SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi ertelendi

AA |  27 Mayıs 2020 Çarşamba - 23:54 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 23:54

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle cumartesi gününe ertelendi.


NASA'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, roketin fırlatılmasına  dakikalar kala hava koşullarının yeterince elverişli olmadığı bildirildi.
 
Açıklamada, "Hava koşulları nedeniyle bugün fırlatma işlemini  gerçekleştirmiyoruz." ifadesi kullanıldı ve bir sonraki denemenin ABD doğu  saatine göre cumartesi günü 15:22'de yapılmasının planlandığı ifade edildi.
 
Söz konusu törene katılmak üzere ABD Başkanı Donald Trump da  Florida'ya gitmiş ve mekiğin fırlatılma işlemleri için yerini almıştı.
 
Böylece 9 yılın ardından ABD topraklarından dünya yörüngesine  gönderilecek ilk insanlı uzay mekiği denemesi cumartesi gününe kalmış oldu.
 
İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX  firmasının "Crew Dragon" isimli uzay mekiği, iki astronotla birlikte Florida’daki  Kennedy Uzay İstasyonun'dan fırlatma için tüm hazırlıklarını tamamlamıştı. Söz  konusu mekikte NASA astronotları Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (9) görev  yapıyordu.
 
Cumartesi yapılması planlanan uçuşun başarılı olması halinde, bundan  sonraki insanlı uzay seferlerinin NASA'yı büyük bir maliyetten kurtaracağı  kaydediliyor.
 
NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya  almasından dolayı her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için,  Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

ETİKETLER

SpaceX NASA uzay mekiği