Trump karşıtı mesajları ortaya çıkan eski ajan FBI'dan kovuldu

AA |  13 Ağustos 2018 Pazartesi - 19:42 | Son Güncelleme : 13 08 2018 - 19:42

Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına ilişkin soruşturmadan el çektirilen ve ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde mesajları ortaya çıkan ajan Peter Strzok'un FBI'daki görevine son verildi.


Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale  etttiği iddiasına ilişkin soruşturmadan el çektirilen ve ABD Başkanı Donald Trump  aleyhinde mesajları ortaya çıkan eski ajan Peter Strzok, FBI'dan kovuldu. 
 
Strzok'un avukatı Aitan Goelman, yaptığı açıklamada FBI'da 21 yıldır  çalışan müvekkilinin cuma günü öğlen saatlerinde görevine son verildiğini ve  bunun kurumun işleyişine uymadığını belirtti.
 
FBI'ın kararının profesyonellik dışı olduğunu belirten Goelman, "Bu  karar tüm ABD'liler için oldukça korku verici bir durum." değerlendirmesinde  bulundu.
 
ABD Başkanı Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ajan  Peter Strzok FBI'dan kovuldu, nihayet. FBI ve Adalet Bakanlığındaki kötü  oyuncuların listesi uzadıkça uzuyor. Strzok'un Cadı Avı görevinde olduğunu  düşünürsek, (soruşturma) düşecek mi? Bu tam bir oyun. Gizli anlaşma yok, engel  yok. Direneceğim!" ifadelerini kullandı.
 
Trump, açıklamalarına, "Dolandırıcı Hillary Cliton'ın yolsuzluk  soruşturmasında görevli olan eski FBI ajanı Strzok kovuldu. Bu ABD halkına karşı  tam bir aldatmaydı ve bu soruşturma yeniden yapılmalı!" şeklinde devam etti.
 
Peter Strzok'un, Trump karşıtı mesajlarının tespit edilmesi üzerine  Rusya soruşturması özel yetkili savıcısı Robert Mueller tarafından geçen yıl yaz  aylarında görevden alındığı ortaya çıkmıştı.
 
Ayrıca Strzok'un Clinton soruşturmasında görevliyken, söz konusu  soruşturmada görevli başka bir FBI ajanının eşiyle evlilik dışı ilişki yaşadığı  iddiaları ortaya atılmıştı.

ETİKETLER

Peter Strzok ABD FBI