Trablus'un güneybatısındaki Mizde kenti Libya hükümetine desteğini açıkladı

AA |  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 14:27 | Son Güncelleme : 20 05 2020 - 14:33

Libya'nın başkenti Trablus'un güneybatısında yer alan Mizde kenti, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislere yönelik mücadelesinde Libya hükümetine desteğini açıkladı.


Mizde Yerel Konseyi ve kentin önde gelenlerinin imzasıyla yayımlanan  ortak yazılı açıklamada, "Fayiz es-Serrac başkanlığındaki meşru hükümete ve Libya  ordusunun Hafter milislerine karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonuna destek  verildiği" ifade edildi.
 
 
Mizde'nin, Hafter liderliğindeki milis gruplarının başta Trablus olmak  üzere ülkenin farklı bölgelerine düzenlediği "isyankar saldırılar karşısında yer  aldığı" kaydedilen açıklamada, Hafter'e işaret edilere, "Libya'nın temiz  toprakları bu zararlı bitkiden temizlenene kadar Mizde kenti Trablus'la dayanışma  içerisindedir." ifadesi kullanıldı.
 
 
Mizde kenti Hafter milislerinin, başkente yönelik saldırılarında  harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune şehrine silah ve mühimmat  tedarik hattındaki önemli duraklar arasında yer alıyor.
 
Terhune şehri güzergahında bulunan bir diğer kent Esabia da sabah  saatlerinde yapılan açıklamayla, aralarındaki istişareler neticesinde kabilelerin  Libya'nın uluslararası toplum nezdindeki meşru hükümetine katılma kararı  aldıklarını duyurmuştu.
 
 
Son dönemde Hafter milislerine karşı askeri alanda pek çok başarı elde  eden Libya ordusu, birkaç gün önce de ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye  Askeri Üssü'nü milislerden kurtarmıştı. Askeri başarılarla eş zamanlı olarak  Libya'nın batısındaki bazı kent ve beldeler, Hafter milislerine karşı Libya  hükümetinin yanında yer aldıkları yönünde açıklamalar yapmıştı.
 

ETİKETLER

Libya Mizde Trablus