Trump ve Macron G-7'nin yüz yüze yapılmasını istiyor

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 0:28 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 0:28

ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde G-7 Liderler Zirvesi'nin yüz yüze yapılmasının önemini vurguladı.


Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, yaptığı yazılı açıklamada,  Trump ve Macron'un bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.
 
Trump ve Macron'un, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının  yenilmesi ve küresel ekonomilerin yeniden faaliyete geçmesi sürecindeki  gelişmeleri ele aldığına işaret edilen açıklamada, "İki lider, G-7 Liderler  Zirvesi'nin yakın zamanda yüz yüze yapılmasının önemi hususunda mutabık kaldı."  bilgisi paylaşıldı.
 
Görüşmede iki liderin önemli bölgesel ve ikili konuları da ele aldığı  aktarıldı.
 
Trump, G-7'nin Beyaz Saray'da "yüz yüze" yapılmasını istiyor
 
G-7 Liderler Zirvesinin, 10-12 Haziran'da başkent Washington DC  yakınlarındaki "Camp David" yerleşkesinde düzenlenmesi planlanmış ancak Kovid-19  salgını nedeniyle zirve online ortama taşınmıştı.
 
Trump ise 20 Mayıs'ta Twitter'dan yaptığı açıklamada, birçok ülkenin  normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek, zirveyi yüz yüze yapmayı  düşündüğünü açıklamıştı.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany ise Trump'ın zirvenin Beyaz  Saray'da yapılmasından yana olduğunu kaydetmiş ancak zirve için net bir tarih  vermekten kaçınmıştı.
 

ETİKETLER

ABD Trump Macron