Suudi Arabistan, Husilere ait iki drone düşürdü

AA |  11 Haziran 2019 Salı - 11:47 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 11:58

Ülkenin güneybatısındaki Hamis Muşayt kenti üzerinde tespit edilen iki insansız hava aracı, hava savunma sistemi tarafından imha edildi.


Suudi Arabistan, ülkenin güneybatısındaki Hamis Muşayt  kentinde Yemen'deki Husilere ait iki insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü  açıkladı. 
 
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre,  koalisyon güçlerinin sözcüsü Turki el-Maliki, gece saatlerinde ülkenin  güneybatısındaki Hamis Muşayt kenti üzerinde tespit edilen iki İHA'nın hava  savunma sistemi tarafından imha edildiğini belirtti.
 
Husileri sivil alanları hedef almak için art arda girişimlerde  bulunmakla suçlayan Maliki, bu girişimlerin her defasında başarısızlıkla  sonuçlandığını ifade etti. 
 
Yemen'deki Husiler, son yıllarda genellikle Suudi Arabistan hava  savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik  füzelerin yanı sıra İHA'ları da kullanarak bu ülkenin bazı bölgelerini hedef  alıyor.
 
Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Yemen'de başkent Sana ve bazı  bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki  koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine  destek veriyor.