Suudi Arabistan'da eğlence devrimi!

AA |  23 Mayıs 2018 Çarşamba - 11:00 | Son Güncelleme : 23 05 2018 - 11:42

Suudi Arabistan, ekonomisinin temel kaynağı petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle petrole bağımlılığı azaltmak ve ekonomiyi çeşitlendirmek amacıyla eğlence sektörüne yöneldi.


Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başlattığı "açılım politikasıyla"  eş zamanlı olarak Suudi Arabistan ekonomisinde yeni arayışlara girildi.
 
Sosyal açılımlar kapsamında 2016 yılında kurulan Eğlence Kurumu, şubat  ayında ülke tarihinde ilk opera gösterisi ve ilk caz festivalini düzenledi. Geçen  ay da ülkenin ilk sinema salonu açıldı. Beş yıla kadar da 40 sinema merkezi  açılmasının hedeflendiği duyuruldu.
 
Bu adımlar yalnızca sosyal kazanımlar amacıyla değil ekonomide petrol  dışı gelirler elde edilmesi için de atıldı. Bu kapsamda Suudi Arabistan,  ekonomisinin petrole bağımlılığının kırılması, petrol dışı sektörlerin  geliştirilmesi ve özel girişimin güçlendirilmesi amacıyla 2016'da açıklanan 2030  Vizyonu kapsamında eğlence sektörüne yöneldi.
 
Ülke, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle zor duruma giren  ekonomiye yardımcı olacağı düşüncesiyle eğlence sektörüne de dahil oldu. 29  Nisan'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad yakınlarında dünyanın en büyük eğlence kentlerinden biri olacak "Qiddiya" projesinin temeli atıldı.
 
Riyad'ın 40 kilometre batısında 334 kilometrekare alan üzerine inşa  edilecek ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olması hedeflenen  Qiddiya projesinin 2022 yılında ilk aşamasının tamamlanmasıyla hizmete açılması  öngörülüyor.
 
"Walt Disney World'den 2,5 kat büyük"
 
Projenin yeni ve gelişmiş tesislerin yanı sıra spor, eğlence ve  kültürel etkinliklerini kapsayacağı, alan bakımından da ABD'nin Florida eyaletine  bağlı Orlando kentindeki Walt Disney World'den 2,5 kat büyük olacağını ve 2030  yılı itibariyle 17 milyon ziyaretçi kapasitesine kavuşacağı belirtiliyor.
 
Tamamlanmasının ardından Suudi Arabistan vatandaşlarının eğlence için  yurt dışına çıkardığı milyar dolarların iç piyasada kalması, yabancı yatırımcının  ülkeye gelmesi ve ayrıca buranın dünya turizmi için cazibe merkezi haline  getirilmesi düşünülüyor.
 
Projenin hayata geçmesiyle eğlence için Suudi Arabistan'dan dışarı  çıkan yaklaşık 30 milyar dolarlık meblağın ciddi bir kısmının içeride kalacağı ve  ayrıca 57 bin kişiye iş fırsatı oluşturacağı öngörülüyor.
 
"Eğlence sektörünün ülkeye büyük getirisi olacak"
 
Ekonomi uzmanları, bu sektörlerin nüfusunun üçte ikisi 35 yaş altı  gençlerden olduğunu ve ülkeye büyük getirisi olacağını belirtiyor.
 
Suudi Arabistan Ekonomi Kurumu Üyesi Abdullah Meglus, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, sinema salonu açılmasının kültür, turizm ve ekonomi  sektörlerine fayda sağlayacağını belirterek, bu durumun medya piyasasına olumlu  etki edeceğini, ekonomiyi çeşitlendirip, kalkınmasına yardımcı olacağını ve gayri  safi yurt içi hasılaya katkı sağlayacağını ifade etti.
 
Meglus, bunların yanı sıra Qiddiya projesinin petrole bağımlılığı  azaltmayı amaçlayan 2030 Vizyonu kapsamında turizm ve eğlence sektöründeki  dönüşümün bir yansıması olduğunu kaydetti.
 
Projenin getirilerinden bahseden Meglus, bu sayede vatandaşların yurt  dışında yılda eğlence için 30 milyar dolara yakın yaptıkları harcamaların bir  kısmının ülkede kalmasının sağlanacağını dile getirdi.
 
Ekonomi uzmanı Fazıl Buinin, Ekonomi ve Kalkınma Konseyi'nin son  dönemlerde ekonomik kazançlar elde etmek için turizm ve eğlence sektörüne  eğildiğini belirtti.
 
Buinin, eğlence kenti inşa edilmesinin çeşitli yatırımlar için yeni  bir dönüm noktası olduğunu, geleneksel mekanların dışında yeni bir eğlence  mekanının, birçok ziyaretçi ve yatırımcı çekeceğini, bunun da ekonomiye  getirilerinin olacağını kaydetti.