştırılan belli  alanlar var. Düzenlemeyle ihracatçımız çok daha rahat ve etkili şekilde Avrupa  pazarlarına mallarını satma imkanına sahip olabilecek." diye konuştu.  Mevcut durumda üretici başlığı altında toplanan "imalatçı",  "ithalatçı" ve "yetkili satıcı"nın artık ayrı ayrı tanımlanacağını söyleyen Muş,  bu kapsamda ortaya çıkacak aksaklıklarda, müeyyidelerin paydaşlara hakkaniyetli  şekilde uygulanacağını kaydetti.
 
Türk malı imajının korunabilmesi için tağşiş ya da güvensiz ürün  ihracatı yapılan firmalara kısıtlama getirileceğini bildiren Muş, "Speckt'leri  tutmuyorsa, etikette yazılanlarla ürün tutmuyorsa ve firmalar bu şekilde ihracat  yapmaya çalışıyorsa bunlara belli kısıtlamalar ve yaptırımlar getirilecektir  çünkü Türk malının imajının dünyada da korunmasını istiyoruz." dedi.
 
e-Ticaret'in, hızlı gelişen bir alan olduğuna dikkati çeken Muş,  "Özellikle internet, televizyon ve radyo üzerinden uygunsuz ve güvenli olmayan  ürün satışı yapılması durumunda onlar da bu düzenlemenin öngörüldüğü müeyyideler  kapsamına alınacak." diye konuştu.
 Düzenlemeyle "izlenebilirlik" mekanizması oluşturulacağını belirten  Muş, "Bir ürün imalatçıdan veya ithalatçıdan çıktığı zaman hangi dağıtıcıdan,  oradan nereye kadar gidiyorsa bunların beyan edilme zorunluluğunu ortaya  koyuyoruz ki sistem uygunsuz ya da ayıplı, Türkiye'nin ortaya koyduğu  standartların dışında bir ürün ortaya çıktığında, bunun hangi paydaşlardan  çıktığını rahat şekilde bulabilsin." ifadelerini kullandı. "Geri çağırma mekanizmasının zorunlu hale getirileceğini" vurgulayan  Muş, "Kanun teklifiyle bir ürünün ayıplı, uygunsuz, güvenli olmadığı ortaya  çıktığı zaman tüketiciye herhangi bir külfet olmadan zorunlu şekilde geri  çağrılmasını, toplanmasını düzenlemiş olacağız." dedi.
 
Teklifle "ürün sorumluluğu tazminatı" getirileceğini bildiren Muş,  "Düzenlemeyle vatandaşımız bir ürün aldığı zaman bu üründen kaynaklı kendisinin  ya da mallarının zarar görmesi durumunda tazminat hakkını getirmiş olacağız."  diye konuştu.
 
Televizyon, internet ve radyo üzerinden satılan ürünlere ilişkin Muş,  şöyle konuştu: "Kanun, burada farklı yaptırımlar ve çok çeşitli para cezaları  öngörüyor. Burada idari yaptırımlar ve soruşturmalar, ürünlerin toplatılması  devreye giriyor. İnternet üzerinden bunu satıyorsa ilgili sayfanın kapatılması  devreye giriyor. 'Ben güvenli olmayan, sağlıksız ürünleri istediğim gibi  satarım.' kimse diyemez. Mevcut mevzuatımız var fakat hayat çok hızlı akıyor,  teknoloji çok hızlı geliştiği için oradan farklı alanlar oluşabiliyor. Bunları da  düzenlemeyle kapsam altına alacağız ve vatandaşımızın güvenilir ürünlere  erişimini sağlamış olacağız. Amacımız vatandaşımızın güvenilir ürünlere erişimini  sağlamak. Mevcut mevzuatımızı daha da geliştirmeyi arzu ediyoruz. Hem  vatandaşımızın güvenilir ürüne ulaşmasını sağlamak hem de o tedarik zincirinde  aksaklık çıkan noktaların belirlenmesini sağlayacak şekilde düzenlememizi  yapıyoruz." ifadelerini kullandı.