Sudan Sağlık Bakanlığı:Olaylarda 61 kişi hayatını kaybetti

AA |  07 Haziran 2019 Cuma - 6:55 | Son Güncelleme : 07 06 2019 - 6:55

Sudan Sağlık Bakanlığı, güvenlik güçlerinin, pazartesi günü başkentte göstericilere müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 61 olduğunu açıkladı.


Sudan Sağlık Bakanlığı'nın resmi haber ajansı SUNA’da yer alan açıklamasında, ordu  karargahı önündeki göstericilere yapılan müdahalede ilk gün 13 kişinin yaşamını  yitirdiği, diğerlerinin sonraki günlerde öldüğü belirtildi.
 Açıklamada, “Olayların ilk gününden bu yana hastanelere ulaştırılan  ceset sayısı 61’e ulaştı. Ayrıca protestolarla ilgisi olmayan; trafik kazası, Nil  Nehri’nde boğulma ve cinayet gibi 22 vaka nedeniyle getirilen cesetler var.”  ifadesine yer verildi. Sudan Sağlık Bakanı Vekili Süleyman Abdülcabbar, olayların  başlamasından bu yana dün SUNA’ya yaptığı ilk resmi açıklamada, sosyal medyada  muhalif kaynaklara dayandırılan ve ölü sayısının 100’ü aştığına yönelik haberleri  yalanlayarak “Orduya bağlı ortak kuvvetlerin Kolombiya bölgesi ve sonrasındaki  operasyonlarında ölenlerin sayısı 46’yı aşmadı.” ifadelerini kullanmıştı.
 
Muhalif Doktorlar Komitesi: “Ölü sayısı 113’e yükseldi”
 
Sudan Doktorlar Komitesinin Facebook hesabından yapılan açıklamada ise  olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 113’e ulaştığı aktarıldı. Açıklamada, “İnternet kesintileri ve doktorlara uygulanan baskılar  nedeniyle çarşambadan bu yana hayatını kaybedenlerin bilgisine yeni ulaştık.  Cancavit milisleri ve Askeri Geçiş Konseyi’nin kurşunlarıyla dördü Port Sudan  biri Hartum’da olmak üzere beş kişinin daha vefatıyla şehit sayısı 113’e  yükseldi." ifadelerine yer verildi.
Komiteden çarşamba günü yapılan açıklamada, ölü sayısının 100’ü  geçtiği, bunun yanı sıra askerlerce Nil Nehri’ne atılan, ardından çıkarılıp  bilinmeyen bir yere götürülen yaklaşık 40 ceset bulunduğu iddia edilmişti.
 
Sudan’daki olaylar
 
Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı, başkent Hartum’daki ordu  karargahı önünde  6 Nisan’dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle  demokrasi nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz  kullanarak dağıtmıştı. Ülkede 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin  hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan’da yönetime el  koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.