Trump'a kötü haber! Ve başlıyor

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 20:01 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 20:01

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisinin, Başkan Donald Trump'a yönelik daha önce kabul edilen iki azil maddesinin Senatoya gönderilmesini yarın oylayacağı bildirildi.


Amerikan medyasına konuşan Demokrat vekiller, parti toplantısında  buluştukları Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, azil maddelerinin  yarın oylanacağını söylediğini aktardı.
 
Aralık ayı sonunda Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda Trump'ın azli  istemiyle kabul edilen iki azil maddesi yaklaşık 1 aydır Senatoya gönderilmeyi  bekliyordu.
 
Pelosi'nin ayrıca Senatodaki yargılama sürecinde Temsilciler Meclisi  adına "savcılık" görevi görecek Demokrat hukuk ekibinin isimlerini de en kısa  süre içinde açıklayacağı kaydedildi.
 
Söz konusu iki azil maddesinin Senatoya gönderilmesinin ardından  Senatonun bu hafta içinde Trump'ın yargılanması sürecine başlayabileceği  belirtiliyor.
 
Senato Çoğunluk Lideri McConnell'dan açıklama
 
Öte yandan Trump'ın Senatodaki yargı sürecinde hangi kuralların ne  şekilde işleyeceği ve kimlerin ifadeye davet edileceği ile ilgili tartışmalar ise  devam ediyor. Demokratlar Cumhuriyetçilerin Trump'ı adil şekilde yargılamadan  aklaması halinde tarihin kendilerini affetmeyeceği uyarısında bulunurken,  Cumhuriyetçiler Senatodaki sürecin adil ve hızlı bir şekilde ilerlemesinin  önemine işaret ediyor.
 
Temsilciler Meclisindeki Demokratların azil maddelerini Senatoya  göndermekle ilgili açıklamasının ardından kameralar karşısına geçen Senato  Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, sürecin hızlı ilerleyeceği mesajını  verdi.
 
McConnell, Demokratların "yeni tanıklar dinlensin" şeklindeki talebini  gereksiz bulduğunu vurgulayarak, "Eğer Demokratlar davalarında eminlerse yargıcın  soruşturmayı yeniden yapmasına gerek yok, eğer emin değillerse o zaman en başta  azil oylamasını neden yaptılar?" değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump'a yönelik azil süreci
 
Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019'da, "ABD'nin  ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği"  gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.
 
Pelosi, 25 Temmuz'da Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir  Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini  soruşturması karşılığında ABD'nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını  söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.
 
Beyaz Saray ise 25 Eylül'de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü  yayımlayarak Ukrayna'ya yardımlar ile görüşme arasında ilişki olmadığını  savunmuştu.
 
Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım tarihleri  arasında kamuya açık oturumlar düzenlenmiş; Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve  Pentagon'dan toplam 12 yetkili bu süreçte ifade vermişti.
 
Ardından İstihbarat Komitesi hazırladığı 300 sayfalık raporu 3  Aralık'ta Adalet Komitesine sunmuş, Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından  13 Aralık'ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel  Kuruluna göndermişti.
 
Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık'ta yapılan oylamada  Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongre'nin işleyişini engellemek"  suçlamaları kabul edilmişti.